Zákonom chránené mravce a ich reálna ochrana

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
PeterL
Lasius niger
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Streda, 3. Júla 2013, 23:39
Bydlisko: Zemplínska Teplica

Zákonom chránené mravce a ich reálna ochrana

Príspevok od užívateľa PeterL » Streda, 12. Marca 2014, 12:42

Ahoj.
V príspevku viewtopic.php?p=4330#p4330 Skippy pekne rozpísal, ktoré druhy a ako sú u nás legislatívne chránené. Často mi ale príde na um, v čom presne tá ochrana spočíva? Napr. stromy kde hniezdia vtáky sa nesmú zrezávať počas hniezdenia. Ale čo napr. keď na trase kadiaľ má viesť diaľnica sú nejaké hniezda chránených mravcov. Venuje sa vôbec niekto skúmaniu územia plánovanej stavby aj v tejto oblasti? Resp. sťahuje potom hniezda na iné miesto ako to robí napr. bratia Česi (http://lesnimravenci.cz)?

Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Príspevky: 1875
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zákonom chránené mravce a ich reálna ochrana

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 12. Marca 2014, 15:14

Ahoj,

tak ako aj mravce sú chránené tak samozrejme existuje množstvo iných chránených druhov hmyzu či iných bezstavovcov. Samozrejme, z praktického hľadiska je ochrana jednotlivca veľmi diskutabilná resp. v takomto meradle aké si načrtol nereálna. Oveľa účinnejšia ochrana ako druhová je ochrana územná a síce, ochrana konkrétnych typov biotopov, ktoré sú pre dané (zväčša vzácne či ohrozené) druhy živočíchov špecifické.
Samozrejme, Formica hniezdo by nemalo byť poškodené pri zásahu... reálne však podľa mňa nemá to hniezdo u nás preniesť tak ako sa tomu môže diať v ČR či Nemecku... a síce možno raz to budem robiť! :D
... avšak aj u nás na SR už lesníci budujú niektoré prvky ochrany okolo hniezd Formica, ako rôzne pletivá či drevené pyramídky, ktoré chránia hniezdo pred ťažkou technikou či inými činnosťami prípadne zvieratami. Je to však stále málo, snáď sa situácia zlepší časom :)

A

Napísať odpoveď