Messor barbarus - zvlastne spravanie

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z trópov
mysiak
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 11:26
Kontaktovať užívateľa:

Messor barbarus - zvlastne spravanie

Príspevok od užívateľa mysiak » Streda, 7. Marca 2012, 20:16

Odpozoroval som zvlastne spravanie pri mojich barbarusoch. Dost casto sa stane, ze vidim v arene behat robotnicu bez bruska. Vyzera, ze si to ani nevsima, ale samozrejme po istom case umrie. Povodne som si myslel, ze je to nejaka "nehoda", ale nedavno som videl ako mala robotnica hryzie druhu vacsiu za tu spojku medzi bruskom a hrudou. Ta velka sa vobec nebranila a ked ju mensia pustila, tak mala brusko uplne nakrivo.
Niekde som sa docital, ze niektore druhy to robia ked je v hniezde prilis sucho. Pri messoroch sa mi tomu nechce verit, hlavne ked maju dostatok vlhkosti. Druhy dovod by mohol byt "preludnenost", ale to tiez nie je moj pripad - stale maju vela volneho miesta v hniezde.
Vie niekto preco sa to deje? Pozorujete to vo svojom chove tiez?

Užívateľov profilový obrázok
abcdefgh
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Utorok, 4. Októbra 2011, 15:30

Re: Messor barbarus - zvlastne spravanie

Príspevok od užívateľa abcdefgh » Štvrtok, 8. Marca 2012, 18:00

Aj mne to robili myrmici, moze byt tou suchotou lebo akurat som bol tyzden prec a nevlhcil som. Asi to uz prestali ale umna zase velka malu hryzla tiez za stopku.
Lasius flavus, Camponotus vagus, Camponotus ligniperda, Lasius emarginatus, Formica fusca, Myrmica rubra, Formica rufibarbis, Manica rubida, Tetramorium caespitum

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 8. Marca 2012, 18:31

Toto bude asi otázka na ktorú sa tak skoro odpovede nedočkáme.
Sám neviem prečo sa tak deje. Existuje veľa vecí ktoré som už pozoroval v hniezdach mnohých druhov, ktoré sú mi zatiaľ jednoducho nevysvetlitelné
To že sa myrmici a messory (ale aj iné - hlavne Myrmiciinae) kúšu do stopiek a zabíjajú sa tak , je známa vec.
Ak vám napríklad začnú myrmica zabíjať svoje jedince a ich hlavičky ukladať do špeciálnej komorky , to len budete civieť ;) , sú to nejaké chyby v systéme.

Logicky mi nepríde prečo by to malo byť vďaka suchu.

abcdefgh
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Utorok, 4. Októbra 2011, 15:30

Príspevok od užívateľa abcdefgh » Piatok, 9. Marca 2012, 09:17

prave teraz sa mi podarilo cvaknut dve robotnice
Prílohy
09032012795.jpg
09032012795.jpg (129.85 KiB) 10714 zobrazení
09032012793.jpg
09032012793.jpg (146.88 KiB) 10714 zobrazení
09032012792.jpg
09032012792.jpg (179.44 KiB) 10714 zobrazení
Lasius flavus, Camponotus vagus, Camponotus ligniperda, Lasius emarginatus, Formica fusca, Myrmica rubra, Formica rufibarbis, Manica rubida, Tetramorium caespitum

kladno
Dátum registrácie: Štvrtok, 6. Mája 2010, 15:36

Príspevok od užívateľa kladno » Utorok, 14. Mája 2013, 12:12

Nechci zakládat nové téma, tak použiji toto. Mám problém se začínající kolonií Messor barbarus. Královně se nedaří odchovat dělnice. Vždy to dojde až ke stádiu kukly, která začne tmavnout ale dělnice se "neprobere" k životu a je později matkou vynesena na smetiště. Takto se to opakuje už u 3 kukly. Nevím si s tím rady. Potravou to nebude, protože matka má více vajíček i larev ale na konci stádia kukly to vždy skončí neúspěchem. Máte nějaký tip? Určitě nemají vlhké prostředí, spíš sušší. Teplota mezi 25 - 29 stupni. Díky!!!

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Streda, 15. Mája 2013, 10:23

V podstate môže byť problém v matke, pretože by mala odstraňovať z kukly jej vonkajšie obaly a zrejme to nerobí. Vymeň skúmavku za vlhšiu,či to neprestane

kladno

Príspevok od užívateľa kladno » Streda, 15. Mája 2013, 10:42

Vlhkost už jsem zvýšil. Vnější obal znamená co? Myslel jsem, že kukly Messorů žádný obal nemají?

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Štvrtok, 16. Mája 2013, 13:17

Majú určitý vonkajší obal, kt. musia robotnice odstrániť pri ,,liahnutí“. Toto tá matka najskorej nerobí. Uvidíš čo spraví vlhkosť

kladno

Príspevok od užívateľa kladno » Štvrtok, 16. Mája 2013, 13:33

Možná, že to opravdu byla nějaká prvotní nezkušenost královny. Teď už tam běhá první dělnice, tak snad už se to srovná.

Dreams
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 1. Júna 2013, 01:19

Príspevok od užívateľa Dreams » Sobota, 22. Júna 2013, 21:45

Davám to sem, já mám teda Messor Capitatus, ale chci se zeptat vadím bílé led světlo? Když jsem na ně svítil baterkou od mobilu vůbec nereagovali. Ale třeba se toho bojí a zatím to nedali najevo. Tak se chci zeptat jestli jim to vadí... ať je zbytečně nestresuji

peter.t.
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 18. Mája 2013, 13:36

Príspevok od užívateľa peter.t. » Sobota, 22. Júna 2013, 22:23

Na svetlo si zvyknu, Messor su nepokojne hlavne pri otrasoch.
Elliptorina javanica,Axolotl mexicky,Pogona vitticeps,Achatina fulica,Princisia vanwaerebecki,Lucihormetica verrucosa,Pycnoscelus femapterus,Gyna lurida,Gromphadorhina portentosaPachnoda marginata,Lucihormetica verrucosa,Archimandrita tesselata,

Napísať odpoveď