Gelové Antqarium

Všetko o teráriách pre mravce , taktiež recenzie komerčne predávaných formikárii
Užívateľov profilový obrázok
macmatej
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Utorok, 27. Apríla 2010, 22:30
Kontaktovať užívateľa:

Gelové Antqarium

Príspevok od užívateľa macmatej » Nedeľa, 13. Februára 2011, 11:33

Má niekto tento výrobok? Naozaj som zvedavý, akú to má životnosť a ako dlho tam mravce prežijú len keď sa budú živiť gelom.

Priznám sa, nie som vrah a tak to nechcem skúšať na mojich miláčikoch.

macmatej
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Re: Gelové Antqarium

Príspevok od užívateľa macmatej » Nedeľa, 13. Februára 2011, 11:36

Zatial som urobil nahradu na ktorej budem pozorovat zivotnost gelu.
Agar + voda + cukor + trochu potr. farbiva
Prílohy
mini-gel.JPG
mini-gel.JPG (29.03 KiB) 12496 zobrazení

Lasak2255
Lasius niger
Dátum registrácie: Sobota, 12. Februára 2011, 10:37

Príspevok od užívateľa Lasak2255 » Nedeľa, 13. Februára 2011, 11:43

můj brat má to gelové antquarium ,mravenci mu tam vydržely vždy jen chvíli a ten gel už má rok a furt skoro dobrej ( jenom tam moc je tunelů ) od tech mravenců..

mysiak
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 11:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Nedeľa, 13. Februára 2011, 14:47

doma vyrobeny gel ti do par dni splesnivie. musis tam pridat fungicid ktory je neskodny pre mravce aby to vydrzalo ako "nasa" gel :)

macmatej
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa macmatej » Nedeľa, 13. Februára 2011, 14:51

mysiak napísal:doma vyrobeny gel ti do par dni splesnivie. musis tam pridat fungicid ktory je neskodny pre mravce aby to vydrzalo ako "nasa" gel :)
To mi pripada ako E-cka v potravinach, ked to zjes nic sa ti nestane. No ale stravuj sa tak cely zivot. Inak co sa stane ak na NASA gel polozis cvrcka alebo inu potravu ? :?

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 13. Februára 2011, 15:42

ak tam su cesticky spravene tak udajne staci to strcit do mikrovlnky a znova sa zleje do povodnej podoby

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Nedeľa, 13. Februára 2011, 18:24

macmatej napísal:To mi pripada ako E-cka v potravinach, ked to zjes nic sa ti nestane. No ale stravuj sa tak cely zivot. Inak co sa stane ak na NASA gel polozis cvrcka alebo inu potravu ? :?
ono nie vsetky E-cka v potravinach su umele, kopec z nich je prirodna vec, len pre zjednodusenie ma prideleny kod.. inac ver tomu, ze sa cely zivot tak stravovat budes :D

polozit potravu na Nasa gel sa mi zda zbytocne, nikdy sa nepocitalo s tym, ze by sa v tom chovala kolonia - cize je to prisposobene na robotnice, ktore proteiny nepotrebuju.. ale ak by si sa predsa len kvoli dakemu pokusu rozhodol, tak potrava splesnivie presne tak isto ako keby si ju polozil na vlhku zem + do uzavreteho priestoru. samotny gel by splesniviet nemal.

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Pondelok, 21. Februára 2011, 20:12

len pre zaujimavost pozadie tohto projektu (zaver nech si spravi kazdy sam :) ):

With help from Syracuse University researchers, these ants carve tunnels in zero gravity—one of more than 80 experiments happening during the shuttle's 16-day mission, which launched January 16, 2003.

The ants spinning about in space are harvester ants, large ants found normally in the western United States, not in space. This species was chosen because the ants are pretty tough, and also big enough to observe as they tunnel through their new digs.

Students tested a range of materials for the ants' space flight, trying to find something that could withstand the stress of launch and space travel while providing them with food. Researchers at the University of Colorado, Boulder, helped them settle on a gel made with seaweed extract. While these ants normally feast on grass seeds and insect parts, the gel is chock-full of amino acids, sugars, and fungicides to keep the ants well nourished.

The team predicted that the microgravity would affect how the ants acted in space. In previous ant experiments at the high school, students have spotted ants tunneling around the outside of their domains, as well as burying their dead. In space, "they're tunneling kind of randomly".

The 15 ants in space seem to be even more active than their on-the-ground relatives. This isn't what the students expected—they thought the journey might disorient the insects. Instead, the astronomical ants are full of energy.

a z tohto dovodu to ludi fascinuje:)
http://flickrhivemind.net/Tags/antworks/Interesting

rudohor
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Nedeľa, 24. Apríla 2011, 18:38

Príspevok od užívateľa rudohor » Utorok, 26. Apríla 2011, 17:17

Nikdy som mravce nechoval, ale myslienka priehladneho materialu, kde si mravce sami urobia hniezdo, sa mi zda velmi pritazliva. Dalo by sa napr predhodit malej zivotaschopnej kolonii mravcov kocku ovocnej/bravcovej/agarovej zelatiny a nechat povodne hniezdo uschnut? Asi sa tam neda regulovat vlhkost a krmenie a rychlo splesnivie atd. Stacilo by ich tam nechat do vykopania tunelov a zaznamenat tu 3D strukturu.
Predpokladam, ze to, co predvadza robotnica odtrhnuta od kolonie a hodena do antquaria je nieco ako prekopavanie sa z pasce a nie budovanie hniezda.
Mam dost mravcov na zahrade, neplanoval som chovat dalsie v obyvacke, ale toto ma vazne zaujalo ;-)

frco
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Piatok, 14. Januára 2011, 16:08

Príspevok od užívateľa frco » Utorok, 26. Apríla 2011, 17:49

Myslim ze v inom topicu sme uz my, myrmecofilovia odsudili gelove chovne zariadenia, ktore su na trhu vylucne ako komercny tovar, ktory s chovom mravcov nema nic spolocne. Dlhodobo sa v tom totiz chovat neda (s kralovnou), a pustit tam par robotnic aby v zufalstve a bezcielne vyhryzavali tunely az pokym neumru je asi trapenie zvierat. Vzdy sa snazime o kompromis - vyrobit formikarium kde sice je vidiet do hniezda (co sa ti v prirode nepodari), ale zaroven sa snazit vytvorit co najprirodznejsie podmienky (vlhkost, teplota, potrava, vybeh...). A ked sa mnozia, to je znak toho, ze sa im dobre dari :-)

macmatej
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa macmatej » Utorok, 26. Apríla 2011, 18:36

Na youtube je vela videi, ako mravce prekopavaju gel. Staci pohladat.

Obrazok nizsie je odliatok skutocneho hniezda z prirody, potom ako ho mravce opustili:
Obrázok

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Utorok, 26. Apríla 2011, 19:25

Matej, hento hniezdo nebolo opustene v tej chvili, ked do vchodov liali ten rozohriaty cín alebo zliatinu kovov :P

macmatej
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa macmatej » Utorok, 26. Apríla 2011, 20:34

Chudacikovia mravcekovia. Asi som si to pomylil s tym druhym.

rudohor
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Nedeľa, 24. Apríla 2011, 18:38

Príspevok od užívateľa rudohor » Streda, 27. Apríla 2011, 10:17

Zalezi od filozofie ale pozorovat akrylove hniezdo nie je to iste, ako ked si ho mravce sami vykopu. Bohuzial na youtube ma nic nepresvedcilo, ze tie mravce kopu hniezdo a nesnazia sa iba vsetkymi sposobmi uniknut z pasce. Otazka pre znalcov: Je rozdiel medzi podzemnou a nadzemnou castou mraveniska (u tych druhov mravcov, ktore stavaju klasicke kopy) ?
Odliatok mraveniska som videl na wikipedii a nechapem, ako to dokazali, ze ta hmota natiekla do vsetkych dutin aj v hlbke.

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 27. Apríla 2011, 11:06

Mravce zvycajne stavaju nadzemne casti hniezda iba za ucelom lepsej termoregulacie a vacsieho teplotneho spektra v samotnom hniezde. V podzemnom je prijemne vlhko a ak je hniezdo na slnecnom mieste v teplej lokalite , nie je dovod robit kopulu - slnko vyhrieva dost velku plochu a aj dostatocne do hlbky , cize potomstvo dostava dostatok tepla na rychly vyvoj. V polotieni , chladnejsej lokalite , alebo u hniezd ktore produkuju velke mnozstva jedincov , vsak by bolo taketo "vykurovanie" obtiazne vzhladom na velkost plochy ktoru by hniezdo zaberalo. Tak vznikne kopula , ktora je takto cela vyhriata a zmesti sa tam kopu komor s kokonmi.

Napísať odpoveď