myrmica spec.

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
Užívateľov profilový obrázok
Johnny Nuclear
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Pondelok, 31. Mája 2010, 20:24

myrmica spec.

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Pondelok, 7. Júna 2010, 23:30

Jo Jo chystám se na ně :)

přesnej druh nevím, uvidím co se mi podaří ukrást někde z hnízda :D , pro začátek bych potřeboval vědět doporučenej průměr chodbiček a doporučenej průměr, výšku a tvar komůrek.
jo a taky se chci zeptat jestli hrozí nějaká záměna s jiným druhem ( nemyrmicou) ? , případně bych rád věděl nějaké rozpoznávací znaky různých spec.

svkPEON
Formica fusca
Dátum registrácie: Sobota, 20. Marca 2010, 15:36

Re: myrmica spec.

Príspevok od užívateľa svkPEON » Utorok, 15. Júna 2010, 12:55

priemer stačí taký, aby ním prešla kráľovná.komôrky a tvar sú len na tvojej fantázii.
ja som sa o tom so skippym rozprával a na pohľad takmer nerozoznáš aký presne sp. máš.
u myrmici je problém hlavne s vlhkosťou. vyžadujú jej dosť až na jeden sp. :)
u nás sú to tieto:
http://www.antweb.org/description.do?ra ... a&project=
http://www.antweb.org/description.do?ra ... =czechants
http://www.antweb.org/description.do?ra ... elgiumants

Johnny Nuclear
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Sobota, 19. Júna 2010, 22:02

máte nějaký systém na chytání královen ? ptože co jsem zběžně odkrýval kameny, tak tam najít králvonu je celkem problém, natož 3

SpatKiller
Pachycondyla apicalis
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 14:55

Príspevok od užívateľa SpatKiller » Sobota, 19. Júna 2010, 22:19

viewtopic.php?f=6&t=34 tu pridal macmatej taky prispevok kde pise ze ak im poskytnej lepsia a vlhcsie miesto tak tam prelezu ...........................(viac sa docitas na macmatejovom prispevku v tom odkaze :) )
INZERCIA: vymenim 5 ton severoslovenského krásneho bieleho snehu za 1 bratislavský plat.

svkPEON
Formica fusca
Dátum registrácie: Sobota, 20. Marca 2010, 15:36

Príspevok od užívateľa svkPEON » Pondelok, 21. Júna 2010, 13:08

ja som svoje 2 chytil z jedenj kolónie pod kameňom. ale takto by si ich mal nájs len v neskorú jar, ale nidky nevieš ..záleží ako majú spravené hniezdo :)

Johnny Nuclear
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Nedeľa, 11. Júla 2010, 20:12

tak ode dneška chovám tyhle, cca 8 královen, dělnic je zhurba 80, kupa ehm nezakuklených kukel
dále prosím o přesnou identifikaci, já tipuji myrmica rubra
Prílohy
myrmica.jpg
myrmica.jpg (57.81 KiB) 6925 zobrazení

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Nedeľa, 11. Júla 2010, 20:35

Johny to bude urcite rubra, ani pribuzna a podobna scabridonis asi nemava tolko matiek a toto je rubra aj podla vyzoru

rudohor
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Nedeľa, 24. Apríla 2011, 18:38

Príspevok od užívateľa rudohor » Utorok, 3. Mája 2011, 14:59

Aky je presnejsie zivotny cyklus myrmiky? Mava v hniezde viac kralovien, ale zaroven kralovna sama chodi von lovit pre svoje prve potomstvo. Nie ze by to bolo nemozne, ale zda sa mi to cudne a nevyhodne. Akym sposobom sa zvysuje pocet kralovien v hniezde a ako zakladaju nove oddelene hniezda?

Messorus
SuperModerátor
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Utorok, 3. Mája 2011, 17:17

Z rodu Myrmica je u nas viacero druhov a niektore su pri zakladani kolonie paraziticke, ine samostatne.
Zaoberajme sa pls nasim pravdepodobne najbeznejsim druhom tohto rodu- M. rubra. Kolónie su polygýnne a polykalické. Polygýnne= mávajú viac matiek(3-30), polykalické-príbuzné kolónie žijú vo viacerých hniezdach, ktore su prepojene potravinovymi cestickami. Podla mojich pozorovani, taketo cesticky nemusia byt az tak vyrazne ako robia napriklad niektore Formiciane, nemusi po nich ist hned niekolko stovak mravcov, ale iba zopar robotnic. Su to jednak logisticke chodnicky, komunikacne prepojenia jednotlivych hniezd, ale prudia po nich aj nakrmene robotnice a robotnice s potravou atd... Robotnic byva od 100 do 2 000, ide hlavne o to ci sa to berie v meritku polykalickej niekolkotisicovej dospelej a materskej kolonie, alebo mladej ,,odnože"- osamostatnenej casti dospelej kolonie.
Matiek teda byva viac, niekedy sa vyskytnu aj mensie zakrpatene matky, tzv. mikrergate, mikrogyne. V hniezde sa daju najst aj nejake tie chrobaciky z rodu drabcikov, potom Žižavička mravčia, tiez taky cvrcek myrmekofilny... Hniezda sa daju najst pod roznymi predmetmi- padnute pniky, kamene, pod machom. Myrmica preferuju ako les tak aj otvorenejsiu krajinu, aspon u nas na teplej nizine to tak je. Ale skorej les, celkovo maju radi vlhko...
Podla mojich skusenosti sa roja neskoro v lete, az na jesen. Cast matiek odlieta a pari sa so samcami z inych hniezd(vraj vytvaraju aj masivne roje), cast matiek sa spari na povrchu hniezda a vratia sa naspat do kolonie. Ked je v jednom hniezde viacero matiek, tak s castou robotnic niektore opustia hniezdo a zalozia dcersku koloniu. Ta ostava skrz chodnicky v spojeni s materskou. Matky sa daju najst snad po cely rok pod predmetmi kde hniezdi kolonia.
Potravou su tieto mravce vsezrave, snad ale skorej zooofagne(ze radi sa zivia inymi zivocichmi :D), lizu medovicu po voskach a ak sa da, aj ich pestuju. Robotnice lovia bud v skupinach alebo aj jednotlivo(v hrabanke, pôde), na zabitie pouzivaju ucinne zihadlo. Da sa povedat ze sa jedna o pomerne agresivny druh.

atriplex
Formica fusca
Dátum registrácie: Nedeľa, 11. Júla 2010, 17:43

Príspevok od užívateľa atriplex » Sobota, 7. Mája 2011, 20:44

Já chovám jednu samici od léta 2010. Jednou za čas vidím, jak samice opatruje několik vajíček, která však za několik dní zmizí. Krmím medem, dávám i hmyz. Královna úspěšně přezimovala, ale stále není schopná odchovat potomstvo. Jak to vyřešit? Mám k ní přidat nějakou kuklu?

Messorus
SuperModerátor
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Sobota, 7. Mája 2011, 21:20

Myslím že keď je to s ňou takto tak keď jej pridáš tu kuklu, tak nič nestratíš. Ja akurát odchovávam nejaké 3 matky v krabičkách od Tic-Tac so sádrou do 3/4 krabičky, pričom som do sádry vytvoril jednoduchú chodbu a komoru naspodku. Navrchu som nechal priestor asi 1cm medzi vrchnákom a začiatkom sádry, tam som nasypal truchu substrátu a zakryl to machom.
Samičky sú zyčajne pod machom ,,na povrchu", kŕmim ich medovicou na viečku z kalíšku od liekov(alebo v umytom kalíšku) a hmyzom- kúsočky múch, molí. Zatiaľ žiadne prírastky a neviem či majú vajíčka ale určité su spokojné. Dve rovnakého druhu mám spolu, ale jeden známy ma varoval že si budú skrz dominanciu požierať vajíčka, tak ich ešte oddelím.
Potom mám 2 či 3 matky v normálnej skúmavke ktorá má na spodku sádru a na to som dal trochu machu...

Scremsi
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Štvrtok, 31. Marca 2011, 21:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Scremsi » Nedeľa, 8. Mája 2011, 09:55

pozri od leta ju krmis medovinou... skus pridat aj niejake proteiny ktore su potrebne na vyvin potomstva... niejake predpripravne casti hmyzu... ;) skus zaexperimentovat skor... upravit podmienky pre zivot ci ma dost vlhkosti... spravny povrch tam kde ju chovas a tak :)

bidoof
Dátum registrácie: Utorok, 15. Februára 2011, 18:03

Príspevok od užívateľa bidoof » Nedeľa, 17. Júla 2011, 18:01

Zdravím včera som našiel hniezdo rubry a dal som ho do ztongoveho formikaria matiek som napočítal asi 12 neni to nejako vela??? boli v kvetinači :D :D

Napísať odpoveď