Camponotus ligniperda

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
Užívateľov profilový obrázok
Marek Ragan Urban
Monomorium
Dátum registrácie: Pondelok, 25. Júla 2011, 14:29

Re: Camponotus ligniperda

Príspevok od užívateľa Marek Ragan Urban » Štvrtok, 25. Augusta 2011, 13:32

no ja som ich videl len na tých väčších mravcov na kráľovnej nie
no teraz nevidieť ani len jedného ani na mŕtvolách všetko som poprezeral a nič tak sa obávam že to môže byť teraz aj tým náterom

ale asi ich skúsim znova z neho odobrať

ale so žiadnymi mravcami nemám toľko problémov ako s nimi asi tým jak sú veľké budú menej odolné
camponotus herculeanus, lasius niger, manica rubida, lasius flavus, formica pratensis, myrmica rubra

Marek Ragan Urban
Monomorium

Príspevok od užívateľa Marek Ragan Urban » Piatok, 26. Augusta 2011, 12:34

už to dostala aj formica a prvých 5 mravcov je mŕtvych
ale tie malé potvorky jak sa zdá napádajú najmä mladé jedince ale nie sú na nich prisaté sem tam sa prejdú po mravcovi a kdekoľvek sa objavia mravce hynú
na mŕtvolách ich nevidieť tak si myslím či práve do nich nekladú svoje vajíčka
na videu ktoré si mi poslal sú iné parazity tieto by som povedal že sú ešte trochu menšie
a sú buď svetlo hnedé(menšie) alebo potom ku tmavšie(väčšie)
camponotus herculeanus, lasius niger, manica rubida, lasius flavus, formica pratensis, myrmica rubra

antibiotikum
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 18:54

Príspevok od užívateľa antibiotikum » Piatok, 26. Augusta 2011, 15:18

nho tebe sa to rozsiruje aj na dalsie mravce???... divne...... ked to mas tak mravce daj uplne niekam inam aby ti to nenapadlo dalsie...

Marek Ragan Urban
Monomorium

Príspevok od užívateľa Marek Ragan Urban » Streda, 31. Augusta 2011, 22:59

tak mal som ich v rovnakom itongu ako camponoty...to ešte v čase keď som o tých potvorkách nevedel

a boj je prehraný...mravce síce už neskapali ale kráľovná dokraľovala
celý chov v prdeli

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 1. Septembra 2011, 09:59

ťažko povedať , čo presne tvoje mravce napadlo a celkovo , prečo hynú.
Ja mám v teráriách (hlavne v tých "prírodných") tiež množstvo druhov roztočov , ale zatiaľ sa mi nestalo že by napádali mravce samotné. Sú to tam väčšinou také mierumilovné potvory čo mi zožierajú odpad.
Na druhej strane , existujú rôzne roztoče ktoré napádajú napr. chovy múčnych červov , sú to také malé bodky čo behajú a niekde som čítal že tie sú schopné v prípade nedostatku potravy hubiť mravcom potomstvo , ale o robotniciach samotných som nepočul.

Ja len pevne "dúfam" , že to teda je vinou roztočov a nie inou , napr. že mravce majú zlé podmienky prípadne sú otrávené a len sa to zhodou okolností pripisuje k roztočom. To že cez mravce behajú sem-tam nevidím zas ako príčinu smrti - ako by ich takto zabili? Možno chytili nejaký vírus alebo iné ochorenie.

Je to tak... aj príroda má mechanizmy , na to aby regulovala počty jedincov rôznych druhov zvierat. Mravce sú práve tými , ktorí sú terorizovaní rôznymi plesňami a chorobami.
Ak ti to takto bude pokračovať , odporúčam ti to celé vyhodiť/spáliť a neviem čo všetko :?

Marek Ragan Urban
Monomorium

Príspevok od užívateľa Marek Ragan Urban » Piatok, 2. Septembra 2011, 13:04

no ja som tak isto pozoroval nejaké tie druhy roztočov no nikdy to nepredstavovalo žiaden problém a tiež som pozoroval že sa živili len odpadom
no potom sa presunuly ku kuklám ktoré začali predčasne otvárať alebo ich neotvorili vôbe a potom jak kukly došli tak sa z lariev prestali vytvárať...to som si myslel že bolo spôsobené teplotou až kým mi nezačali dochnúť i mravce na ktorých som ich postupom času pozoroval tiež
no a s tým behaním mravcov to vyzeralo asi tak že sa len krútili dookola už nevošli do mraveniska späť a potom v kŕčoch umierali behom dňa dvoch
na to som ich dal hneď do nového terária a týždeň som ich ešte mal v nádobe plnej mŕtvych koníkov aby naliezli tie mrchy na nich...čo sa zdalo ako celkom účinné
no a jak som ich presunul do nového terárka behom dvoch dní začali dochnúť vo veľkom ale to som už tie roztoče nevidel
za dva dni mi umrela polka chovu a po týždni už asi len dva a potom kráľovná

najhoršie je na tom to že som vo veľkej miere pretriedil chov a teraz už pomaly nemám žiadne mravce

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 2. Septembra 2011, 14:39

no a s tým behaním mravcov to vyzeralo asi tak že sa len krútili dookola už nevošli do mraveniska späť a potom v kŕčoch umierali behom dňa dvoch
toto spôsobujú rôzne druhy plesní a podobné vírusové ochorenia.
Mne a Messorusovi takto vykapal chov pred cca 2-3 rokmi (a to vykapala celá tropika možno v hodnote okolo 2000€)

Nič , zničiť a zachrániť kolónie ktoré ešte nie sú nakazené. Tej našej chorobe sa dobre darilo vo vlhčených málo vetraných teráriach , viac k tomu povedať neviem lebo sa nám to stalo len raz v podstate a odkedy si na to dávame pozor , nič podobné sme myslím nemali

Marek Ragan Urban
Monomorium

Príspevok od užívateľa Marek Ragan Urban » Piatok, 2. Septembra 2011, 15:38

no ja tam mám ventiláciu i vyhrievanie ale bolo to i hlavne tým že to bol pomerne veľký priestor pre nich a do chodbičiek si naznášali mnoho odpadu čo malo za dôsledok premnoženie škodcov
teraz mám aspoň možnosť si zaobstarať nejaký nový druh no camponotus herculeanus je síce na jednej strane veľmi pekný ale to že je to vo veľkej miere najmä nočný druh preto u mňa stratil záujem
chcel by som teraz asi vyskúšať camponotus cruentatus ktorý neviem či nebude práve od teba ak sa nemýlim
na videách vyzeral ako v celku agresívny a aktívny druh a keďže žije v španielsku asi ho ani nebude treba vo veľkej miere hybernovať...no neviem pretože na nete som o ňom toho moc veľa nezistil

SpatKiller
Pachycondyla apicalis
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 14:55

Príspevok od užívateľa SpatKiller » Piatok, 2. Septembra 2011, 20:50

Camponotus herculeanus je nocny druh??
neviem o tom...
INZERCIA: vymenim 5 ton severoslovenského krásneho bieleho snehu za 1 bratislavský plat.

Marek Ragan Urban
Monomorium

Príspevok od užívateľa Marek Ragan Urban » Nedeľa, 4. Septembra 2011, 17:28

po dlhších pozorovaniach hlavne v prírode ale i v teráriu sa ich aktivita v noci podstatne navýši no sám netvrdím že je to čisto nočný druh to vôbec nie

Napísať odpoveď