Camponotus ligniperda

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Camponotus ligniperda

Príspevok od užívateľa Messorus » Pondelok, 1. Novembra 2010, 20:32

Campononotus maju vseobecne pri preparaci velmi dlho posmrtny krc, a ked tato minor navstivila ten benzolieh, tak tie tykadla boli este pomsrtnym krcom, nie znakom existencie jej zivota :D

tomak
Dátum registrácie: Sobota, 4. Septembra 2010, 23:19

Príspevok od užívateľa tomak » Utorok, 2. Novembra 2010, 15:34

Lekarsky lihobenzin je nevhodny pro smrceni. Idealni je asi 70% lih, nebo smrtit v klasicke smrticce s octanem etylnatym. Cvicici koncetiny nebo tykadla se daji "napravit" kyselinou octovou (50%) bud natiranim steteckem nebo na chvili ponorit. U hymenopter je nejlepsi pouzit tzv AGO (alkohol, glycerin, kysl. octova 6:3:1) - da se v tom i smrtit.
TomaK
Štírci/Pseudoscorpiones palearktu

antibiotikum
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 18:54

Príspevok od užívateľa antibiotikum » Štvrtok, 25. Novembra 2010, 19:01

ahojte chcel by som sa spytat mam mladucku koloniu C. Ligniperda Královná + 5 robotníc ktoré mám v začiatčnom mini formikáriu čisto z plexi skla. moje mini formi:
chcel by som sa spytat ci uz aj pri mnoztve robotnic 5 by som ich mohol dat do sadroveho formikaria (v pondelok bude hotove) mohol vypustit?
Prílohy
IMG_2979.JPG
IMG_2979.JPG (46.37 KiB) 6633 zobrazení

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Štvrtok, 25. Novembra 2010, 20:07

Ahoj a Vitaj!
Nebudem moc optimisticky-
Camponotus sa moze pri tak malom pocte robotnic uzavriet a nebudu viac vychadzat do areny atd, a teraz by si ich uz mal zimovat, tak naco formikarko... Pockaj si na buducu sezonu a kym narastu tak na 20 robotnic a viac, a potom ich tam daj ;)
Poznam ten pocit a nedockavost pri presune do prvych formikari, ale predsa len, radsej si pockaj kym bude kolonia silnejsia, a teraz ich zatial iba pekne odzimuj

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 25. Novembra 2010, 20:13

tak nejako ako pise messorus , ale inak vitaj! :)

Odporucam ti prv skor troch uupravit toto plastove tak , aby si ho mohol vlozit do nejakej krabice - napr. krabice od zmrzliny s 1cm nejakeho strku/zeminky. Ta krabica bude predstavovat arenu , pricom to plastove hniezdo. Bude totiz hlupe neustale otvarat toto skrz krmenie a cistenie - dost neprakticke a hlavne mravcekov to bude rusit ;)

A

antibiotikum
Odontoponera transversa

Príspevok od užívateľa antibiotikum » Štvrtok, 25. Novembra 2010, 21:00

jj vlastne ja tam zeminu mam aj som sa pokusal odfotit ho aj z mravcami ale foto bolo hrozne... a co sa tyka otvarania ma to dve casti ak si vsimnes blizzie k tebe (na fotke) je rukoved. ked to vyberies otvoris to po to rozdelovacie sklicko co rozdeluje arenu od vnutra. ptm je tam ete samostatne vecie plexi-skolo dalej od teba ktore mozes otvorit na vymenu vaty pripadne upravu atd. mal som uz kolonku lasius niger vo formikariu male L od vaclava. no pravde podobne koli pliesniu zomrela kralovna... robotnice sa ete mesiac dva drzali... a chcel som sa aj spytat co robit v ripade ze kralovna zomrie.. lebo viem ze robotnice sa vtedy len trapia bez kralovnej... co s nou?

MeoNeil
Monomorium
Dátum registrácie: Štvrtok, 9. Decembra 2010, 09:38
Kontaktovať užívateľa:

Re: Camponotus Ligniperda

Príspevok od užívateľa MeoNeil » Piatok, 10. Decembra 2010, 10:34

macmatej napísal:Ako je to z velkostou a tvarom mezdi Camponotus Ligniperda a Camponotus Vagus ? Su rovnake len sfarbenie je ine ?
Tady je ta fotka kde jsou vedle sebe... http://www.maclab.sk/clanky/ligniperda-microscopy.php našel jsem to zcela náhodou :D

macmatej
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Utorok, 27. Apríla 2010, 22:30
Kontaktovať užívateľa:

Re: Camponotus Ligniperda

Príspevok od užívateľa macmatej » Piatok, 10. Decembra 2010, 18:07

Trochu to urychlim :roll:
Obrázok

Vyzera to ze vaguska je trochu vacsia, ale je iba poriadne nakrmena. V skutocnosti su velkostou velmi podobne. Ligniperda ma vojakov, ktori maju skoro taku velku hlavu a hrud ako kralovna.

antibiotikum
Odontoponera transversa

Príspevok od užívateľa antibiotikum » Streda, 9. Marca 2011, 21:23

naozaj som nevedel kam to mam vopchat lebo nova tema by bola zbytocna tak sa pytam tu... som pozeral ze na niektore mravce svietite... ako myslym do areny... cim svietite a naco je to dobre... mam ja taku ziarovku ktora je potiahnuta zltou farbou... namocena do zltej farby bo co mozem to pouzit... a naco to teda vlastne je dobre?

mongitongi
Formica fusca
Dátum registrácie: Pondelok, 24. Mája 2010, 16:18

Príspevok od užívateľa mongitongi » Streda, 9. Marca 2011, 21:27

Tak, ja zvyknem svietit messorom kvoli teplu posobi to nanich ako take slniečko :) su potom o dost aktivnejsie ;)
Messor barbarus ,Temnothorax sp. ,Lasius flavus ,Camponotus vagus ,manica rubida ,formica cunicularia

Marek Ragan Urban
Monomorium
Dátum registrácie: Pondelok, 25. Júla 2011, 14:29

Príspevok od užívateľa Marek Ragan Urban » Pondelok, 25. Júla 2011, 14:57

ja mám kolóniu camponotus herculeanus o veľkosti asi 120 mravcov hneď zjari som to mal prihrievané pomocou radiátora no teraz to už neni možné. Mal som množstvo vajíčok kukiel tak ako má byť....no odkedy im to neohrievam majú len malé larvy a stagnujú...ako keby sa zazimovali
čo robiť?
prihrievať to teraz asi nebude možné ale myslím že izbová teplota by mala byť pre nich dostačujúca
camponotus herculeanus, lasius niger, manica rubida, lasius flavus, formica pratensis, myrmica rubra

antibiotikum
Odontoponera transversa

Príspevok od užívateľa antibiotikum » Utorok, 26. Júla 2011, 20:18

ja ma ligniperdy a chovam ich na izbovrj teplote aj ngerky a flavusky secko mam v skatuly v skumavkach v polistirene a jednu koloniu formica rufabaris mam tiez na policke vo formikariu... co sa tyka tych tvojich camponotusov myslym si ze ide iba o to ze boli zvyknute na tu teplotu ako normalnu a teraz si myslia ze sa ochladilo a pripravuju sa na zimu... myslim ze sa s tym neda nic robit oni casom snad zistia ze sa jedna o normal. teplotu

mysiak
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 11:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Utorok, 26. Júla 2011, 20:45

Marek Ragan Urban napísal:ja mám kolóniu camponotus herculeanus o veľkosti asi 120 mravcov hneď zjari som to mal prihrievané pomocou radiátora no teraz to už neni možné. Mal som množstvo vajíčok kukiel tak ako má byť....no odkedy im to neohrievam majú len malé larvy a stagnujú...ako keby sa zazimovali
ja mam velmi podobnu situaciu s camponotus vagus. akurat ja ich aj prihrievam a nic.. skusim ich tento rok hibernovat na balkone a uvidime vysledok.

Marek Ragan Urban
Monomorium
Dátum registrácie: Pondelok, 25. Júla 2011, 14:29

Príspevok od užívateľa Marek Ragan Urban » Štvrtok, 25. Augusta 2011, 11:37

už viem asi čím to bolo dostali sa mi do terária také malé beštie asi pol milimetra mali...najskôr sa potulovali okolo lariev a vyzeralo to tak že im nič nerobia a potom sa začali objavovať i na mravcoch

následne mi asi zahynulo tak som sa rozhodol že celé terárko prerobím
mal som ich týždeň v malom vedierku a popri nich viacero mŕtveho hmyzu ktorý som menil raz za tri dni by si tie beštie naliezli na hmyz...to som sa dočítal tu vo fórach a celkom to fungovalo

teraz som ich dal do nového terárias novým itongom a tak a behom troch dní mi zdochlo mravcov a na štvrtý deň asi 20 tak vôbec neviem čo mám s tým, robiť
a ten parazitujúci hmyz na nich vôbec nie je vidieť tak neviem čo je s nimi
mám tam aj sadru ktorú som farebne upravoval vodovým moridlom ale nemyslím si že by to malo mať pre nich dáky zlý efekt pretože je určené na úpravu detských hračiek

tak dajte radu ak viete inak mi zachvíľu žiaden mravec neostane
camponotus herculeanus, lasius niger, manica rubida, lasius flavus, formica pratensis, myrmica rubra

antibiotikum
Odontoponera transversa

Príspevok od užívateľa antibiotikum » Štvrtok, 25. Augusta 2011, 13:11

tak tyto maly biely gazembery vedia narobit vela sklamania je jedno video na youtube: http://www.youtube.com/user/NuptialFlig ... mPeCPj4oxc kde sa toho zbavuje no je to treba robit vela krat a ked mas velku koloniu tak co ja viem... ale skus to hlavne s kralovnou a potom po castiach z robotnicami... ale neviem ci myslys takehoto parazita ... no ak je to ten tak sa zostava len modlit aby to vyslo

takysto aj na tomto video co pridal MoMo http://www.youtube.com/watch?v=bn1PMXz_LzQ su na nej tie parazity... ak myslys tieto parazity... ked si ale precitas komentare pise tam ze kralovna je uz teraz v poriadku cize da sa to byhrat no len budes mat asi dost znizeny pocet robotnic... konkretne pise ze ich daval dole manualne vatou

Napísať odpoveď