P. rufescens

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
Užívateľov profilový obrázok
lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

P. rufescens

Príspevok od užívateľa lukas » Nedeľa, 18. Marca 2012, 15:14

Dnes som bol pozret P. rufescens a uz su hore
Len kusok odkrijkem mravenisko a hned pod povrchom bola sama kralovna P. rufescens!!!!! :o :o :shock: - skoro som oci viocil. Zdala sa mi na umretie- od staroby to nieje lebo som tam videl lem jedneho polyergusa. Hned som išiel po luke dole, a dal som ju do skumavky + hlina a 4 Formici sp.- otrokarske- v mravenisku ich bolo požehnane. Dal som ju navyhriaty mur a prikryl pisankov.
Som velmi rad lebo P. rufescens je pre mna velmi vzacny druh.
Ako asi každi chovatel nieco vie o P. rufescenc, tak aj ja viem. ale stale som sa nedozvedel v akom formi. ich chovat, do akej teploti ich dat ...
Prosim Vas pokrocilejsi chovatelia odpovecte mi na tieto otasky a povecte mi o celkovom chove- prosim co najskor- nechcem ju stratit.

lukas
Myrmecia pavida

Re: P. rufescenc

Príspevok od užívateľa lukas » Nedeľa, 18. Marca 2012, 15:16

tu je foto.
Prílohy
DSC00626.JPG
DSC00626.JPG (151.84 KiB) 5161 zobrazení
DSC00625.JPG
DSC00625.JPG (141.74 KiB) 5161 zobrazení

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Nedeľa, 18. Marca 2012, 15:20

dalsie
Prílohy
DSC00642.JPG
DSC00642.JPG (133.94 KiB) 5160 zobrazení
DSC00641.JPG
DSC00641.JPG (129.9 KiB) 5160 zobrazení

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Nedeľa, 18. Marca 2012, 15:21

dalsie :D
Prílohy
DSC00645.JPG
DSC00645.JPG (145.13 KiB) 5160 zobrazení
DSC00643.JPG
DSC00643.JPG (130.15 KiB) 5160 zobrazení

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: P. rufescens

Príspevok od užívateľa Messorus » Nedeľa, 18. Marca 2012, 20:48

Ahoj
Síce som Polyergus veľmi v prírode nepozoroval, nie čo sa týka hniezd na jar, ale je mi trochu zvláštne že si našiel matku rovno pod povrchom, i keď dobre, veď prečo nie.
Ale vôbec nesúhlasím s tým že si ju zobral, s 4 robotnicami(čo je v podstate úplné nič vzhľadom na to že spomínaš že si ich videl v hniezde desiatky..!), pretože to iste bola zabehnutá kolónia a tie 4 robotnice stačiť nebudú. Príde mi to ako barbarstvo brať, resp. kradnúť zabehnutú kolóniu z prírody, niekym, kto vyzerá že na to nemá dostatok skúseností.
Na tvojom mieste by som matku vypustil, ak sa dožije ďalšieho dňa.
Ak si ju chceš nechať, daj jej tam tie chytené robotnice, ponúkni im medovicu. Chovať ich treba skôr v malom ytongovom formikáriu, tá skúmavka jej evidentne povrchom a všetkým nevyhovuje.

frco
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Piatok, 14. Januára 2011, 16:08

Príspevok od užívateľa frco » Pondelok, 19. Marca 2012, 10:38

Veru Lukas, etika chovatela mravcov vravi, ze brat kralovne z monogynnych kolonii (to su tie, ktore maju iba jednu kralovnu) je absolutne nepripustne, lebo tym koloniu odsudis k zaniku. Nehovoriac o tom, ze odchovat polyergusa je oriesok aj pre skusenych chovatelov. To ze vyzerala na umretie je asi tym, ze bola este skrehnuta a pod kamenom sa chcela zohriat. Najlepsie urobis, ak ju vratis tam kde si ju nasiel - ak este nie je neskoro. Urcite ti tu vsetci doporucia, aby si zacal nenarocnymi mravcami ako je Lasius niger, Camponotus ligniperdus alebo herculeanus, mirmycy a tak ziskal postupne potrebne skusenosti.

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Pondelok, 19. Marca 2012, 18:13

messorus:nemusis sa bat neni som ziadni zaciatocnik, ja som taktiez velmi vyrazne za to, aby sa kolonie nebrali z prirody vobec a vselijakimi exhaustormi... Podla mojho nazoru kralovna bola preto kusok pod povrchom,lebo sa bola vyhrieva.
Co sa tika jednia som v tom dobri. Mam vselijake vlasne recepturi a pod.
Po blizsom preskumani som zistil že kralovna ma ustrihnutu 1/3 zadnej nohy, a otroci sa s nou zrovna moc nemaznaju: natahuju ju za tikadlo a pod. Kralovna sama o sebe je asi na2/3 mrtva- bola od zaciatku(nelepsi sa to,ale ani nehorši).
To znamena napr. že keď sa prekoti, tak sa nevie dat naspet.
:( :( som velmi smutni že moj prvi polyergus takto skončil.
Prave dnes som ich dal do večšej skumavky, aotvoril som ju v boxe. Cele som to pekne spravil.
Otroci mi nechcu jest specialnu medovicu ani bielkoviny, ale to tak podla mojich pozorovani byva ked sa stane nejaka vyznamna zmena.
Uvidim ako to bude s kralovnov,a podla toho si ju necham alebo vratim spet.

prepacte omluvam sa.
Ako som uz povedal, nie so zaciatocnik(len na tomto fore) -aj ked mam11 rokov.Od malička som si vsetko cital a mam to zmaknute
mono-1
monogynne- viac kralovien
polyginne-viac kralovien-ako je mirmica
gemmae- zakrpatene kridla,
zoofagny- že sa zivi len hmizom
fytofag-bylinožravec
mikrogine- zakrpatena kralovna u Mirmica
thorax- hrud
abdomen-brusko
...
Co sa tika chovu, uz som choval aj Manicu- z prirodi- uspesne

EDIT: prepacte, uz som ju vypustil- naspet do kolonie.

Lukáš

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Utorok, 20. Marca 2012, 15:02

Za všetky rady Vám dakujem- vážim si toho
Lepsi som v Matematike než v Slovenčine :) .
Lukáš

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 21. Marca 2012, 17:05

Ojoj ojoj kľud kľud chalani :) tu dva dni nejsom a už je tu bordel :D

Takto...
Ja som tiež choval mravce , dobre ... povedzme od 6 rokov. Možno som mal 10 keď som vôbec videl kráľovnú Polyergus (aj keď neoplodnenú zrejme). Možno som mal 14 keď som skúšal Polyergus chovať. Možno som mal 17 keď sa mi to docela úspešne darilo (priznám sa že ma ten mravec zatiaľ v chove nefascinuje tak som sa o to nepokúšal skôr či inak).

Chov mravcov nie je žiadna honba za snahou chovať naraz všetko a všetko "najlepšie" v čo najskoršom čase. Priznám sa , tiež som bol v mladšom veku taký. Možno mi to dalo veľa skúseností, možno stovky kráľovien uhynulo.
Čo som sa ale s určitosťou naučil je to , že všetko chce ČAS a všetko chce znalosti.

To že máš 11 a máš svojim spôsobom prehľad a hlavne záujem, je jednoducho super. Ale (čo asi neovplyvníme veď sme tým všetci asi prešli) , čo treba aby si robil a aby si bol lepší je pýtať sa , študovať , a až potom konať.
Je skutočne zbytočné, ak v záchvate radosť zoberieš z mraveniska všetko čo tam vidíš. Takto odobraté kráľovné majú vo zvyku hynúť - taktiež výsledný efekt kolónie je nulový ak náhodou žije ďalej (ak kolóniu nezobereš komplet celú)
To si treba zapamätať , zapísať si to za uši pre ostatných a všade kde sa často pozeráš pre seba.

Polyergus sa rojí počas horúcich dní v lete (u nás práve počas tých dňov pri Bratislave kedy je tak aspoň 33°C a to počas obeda, inde neviem).
Taktiež sa dokáže množiť počas nájazdu a teda že ergatogyne infikujú hniezdo počas neho.
Samičky behajú po teréne až kým nenájdu hostiteľské hniezdo a neinfikujú ho.
Nikdy neprezimujú , zvyčajne nežijú dlhšie ako pár dní ak sa im to nepodarí.
Nájsť kráľovnú Polyergus pri povrchu v kolónii zvykne byť viac náhoda ako pravidlo.

- v ideálnom prípade ta samička nemusela byť oplodnená (nevadí že nemá krídla) , veľa krát sa v hniezdach zdržujú samice celoročne , no plodná je vždy len jedna.

Takže , máš poučenie do budúcna aj ostatní. Dúfam , že radšej vždy kráľovnú necháš v hniezde , ako si ju hrrr hrrrr zobrať domov :)
Buď trpezlivý. Máš času dosť ešte pred sebou. Daj tomu tak 4 roky ešte a potom si chovaj kadejaké hovadiny , ale Polyergus ešte nechaj napokoj , zistil by si to napokon aj sám ale takto aspoň nebude škoda tých samičiek ;)

Čo sa gramatiky týka , mne sa to osobne moc opravovať nechce. Bude fajn ak aspon tie i/y budeš si dávať pozor. Aspoň sa v praxi naučíš a nepohoríš na diktáte.

Adrian

rudohor
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Nedeľa, 24. Apríla 2011, 18:38

Príspevok od užívateľa rudohor » Streda, 21. Marca 2012, 18:45

O com je vlastne chov Polyergus? Banda mravcov, ktore nevylezu z hniezda a treba im stale pridavat kukly? Alebo mat do jednej areny napojene dve hniezda, nech robia normalne najazdy?

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 21. Marca 2012, 19:04

Tak , asi nejako o tom ze okrem Polyergus kolónie máš doma aspoň 4 nejaké Serviformica kolonie (mam kamošov čo mali aj 7+) a len im pridavali kokony. To si bud vyzbierali samotne serviformici v arene alebo si to isli pozbierat polyergovia. Podľa môjho názoru, ak by ste to spravili fakt perfekcionisticky že terarko cez polku miestnosti a fakt im iba vymienať hniezda ktore budu vykradať , nech sa páči. Ale inak je to podľa mňa docela len o tom ako pozorujete parazitizmus v praxi.
Veľa chovateľov to skúša najmä zo zaujímavosti , neskôr pre chovateľskú prestíž v zmysle "dokážem to doma udržať"

Napísať odpoveď