C. ligniperdus

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: C. ligniperdus

Príspevok od užívateľa Messorus » Štvrtok, 12. Apríla 2012, 18:47

Ahoj.
Mravce majú totižto 2 žalúdky- jeden väčší je tzv. sociálny žalúdok, ktorý má neuveriteľne elastické steny. Tento vypĺňa občas aj prevažnú väčšinu zadočka. Keď je mravec nažratý- ako napr. tvoje Campo na fotke, tak ten zadoček je naplnený a tlačí na články bruška. Medzi nimi je medzičlánková=intersegmentálna blanka, ktoré je tiež veľmi pružná a preto sa od seba články môžu oddeliť a žalúdok sa môže viac naplniť. Podľa tohto my chovatelia poznáme dobre nažraté mravce :)
Robotnica nájde napr. vošky, všetky podojí a pekne sa nakŕmi a odnáša si v sociálnom žalúdku, niekto ho volá aj hrvolom(i keď tento je v pravom slova zmysle u vtákov ako vakovitý zásobný útvar približne v hrdle) medovicu. V hniezde sa nažratý jedinec začne čistiť a pravdepodobne aj okrem pachu z vonku, vylúči aj nejaké iné látky/feromóny a ten-ktorý mravec ho poprosí o ochutnávku potravy ktorú doniesol poklepkaním tykadlami po jeho tele(neskôr sa možno zíde vedieť že ten čo sa vrátil a dáva tu potravu sa volá donor, ten čo prijíma je akceptor).
A tu je dôležitosť sociálneho žalúdka, pretože u mravcov a iného sociálneho hmyzu v tráviacej rúre funguje aj spätný chod, kedy dokážu vyvrátiť(regurgitácia) potravu zo soc. žalúdka medzi spodný pár čeľustí- maxilly. Kvapôčku potravy potom ostatné mravce zlizujú, vyzerá to ako bozkávanie. Takáto výmena potravy sa odborne nazýva trofalaxia. Mravce-akceptory podľa rýchlosti úderov svojími tykadlami na donora môžu zrýchliť jeho vyvrhovanie, prosia ho o viac. Takto robia napr. hladné mravce, ale poznáš podľa toho aj to, či im konkrétna potrava chutí viac než iná :)
Je zaujímavé, že trofalaxia nemusí byť len výmena potravy vyvrhovaním, ale kŕmia sa ňou aj larvy, potomstvo. Vtedy je u viacerých druhov a všeobecne u eusoc. hmyzu dôležitá spätná väzba, pri ktorej aj larva dáva dospelcovi nejaké látky- napr. koncentrované cukry alebo hormóny, a tak je táto činnosť niekedy nevyhnutná, každopádne určite príťažlivá.
Vyvrhnutá potrava bohatá na cukry sa napr. u osíkov zvykne koncentrovať, a to tak, že osík vyvrhne kvapôčku medzi maxilly, a potom ju akoby premiešava svojím jazykom. O inom je, keď majú pevnejšiu potravu ako napr. hmyz. Proteíny si vyžerú zo schránky a potom ich prežúvajú ako guľôčku, ktorú občas obohacujú o sliny atď. Toto sa nazýva maxillácia. Takúto potravu podávajú larvám priamo alebo ju uschovávajú v soc. žalúdku.
Filip

libol
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 22. Júla 2011, 12:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa libol » Piatok, 13. Apríla 2012, 12:02

Ahoj, vyčerpávající a pěkné vysvětlení. Měl bych dotaz. Sem tam pozoruji, že když nakrmím hmyzem, tak potom, co ho mravenci rozporcují, tak položí kus na větší larvy. Nemyslím, že by to byla nějaká jejich nepořádnost. Je možné, že už i larvy mají možnost "sát" sami potravu ??? Minule byly všechny larvy okolo kousku potravy všechny stejným koncem k hmyzu a fakt mi to tak přišlo. Rozlouskne mi to někdo? Díky. L.
Lasius emarginatus, Formica fusca, Lasiu cf. niger

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 13. Apríla 2012, 12:54

Niektoré druhy mravcov resp. larvy majú schopnosť jesť aj sami. Napr. u Aphaenogaster , Manica a pod. je to bežná prax. Niekedy sa ale aj stane , ak je napr. potrava vodovejšia - kľudne aj hmyz keď je naporcovaný, že aj iné druhy/larvy sa k tomu dokážu prisať , ale nie je to ich primárny správanie - môže ísť o náhodu.
Takým istým spôsobom však ale larvy dokážu zjesť aj kolegyňu larvu vedľa , alebo vajíčka.

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Piatok, 13. Apríla 2012, 18:17

Velmi dakujem Messorus.
Moje pozorovanie- dal som mravcom cuk. vodu, a pil uplne hladny mravec a najedenejši ( od hmyzu). Oby dvaja sa nažrali max. Tomu hl.( po najedeni) bolo vydno priesvitne bruško- čista cuk. voda. 2 mravcovi bolo vidna nepriezracne brusko - med. plus vhmyz- tim som chcel povedat že mravce maju v soc. aj zmieš. potravu.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 14. Apríla 2012, 08:58

tak áno, im v ideálnom prípade najviac vyhovuje zmiešaná potrava. Tá sa počas roka v priemere mení , to si všimneš že v čase keď sú prítomné larvy tak chutí hmyz , v čase keď nie sú (napr. v auguste/septembri) budú piť iba cukry a hmyzu sa najskôr ani nedotknú.
Larvy mravcov sa nemajú šancu nakŕmiť z čistej cukrovej vody. Záleží od druhu ale buď je to hustý koncentrát medu (pokial nie je druh zoofagny) alebo zmes hmyzu a medu.

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Utorok, 17. Apríla 2012, 14:42

Juchu,........ Včera sa mi vykuklil treti mravec,...Že neuhadnete co to je :) . No vajak. Apsolutne nerozumiem prečo sa mi vykuklil vojak, ked som nemal vyraznu kastu media- moja otaska. Ma obrovsku hlavu. Vecer pripojim fotky. Fakt je to obrovsky vojak-tomu nerozumiem. Je to normalne, že mam takto skoro vojakov? :?: Nedit tich utečenich mravcov, bolo by ich cca...

Teda bol by to 17 mravec- je to normalne- moja otaska.
Prílohy
44.jpg
44.jpg (42.56 KiB) 9986 zobrazení
4.jpg
4.jpg (44.04 KiB) 9986 zobrazení

Vája
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Apríla 2012, 23:27

Príspevok od užívateľa Vája » Utorok, 17. Apríla 2012, 20:53

Přátelé, měl jsem menší kolonii Camponotus ligniperda, ale přes zimu uhynula královna. Dělnice ještě žijí, ale je to jen do času. Jsem učitel, fomikárium mám ve škole, s dětmi se o ně staráme. Nemohl byste někdo nabídnout menší kolonii? Rád se s vámi vyrovnám.
Zdraví Vašek Nýč, Nové Město nad Metují

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Streda, 18. Apríla 2012, 13:37

Dobry den.
tuto koloniu mam od Skippyho.
Ja mam jedmu koloniu ulovenu nedavno pod kamenom velmi sa jej dari (pozri C. herculeanus). Prepacte ja som este zaciatocnik, a preto si koloniu necham.
Dajte temu na hladam, a mozno ze vam niekto odpise. Alebo si koloniu mozate kupit v specielizovanych obchodach.No ale vieme ze C. ligniperdus sa už čo chvila bude rojit- to znamena že by som odchytil kralovnu (ak tu bude ) a postou by som vam ju poslal- zadarmo. Vsetko pre zaciatocnikov si mozete pozret na tejto stranke: mravce.info .

Co sa tyka mojej kolonie, tak uz mam dalsich 2 novych mravcov :D - konecne kasta media.

A este.
Kralovna ked uhinula, tak musela mat nejaku chorobu/ alebo musela byt malo nazrana. Lebo ked uz mravce zomieraju(tak zomre ten co je najmensi- robotnica-asi) tak asi zomre ten najslabsi jedinec. Ale ak si ich zimoval vonku, tak to je mozne- mohli byt velke mrazi.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 18. Apríla 2012, 16:51

Tak , kráľovná je stále len hmyz , takže ona môže bez problémov zomriež z hocjakého dôvodu , neznamená že každý kus ktorý sa v prírodne vyskytne je dlhoveký.

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Streda, 2. Mája 2012, 13:22

Kolonii sa dari. Maju 12 mravcov, a cca 13 kukiel. Koloniu som prestahoval do prirodneho formi.

Dominik
Formica fusca
Dátum registrácie: Utorok, 27. Septembra 2011, 15:25

Príspevok od užívateľa Dominik » Streda, 2. Mája 2012, 17:20

Mas neaky fotky toho formy?

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Streda, 2. Mája 2012, 17:32

Mam to nabite, ale zajtra pripojim.
Je to takisto ako na strankre maclab to velke akvarko s CL. Je to ete stale zarosene.

Asi pred hod. som bol kupit novy USB kluč a normalne mi to s počitača stiahlo no teraz mam kluč zapichnuty v notebooku, a najskor sa mi cely počitač z ničoho nič vypol a zapol. Teras ho mam stale zapichnuty v počitači, a neobjavuje sa mi žiadny prenosny disk. Takže na fotky si trochu počkate.

EDIT:

No,neviem či to mozem povedat ale je to značka ADATA (pripadne to vymazte). Je to 8 GB bol to lacnejši 8 GB USB kluč. Doteras som mal tatov o šestnásť krat menši. Dnes ho zobral tato do roboti a ITAK (asi tak sa to pise :) ) ho takzvane že vyšetri :) .

23. máj
Mravcov mam dokopi 15. Dnes rano došlo v poradi 2 kanibalizmu. Tentokrat to bola dozretejšia puppae

27. máj
cca 23 robotnic, + 1 major + 1 kralovna + 1-2 kukli + do 20 malich larvičiek ;) .

qwerqwer3
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 15:55

Príspevok od užívateľa qwerqwer3 » Piatok, 22. Júna 2012, 14:17

podla knihy J.Sadila Nasi mravenci nejde o kastu major ale Makrergate, ktora je u C.ligniperdus
bezna, ale vo velkych koloniach kde je nadbytok bielkovin, ktore sa podavaju len urcitim larvam a tak vzikne nieco vecsie ako normalne robotnice
Majte strpenie so začiatočníkom...
Myrmica "akási" :D
Crematogaster scutellaris
Formica rufibarbis
.. a veľa dalších
Ak by niekto daroval C.vagus tak prosím SS.

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Piatok, 22. Júna 2012, 21:49

O Makrergate som už počul. V podstate je to to iste :) .
Otazka: ( niečo podobne :) ) Viem že je holometamorfoza, a po novom Holometabola :?: (alebo len čechizmus :?: )

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 22. Júna 2012, 23:56

obe podla mojich vedomostí značí len hmyz s dokonalou premenou , Holometabolia je ale (oficialne) pomenovanie

Napísať odpoveď