Manica rubida

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
nowow
Monomorium
Dátum registrácie: Nedeľa, 20. Marca 2011, 21:21

Manica rubida

Príspevok od užívateľa nowow » Streda, 18. Januára 2012, 12:56

Ahoj,

chtel bych poprosit o radu s chovem druhu Manica rubida. Tento druh mne velice zaujal a premyslim o tom, ze bych si poridil jejich kolonii. Bohuzel vsak nikde nemuzu najit nejake podrobnejsi informace o chovu. Mate s timto druhem tedy nekdo vetsi zkusenosti? Jak moc vlhcit, cim krmit, jake pripravit formi....

diky za rady

Užívateľov profilový obrázok
popolvar
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Piatok, 11. Júna 2010, 23:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Manica rubida

Príspevok od užívateľa popolvar » Štvrtok, 19. Januára 2012, 00:00

Manica rubida je trošku náročnejšia ako iné druhy.
Z vlastnej skúsenosti viem, že určite budú potrebovať tvoju pozornosť každý deň.
Hniezdo môžeš spraviť z ytongu, ten im celkom vyhovuje. Čo sa týka vlhkosti tak hniezdo musí byť vlhké stále. A pravdaže potrebujú aj teplo. Pri izbovej teplote sa ich potomstvo vyvíja dosť pomaly. A nedá mi nespomenúť, že veľmi radi kopú. Boli schopný každý deň prekopať celú arénu s pieskom. Ako protiúnikovú bariéru by som použil ptfe keďže olej ani púder ich nezastaný.
Veľmi radi majú čerstvú medovicu a každý deň budú potrebovať aj nejaký hmyz.
Hmyz bude treba striedať, lebo keď im budeš dávať stále to isté napríklad cvrčky jedného dňa ich prestanú jesť. Ak ma ešte niečo napadne tak neskôr doplním.

tralfamadorian
Monomorium
Dátum registrácie: Štvrtok, 2. Júna 2011, 13:31

Príspevok od užívateľa tralfamadorian » Štvrtok, 19. Januára 2012, 09:44

off topic... ptfe?? kde se to dá koupit?:) mám tu vodičku z mrowkoyada a vůbec nefunguje...

popolvar
Odontoponera transversa
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa popolvar » Štvrtok, 19. Januára 2012, 13:48

Ptfe sa dá kúpiť v Antstore. Pripadne teraž mi prišlo 5 flaštičiek a asi ich nebudem moc používať.

nowow
Monomorium

Príspevok od užívateľa nowow » Piatok, 20. Januára 2012, 16:01

Diky za rady. Kazdodenni pece by mi zas az tak nevadila, ale teda mel bych trochu strach v pripade, ze nekam odjedu na tyden na hory atd. Muzu se jeste zeptat, jakou teplotu tedy pozaduji? predpokladal jsem, ze kdyz je to horsky mravenec, tak ze mu bude v pohode vyhovovat teplota kolem 20 stupnu. A posledni dotaz, jak rychle se mnozi a jake velikosti muze kolonie dosahnout?

popolvar
Odontoponera transversa
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa popolvar » Piatok, 20. Januára 2012, 16:43

No keď majú všetko čo potrebujú ,tak rastú ako huby po daždi. Tá teplota 20 stupňou im určite stačit nebude. Je to horský mravec ale hniezda si stavaju na priamom slnku.
Podla mna sa potešia aj takým 25-28 stupňom.

nowow
Monomorium

Príspevok od užívateľa nowow » Piatok, 20. Januára 2012, 19:12

Jeste jednou diky za rady. necham si to projit hlavou, mam strach hlavne z toho pritapeni, jak to nejak rozumne a efektivne vyresit.

popolvar
Odontoponera transversa
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa popolvar » Piatok, 20. Januára 2012, 19:45

Ja som ich mal minulý rok položené na parapete , tak aby na ne svietilo slnko od rána do obeda. Originál by bolo okno z južnej strany domu.

rudohor
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Nedeľa, 24. Apríla 2011, 18:38

Príspevok od užívateľa rudohor » Piatok, 2. Marca 2012, 14:42

Z mojich sucasnych piatich mravcich kralovien je Manica Rubida najkrajsia, bohuzial najmenej sa jej dari. Chytil som ju minuly rok na jar a chovam ju tak ako ostatne mravce: ubytovanie v skumavke pri izbovej teplote bez vyhrievania, strava medova voda + muchy, obcas koniky, pavuky, vosky, zbytky z obeda, cukor. Krmim zhruba raz za 2-3 dni ked stare zradlo zmizne alebo zoschne.
Od leta doteraz stale ma 10+ kusov lariev, niektore dost velke. Lenze za cely rok iba dve dorastli do dospelosti, jedna robotnica stale zije a druha medzitym uhynula. Sudruhovia asi niekde urobili chybu...
Na vate, ktora oddeluje mravce od zasoby vody, sa stale robi cierna plesen. Niekolko stahovani nepomohlo, plesen sa vzdy objavi po par dnoch. Larvy su naukladane tesne okolo plesnivej vaty. Kralovna je vacsinu casu pri larvach a robotnica smatra na druhej strane skumavky okolo vatoveho stopla.
Minuly tyzden som im (konecne) dorobil kurenie - 4 W / 100 cm2 elektricku platnicku z ineho zakonceneho pokusu. Skumavka na nej lezi iba 3-4 centimetrami, zbytok je nevyhrievany, aby sa neuvarili. Uvidi sa, ci to pomoze.
Nemate pre mna nejaky tip, v com okrem teploty moze byt chyba? Slaba vlhkost? Zla strava? Nieco ine, comu ako neskuseny zaciatocnik nepripisujem nijaku dolezitost?

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Piatok, 2. Marca 2012, 22:03

Manica a aj Myrmica matky pri zakladaní hniezda zvyknú opúšťať prvokomoru a loviť potravu. Tá robotnica Manica sa ti tiež bude snažiť iba dostať von, pretože sa jedná o dosť aktívny druh, ktorý rád kope atď. Viac ti o nich môže napísať Popolvár. Ja si myslím že by si im mal hlavne poskytnúť nejaký malý výbeh.

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 8. Marca 2012, 10:35

Ano jedna sa o velmi kopavy druh. Ja keď som ju choval, tak za deň si vykopala podzemnu spleť chodieb - v krabičke s hlinou.

rudohor
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Nedeľa, 24. Apríla 2011, 18:38

Príspevok od užívateľa rudohor » Pondelok, 19. Marca 2012, 21:31

Po necelych troch tyzdnoch kazdodenneho prikurovania dve larvy uhynuli a z jednej je pupa. Citim opatrny neisty optimizmus.

Z prvej larvy sa vyvinul nepodarok. 3 nefunkcne nozicky, scvrknute brusko. Po troch dnoch plazenia po skumavke uhynula. Dalsia pupa sa vcera zacala hybat, ale este stale lezi na chrbte.

Napísať odpoveď