Lasius niger

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Lasius niger

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 29. Mája 2010, 16:15

Zdravim,

dnes si povieme o chove mravca druhu Lasius niger.
Lasius niger patri v nasich koncinach k najrozsirenejsiemu druhu. Jeho hniezda nachadzame v rozlicnych lokalitach , na vsemoznych miestach. Dokaze sa zivit vselicim a ma tendenciu produkovat ohromne mnozstva pohlavne vyvinutych jedincov ... co vdaka pomerne vysokej dlhovekosti sposobilo jeho velke rozsirenie krizom cez kontinent.

Lasius niger radim medzi male az stredne velke druhy.

Kralovna: 9-11mm
Robotnice: prve robotnice okolo 2-3mm , neskor 4-5mm
Velkost dospelej kolonie: 5000 -15000 jedincov
Hibernacia: mravce zimujeme klasicky 3 mesiace pri teplotach 4-10°C (je mozne vynechanie v prvom roku zivota kolonie)

Lasius niger sa na vacsine nasho uzemia roji v Juli (ci zaciatok alebo konec jula zavisi od regionu) , zvycajne pred dazdom za vlhkeho prudu vzduchu pri fajnovej teplote okolo 28°C. Rojenia su masivne , na chodnikoch pozorujeme desiatky , ba az stovky oplodnenych samic marne hladajuce svoje nove miesto na zalozenie kolonie. Prvych 24 hodin udajne prezije len jedna z 1000.
Samicky odchytavame a umiestnujeme ich ci uz do ytongovych chovnych komor , alebo do klasickych odchovnych tub. Kralovne do par dni zacnu klast vajicka , potom ich krmime medovinou kazdy 3-5. den. Do cca 6 tyzdnov sa z vajicok vykluju prve male robotnice, po tomto akte pomaly prechadzame na male musky a aj inu masitu potravu.
Kolonie je schopne odchovavat s viacerymi samickami , neskor si robotnice jednu vyberu ostatne vyzenu alebo usmrtia. Prvu zimu je mozne vynechat ... samicka neprestava klast vajicka ani pocas zimy ak ma vhodne podmienky (avsak ukaze sa to na jej vyslednom veku..)

Chov Lasius niger sa radi ako vhodny pre absolutnych zaciatocnikov co sa tyka chovu samotneho , alebo odchovu od kralovnej. Aspon tak pise literatura a ine zahranicne zdroje , avsak nie vzdy je tomu tak. Obcasne samicky umieraju , pripadne sa im nedari odchovat prve jedince. Preto by sme mali tieto reci o jednoduchosti predsa len obcas brat s rezervou :)

Zopar fotiek na zaver. Na spodnych fotkach mozete pozriet parazita od Mermithidae , ktory dost casto Lasius samicky napada.
Prílohy
3 (2).JPG
3 (2).JPG (41.14 KiB) 8281 zobrazení
P1010089.JPG
P1010089.JPG (43.77 KiB) 8281 zobrazení
P1010108.JPG
P1010108.JPG (96.89 KiB) 8281 zobrazení

nero666
Formica fusca
Dátum registrácie: Pondelok, 28. Júna 2010, 14:50

Re: Lasius niger

Príspevok od užívateľa nero666 » Pondelok, 12. Júla 2010, 15:28

ako zistim ci ma samicka toho parazita? odchytil som 2 samicky, a jedna ma pozorovatelne vacsi zadocek ako druha, nema vajicka narozdiel od tej s mensim. da sa to nejak zistit? aby som zbytocne nechoval choreho jedinca a radsej si stihol odchytit nejaku dalsiu.
Mal som: Lasius Flavus, Lasius Niger, Formica Rufibarbis, Myrmica sp. - snad sa im v prirode dobre pobehuje (vypustene)
Mam: Formica Cunicularia, Camponotus sp.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Pondelok, 12. Júla 2010, 15:48

vnutorne parazity nezistis ... a to ze jedna ma vacsi ako druhy , to nevadi ... staci ze sa viacej nakrmila ako ta druha :)

nero666
Formica fusca

Príspevok od užívateľa nero666 » Piatok, 30. Júla 2010, 19:49

Pridal som im par kukiel z vonkajsieho mraveniska. Tak po 10. chcem urychlit zaciatok... U formicy uz cakam tyzdne a stale nic. Ale uz su kukly. Cakam ze sa uz coskoro vyliahnu. :) Potom ich chcem presunut do formikaria cca 10x10 cm. Je im to dost? Plus arena cca taka ista velka.. :?:
Mal som: Lasius Flavus, Lasius Niger, Formica Rufibarbis, Myrmica sp. - snad sa im v prirode dobre pobehuje (vypustene)

SpatKiller
Pachycondyla apicalis
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 14:55

Príspevok od užívateľa SpatKiller » Štvrtok, 26. Augusta 2010, 20:58

chcel by som sa opytat jednu otazku,mam jednu malu a zaroven aj prvu koloniu l. niger,ma asi 10 robotnic a minule som im dal takeho maleho komara (bol natrhnuty) nechceli ho a tak sa chcem opytat ze co im mam davat lebo moje mravce okrem kusok chleba namoceneho v cukrovej vode nic nechcu,dnes som im dal maly kusok cesta(muka voda a med)
INZERCIA: vymenim 5 ton severoslovenského krásneho bieleho snehu za 1 bratislavský plat.

nero666
Formica fusca

Príspevok od užívateľa nero666 » Štvrtok, 26. Augusta 2010, 21:15

no neviem, ale moje lasiusky si pochutnavaju aj na muchach, a aj na mixe - cukor, med a voda.

SpatKiller
Pachycondyla apicalis
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 14:55

Príspevok od užívateľa SpatKiller » Štvrtok, 26. Augusta 2010, 21:19

a este nieco,neviem co je z mojimi mravcami ale od vtedy co sa narodili skaču,oni normalne stoja zrazu ich tak trhne,tak podskocia neviete co je to? ;)
INZERCIA: vymenim 5 ton severoslovenského krásneho bieleho snehu za 1 bratislavský plat.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 27. Augusta 2010, 10:27

no tak to neviem :D ... , skakat asi nie , ale trhano chodit mozu. Co sa potravy tyka , co im chuti to im treba davat :) , pokial zeru je dobre

mat222.
Formica fusca
Dátum registrácie: Nedeľa, 1. Augusta 2010, 09:22

Príspevok od užívateľa mat222. » Piatok, 27. Augusta 2010, 10:40

Mam dve královne ;) Lasius ;) niger a neviem aku potravu im mam davat jest

The Balthazar
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Streda, 18. Augusta 2010, 16:05

Príspevok od užívateľa The Balthazar » Piatok, 27. Augusta 2010, 10:45

zo začiatku by mohla stačiť medovina myslím(med zmiešaný s vodou, v pomere 1:2), alebo namočiť do toho nejaké sladké pečivo, až budú mať vajíčka alebo larvy, už by si im hádam mohol dať aj nejaký hmyz...

neivils
Formica fusca
Dátum registrácie: Sobota, 23. Januára 2010, 13:54
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa neivils » Sobota, 30. Októbra 2010, 00:14

Ja som si odchytil tiez l.niger cez leto , uz su nastahovane v takom mensom ytongovom terarku ,tento tizden mi dosla vyhrevna doska pod terarko ktore bude aktualne az koncom zimi takze vyhrievat bude toto zatial ,tuto zimu hadam vydrzia bez zimovania...

qwerqwer3
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 15:55

Príspevok od užívateľa qwerqwer3 » Piatok, 26. Novembra 2010, 18:53

ak mám dospelú koloniu a umrioe kráľovná čo sa stane?
Majte strpenie so začiatočníkom...
Myrmica "akási" :D
Crematogaster scutellaris
Formica rufibarbis
.. a veľa dalších
Ak by niekto daroval C.vagus tak prosím SS.

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Piatok, 26. Novembra 2010, 20:04

Dospela kolonia L. niger mava tak zhruba okolo tych 5 000- 9 000 robotnic odvazim sa povedat... mozno Skippy povie ine cislo...
To mas naozaj doma taku velku koloniu?

qwerqwer3
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 15:55

Príspevok od užívateľa qwerqwer3 » Piatok, 26. Novembra 2010, 20:07

nemám :oops: len chcem vediet čo sa stane ked umrie královna
Majte strpenie so začiatočníkom...
Myrmica "akási" :D
Crematogaster scutellaris
Formica rufibarbis
.. a veľa dalších
Ak by niekto daroval C.vagus tak prosím SS.

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Piatok, 26. Novembra 2010, 20:36

Tak, kolonia zacne stracat specificky zapach a postupne robotnice vymieraju, ale take spolocensto sa este drzi v hniezde a v pohode funguje isty cas...
Da sa, ze sa z kolonie vyjme mrtve telo kralovny, a robotnice sa po desiatkach budu na par hodin separovat- stratia postupne rychlejsie ten pach, ale vzdy len na par hodin, no a potom sa postupne pridaju k mladej matke rovnakeho druhu... Najlepsie pri nizkej teplote ked maju spomaleny metabolizmus... Podstatne ale je aby sa stratil ten zapach... Inak kazdy druh to ma inak, niektore robotnice vydrzia samotne aj par mesiacov(uplne osamote iba par dni, tyzdnov) a niektore iba par hodin...

Napísať odpoveď