Aphaenogaster subterranea

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Aphaenogaster subterranea

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 29. Mája 2010, 15:44

Zdravim,

dnes si povieme o chove mravca druhu Aphaenogaster subterranea.
Mravce tohto druhu nachádzame v nasej krajine hlavne v tych juznejsich oblastiach. Oblubuju svetle dubove lesiky (podobne ako Formica fusca) , kde hniezdia pod kamenmi alebo drevom.
V prirode tvoria pomerne male kolonie s jednou , ojedinele s dvomi samicami. Najidealnejsie mozeme pozorovat hniezda v maji alebo v juni, kedy kralovna produkuje vajicka a nachadza sa prevazne na vrchu hniezda. Velke larvy v tomto obdobii signalizuju dospelost kolonie a tvoria sa z nich pohlavne vyvinute jedince , ktore sa roja na rozhrani jula a augusta. Mlade samicky mozeme potom nahodne najst pod machmi , alebo pod malymi kamenmi na svetlych miestach lesa ktore obyva tento druh.

Aphaenogaster subterranea radime medzi male az stredne velke druhy.

kralovna: 9.5 - 11 mm
robotnice: prve robotnice okolo 2-3mm , neskor 3-5mm
velkost dospelej kolonie: do 1000 jedincov
hibernacia: mravce zimujeme klasicky 3 mesiace pri teplotach 4-10°C

Aphaenogaster subterranea sa laickymi ocami velmi naramne podoba na druhy Myrmica , ked sa vsak pozrieme blizsie uzrieme naklodnost k druhom Pheidole , kedze Aphaenogaster ako rod taky sa zaraduje medzi Pheidolini.
(Pheidole ma aj kastu majorov , aphaenogaster nie... , Pheidole ma 11 segmentove tykadlo , Aphaenogaster 12 a jeho telo je podlhovastejsie)

Mravce sa v prirode zivia vyluckami korenovych vosiek , pripadne aj samotnymi voskami. Stavaju si teda jednoduche podzemne hniezda.

V chove patri Aphaenogaster subterranea asi k tym NAJJEDNODUCHSIM a vzajomne velmi krasnym. S chovom nebyvaju problemy , mravce zjedia takmer cokolvek a kralovna sa tomu tesi produkymi znaskami vajicok. Mozeme pouzit rozne prirodne , akrylove ale taktiez ytongove hniezda. Hniezdo by malo byt vlhke so suchymi a teplejsimi castami.

Na fotkach je uz takmer dospela kolonia ... samozrejme kralovna robotnice a rozne stadia potomstva
Prílohy
P1010088.JPG
P1010088.JPG (106.24 KiB) 8085 zobrazení
P1010082.JPG
P1010082.JPG (103.08 KiB) 8085 zobrazení
P1010073.JPG
P1010073.JPG (125.35 KiB) 8085 zobrazení

The Balthazar
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Streda, 18. Augusta 2010, 16:05

Re: Aphaenogaster subterranea

Príspevok od užívateľa The Balthazar » Sobota, 21. Augusta 2010, 18:14

ako je to teda s kastou majorou u tohto rodu? začínam si všímať odlišností jedného člena mojej kolónie, má asi 0,4 mm , hlavu má viacej zafarbenú do čierna od robotníc ktoré sú viacej hnedé a je bojovnejší pri podávaní potraví, sa vždy postaví pred kráľovnú a robotnice a akoby mal vlastnú komoru, kráľovná s vajíčkami a robotnicami sú na vrchnej strane korku a on je pod nimi akokeby oddelení...

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 21. Augusta 2010, 18:22

hummm , aphaenogaster nema kastu vojakov , v tom sa aj lisi od Pheidole (kedze Aphaenogster spada pod Pheidolini) , skus ked tak spravit fotky alebo viac pozorovani :) , moze sa to len zdat , pripadne je to len vacsia sestra

The Balthazar
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa The Balthazar » Sobota, 21. Augusta 2010, 18:29

bohužiaľ mám k dispozícii len foťák na mobile alebo 4 megapixelový foťák s tým predpokladám že to nepôjde moc dobre :cry: pokúsim sa ;) :)

edit: snažil som sa ho dostať von zo skúmavky špajlou, ako som čakal, robotnice utekali k vajíčkam a on "vyskočil" :) a začal hrýsť špajlu ako o život, vytiahol som ho von ale nevedel som odfotiť a náhodou mu ublížiť, tak som ho vrátil s5...

edit: podarilo sa mi poštelovať foťáčik a niečo odfotiť
Obrázok

Je tam vidieť královná+uplne nalavo ten, koho som myslel :) jeho bežná pozícia pred kráľovnou a robotnicami

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 21. Augusta 2010, 19:07

tak , takyto vzrastovy rozdiel moze byt uplne bezny , co sa tyka spolocenskeho postavenia clena v kolonii ako napr. tu ze obranca , vsetko zalezi od veku robotnice

The Balthazar
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa The Balthazar » Sobota, 21. Augusta 2010, 19:09

aha...no...pravdepodobne to bude tak, pokiaľ sa mi podarí ešte nejaké pekné foto spraviť tak ho určite upnem. Ď

edit: preštudoval som druh Pheidole, fotky, videá, a po vzhliadnutí som dospel k názoru, že jeho kasta majora sa vôbec nepodobá na to, čo som myslel ja...

bidoof
Dátum registrácie: Utorok, 15. Februára 2011, 18:03

Príspevok od užívateľa bidoof » Sobota, 19. Februára 2011, 19:08

Ahojte prosím Vás chcem si zadovážit tento druh nema niekto na predaj??? Mal by som zaujem už o vačšiu koloniu Dakujem...

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 19. Februára 2011, 19:21

Ahojte prosím Vás chcem si zadovážit tento druh nema niekto na predaj??? Mal by som zaujem už o vačšiu koloniu Dakujem...
Najskor v april / maj ... , teraz nemam :(

libol
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 22. Júla 2011, 12:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa libol » Štvrtok, 4. Augusta 2011, 13:32

Ahoj, včera když jsem navečer natíral plot na terase (výška nad zemí cca. 3 metry) tak se rojil některý druh mravenců. Nejvíc se jim líbily bílé vršky sloupků plotu. Pak taky moje hlava, měl jsem neustále ve vlasech :-) Bohužel jsem nic nevyfotil, takže se zmůžu jen na popis. Okřídlenci měli asi 8-10 mm, ale byli děsně hubení, pak koncová třetina zadečku měla světle hnědou barvu, zbytek těla tmavě hnědou), stopka byla myslím dvoučlánková. Nevíte jaký je rozdíl mezi samečkem a královnou Aphaenogastera??? Nemůžu nikde nic najít. Dneska zkusím kouknout, jestli nenajdu některou mrtvou popř. živou a vyfotím. Takže zatím skutečně jen takový teoretický dotaz :-) Moc díky.
Lasius emarginatus, Formica fusca, Lasiu cf. niger

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 4. Augusta 2011, 14:31

toto síce nie je samček A.subterranea , ale ten vyzerá relatívne podobne

Obrázok

základom ako rozoznať samičku od samca bude pravdepodobne to , že samček má mnohokrát výrazne menšiu hlavičku , na ktorej až trčia veľké oči , no podstatnejšie je bruško , ktorá je tenké , špicaté a zakončené pohlavným ústrojenstvom (ktoré je u samičky schované)

Obrázok

libol
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 22. Júla 2011, 12:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa libol » Štvrtok, 4. Augusta 2011, 15:09

Tak pokud to spodní je sameček, tak ty to určitě nebyli ... díky za fotky, zkusím nějakého okřídlence najít a vyfotit ... byli strašně čiloučký, ale to bude dáno tím pudem :-)
Lasius emarginatus, Formica fusca, Lasiu cf. niger

The Balthazar
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa The Balthazar » Nedeľa, 9. Októbra 2011, 11:44

ako je to s korkom, oblubujú korkové hniezda? alebo dajú prednosť sadre ?

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 9. Októbra 2011, 16:06

ja si myslim ze tymto korok vyhovuje , ziju v lese aj pod korou

Napísať odpoveď