Camponotus vagus

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 19. Mája 2010, 11:51

Zdravim,

dnes si povieme o chove mravca druhu Camponotus vagus.
Mravce tohto druhu nachádzame v nasej krajine hlavne v juznejsej casti , pripadne v teplejsich dolinach. Svoje hniezda si buduju narozdiel od C.ligniperda vylucne v dreve , len malokedy pod kamenmi = iba ak ich drevene hniezdo bolo znicene.
Ak teda mame moznost pozriet si juh Slovenska , prezerame stare dreva , popadane stromy , sprachnivele pne pripadne uz nepouzivane drevene podlozia kolajnic.

Camponotus vagus sa radi pre nas region medzi velke druhy.

kralovna : 16-17mm
robotnice: prve robotnice okolo 6-7mm , neskor 8-11mm , vojak (major) 11-13mm
velkost dospelej kolonie: 1000-4000 jedincov
hibernacia: mravce zimujeme klasicky 3 mesiace pri teplotach 4-10°C

Mravce sa v okoli Braislavy roja po dlhsie trvajucom teplejsom pocasi okolo 15-20°C , priblizne par dni pred prichodom dazda a impulz na roj je nanajvis mala oblacnost (preferuju jasno) a teda dobra slnecnost , teplota okolo 22-23°C a co sa casu tyka tak po 13:00 (zvycajne 14-15h).
Samicky po vyleteni do 10 minut uz oplodnene bez kridel mozeme pozorovat pobehovat na zemi. Hladame ich hlavne v blizkosti sucheho dreva , dokonca v blizkosti povodnej kolonie. Taketo miesta ich doslova lakaju a ak ste roj pozorovali na vlastne oci , mate 95 percentnu sancu na odchyt.
Na to aby ste vedeli kedy sa bude rojit dana kolonia , treba mravce pozorovat uz pri teplotach okolo 18-19°C , samicky a samce vtedy stoja pri okraji vchodov do hniezd , cim prijatelnejsie su podmienky , tym aktivnejsie a horlivejsie vybehavaju okridlence "skumat podmienky"

Tu vam prinasam fotografie aj s datumami jednotlivych udalosti aby ste mali predstavu ako rychlo sa z odchytenej samice stane kolonia. Samicky boli udrziavane v odchovnych ytong dvojkomorach = komora v tvare 8 , kde v prvej ma kralovna komoru a do druhej vkladame posunutim skla potravu. Tato dvojkomora ma uz vytvoreny vychod pre pripadny presun uz mladej kolonie , no je ucpany vatou.

Odchyt bol 13.04. (2007)

14.04. - prve vajicka (zvycajne kladu 5-12 kusov)
* pocas tohto obdobia krmime kralovne kazdy 3. den rozriedenym medom
02.05. - prva larva

Maj 11.
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Larvicky pekne a rychlo rastu
Obrázok

Maj 12.
- prva kukla
Obrázok

Maj 19.
- vela kukiel :)
Obrázok

Maj 29.
- prva robotnica
Obrázok

Jun 01.
- pekna mlada kolonia
Obrázok

Jul 27.
- kolonia s ca 20-30 robotnicami
Obrázok

Vela stastia v chove :)

SpatKiller
Pachycondyla apicalis
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 14:55

Re: Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa SpatKiller » Streda, 19. Mája 2010, 14:27

minuleho roku som isiel na prazdniny do nizsich poloh a zbadal som takeho vacsieho cierneho mravca pri takom vyschnutom pni stromu,nevedel som co to je a ked som z toho pna ostiepil velku cast tak zacali z dreva vychadzat tie mravce,bolo ich asi 10-15.Potom som sa na to vykaslal a ked som si precital tento clanok tak som zistil ze to pravdepodobne, skoro urcite bude C. vagus.Mam jednu otazku, je tam napisane ze kralovna bola odchytena 13.4.2007.To si uz tak skoro po zime vedel chytit kralovnu?
INZERCIA: vymenim 5 ton severoslovenského krásneho bieleho snehu za 1 bratislavský plat.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 19. Mája 2010, 15:40

ano , Camponotus vagus je jeden s druhov ktore odchovavaju okridlence koncom leta , pripadne sa liahnu az ako posledne na jesen. Tympadom prezimuju a su schopne sa rojit na jar :)

SpatKiller
Pachycondyla apicalis
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 14:55

Príspevok od užívateľa SpatKiller » Streda, 19. Mája 2010, 19:49

a este si spominal ze c.vagus si stavia hniezda v dreve a oblubuje drevo,tak potom preco im davas ytongove formikaria a nie drevene??
INZERCIA: vymenim 5 ton severoslovenského krásneho bieleho snehu za 1 bratislavský plat.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 19. Mája 2010, 20:18

lebo drevene by si casom zvykli prisposobovat .... a teda aj utiect z neho :D , dokonca ani sadrove neodporucam , mam s tym jednu velmi zlu skusenost...

macmatej
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Utorok, 27. Apríla 2010, 22:30
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa macmatej » Streda, 19. Mája 2010, 21:46

No ani pancierove nemozes urobit, lebo by to kyselinou prepalili jak vo filme Votrelec. :lol: :lol:

macmatej
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa macmatej » Sobota, 29. Mája 2010, 23:49

Nasiel som pod starym drevom kolinu C. vagus . Boli tam aj okridlene jedince, no ale co som si vsimol tak same samce a ani jedna samica. Rojenie bude na konci leta?

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 30. Mája 2010, 11:15

u nas uz rojenie davno bolo ... , ale vyssie v lese som videl okridlence este aj v juli takze treba cekovat :) ... i tak sa ale cudujem ze tam stale su.

macmatej
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa macmatej » Pondelok, 14. Júna 2010, 20:11

Ako je to z vlhcenim v ytongu? Tento druh som videl casto v suchom dreve na slnecnych miestach. Takze vlhcenie skor menej, tak ako u Messorov ?

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Pondelok, 14. Júna 2010, 21:19

jj , malo by to byt cca ako u messorov , treba vsak podavat hlavne tekutu potravu , formicinae neni tak chranene proti vyparovaniu z tiel, ako Messorky :)

macmatej
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa macmatej » Piatok, 25. Júna 2010, 08:47

A ako pokracoval vyvoj po odzimovani? Myslim tym ako rychlo a v akom pocte pribudali robotnice.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 25. Júna 2010, 10:24

no po zime to rastie rychlejsie , pokial ti cez zimu nepokape dost robotnic (co sa niektorym chovatelom stalo...) , ale kralovna zacne klast vajicka po zime s robotnicami sebavedomejsie a snazi sa napredovat , urcite je znatelny rychlejsi rast , ako v prvej sezone kedy odchovavavala len :)

Scotty1
Formica fusca
Dátum registrácie: Pondelok, 19. Augusta 2013, 11:30

Príspevok od užívateľa Scotty1 » Streda, 2. Júla 2014, 19:50

Čaute, mám doma akvárko 25x15x15 a chcel by som tam dať mladú kolóniu c. vagus. Ešte mi neprišla ale bude to 5-10 robotníc. Na predné sklo by som im dal korok. Urobím im tam zatiaľ len zo dve komôrky a nech si to potom upravujú keď budú rásť, chcem sa opýtať či sa v takej aréne taká malá kolónia nestratí :D

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 2. Júla 2014, 22:14

Ja si myslím že pokiaľ tie robotnice už nebudú vyzerať ako "plaché" tak by sa tam nemali stratiť :) pre istotu im ale zo začiatku dávaj potravu bližšie ku vchodu.

Scotty1
Formica fusca
Dátum registrácie: Pondelok, 19. Augusta 2013, 11:30

Príspevok od užívateľa Scotty1 » Štvrtok, 3. Júla 2014, 10:19

Jasné, potravu budem dávať ku vchodu. Inak ako to je z vlhčením u tohto druhu? Pokiaľ viem tak má radšej suchšie prostredie takže neviem ako to mám vlhčiť a koľko.

Napísať odpoveď