Temnothorax (nylanderi?)

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
Užívateľov profilový obrázok
frco
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Piatok, 14. Januára 2011, 16:08

Temnothorax (nylanderi?)

Príspevok od užívateľa frco » Streda, 30. Marca 2011, 19:51

Zdravim,
dnes som odchytil pomocou exhaustora celu koloniu tychto krpatych mravcekov vratane mnozstva vajicok a larviciek. Kokony este nemali. Pevne dufam, ze sa medzi nimi nachadza aj kralovna, nakolko to miesto pod korou bolo pomerne neprehladne, ale snazil som sa "povysavat" vsetkych co tam boli. Zatial ich mam v tej nadobke exhaustora vo vlhkom machu, takze kralovnu neviem najst. Docital som sa na webe kuse informacie, ze sa dobre znasaju s inymi druhmi, aj tato kolonia bola obklopena Lasius emarginatus. Ma s tym niekto skusenost, ze by ich mal vo formikariu s inym druhom? Na jednej francuzskej stranke som videl fotografiu ako ich ma chlapik spolu s Camponotus, ale z toho obazku nebolo jasne, ako to cele funguje, ci spolu ziju aj v hniezde alebo ako...Laka ma kombinacia dvoch rozdielnych druhov v jednom formikariu, ale bojim sa strcit 100, aj ked len dvojmilimetrovych Temnothoraxov k mladej kolonii Camponotov Q+8W. Ak viete, poradte.

Scremsi
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Štvrtok, 31. Marca 2011, 21:28
Kontaktovať užívateľa:

Re: Temnothorax (nylanderi?)

Príspevok od užívateľa Scremsi » Nedeľa, 3. Apríla 2011, 08:44

frco nie si ty ten frco co robi grafiku?

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Nedeľa, 3. Apríla 2011, 11:00

Ono mali by sa tolerovať, pokiaľ dáš do jednej arény dve oddelené hniezda. Je ale dosť možné a pravdepodobné že ak nemáš dobré zabezpečené protiúnikové bariéry, utečú ti z terka von.. Temnothorax uteká rád...
Ale mali by sa znášať, niekto ich chová aj s Messor-mi a tiež v pohodke

P.S.: šváby sa majú dobre a ďakujem :)

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 3. Apríla 2011, 12:25

podľa môjho názoru sa takéto veci dajú robiť len v tkzv. community basin , ktoré majú podstatne väčšiu arénu. Ak by som teda dával napr. ligniperdu a temnothorax do nejakého prírodného akvária , nezvolil by som menšie ako 60x30cm akvárium s členitým terénom.
Ide o to že takýmto spôsobom žijú obe kolónie pod istým druhom stresu , keď pri vchodoch svojho hniezda nachádzajú často mravca iného druhu.
Temnothorax má ale tú výhodu , že sa dokáže šikovne prikrčiť k zemi a tak ho Camponotus ani nezbadá - to však už potom záleží iba na členitosti formikária - čiže kopa vetvičiek , machy listy kamienky rôznych veľkostí a pod.

frco
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa frco » Nedeľa, 3. Apríla 2011, 18:16

Dakujem za rady, koloniu aj formi s Camponotmi mam zatial male, takze Temnothoraxov tam davat nebudem. Budemich ich chovat zatial extra v skumavke a neskor sa uvidi. Ak mi teda dovtedy neutecu, ako som bol upozorneny :-)

frco
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa frco » Utorok, 7. Júna 2011, 09:34

Tak som sa poctivo staral o moju koloniu Temnothoraxov - mal som ich v skumavke so sadrovym dnom a ulozenu v krabici - arene. Cela uz bola zvnutra zacapkana a korok, ktorym som zmensil vchod bol uplne plesnivy, tak som sa rozhodol vybudovat nove hniezdo z Tictacovej krabicky a korku. Urobil som, polozil do areny a otvoril som tu staru skumavku, nech si najdu nove hniezdo a prelezu. Na moje prekvapenie zo skumavky zacali vyliezat okridlene jedince! Tak im bolo dobre v tej zapatlanej a plesnivej skumavke, ze tam vyviedli pohlavne jedince :-)
Teraz ale neviem co s nimi, ci tam skapu alebo co, lebo kolonii sa ocividne dari a tak ju nechcem vyhadzovat von.

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Utorok, 7. Júna 2011, 12:11

tak , nie je to až také nečakané. Temno kolónia o veľkosti ca 100 robotníc je prakticky už dospelá a po odobratí z prírody takmer vždy vytvorí aspoň samce. Ak nebudú mať možnosť počas vhodného obdobia vyletieť , tak uhynú.

Napísať odpoveď