Serviformica fusca - přidání dalších královen

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
Užívateľov profilový obrázok
Hovado
Monomorium
Dátum registrácie: Štvrtok, 17. Júla 2014, 11:58

Serviformica fusca - přidání dalších královen

Príspevok od užívateľa Hovado » Pondelok, 20. Júla 2015, 17:06

Zdravím,
předevčírem se nám u baráku rojila serviformica fusca a mě se podařilo chytit dvě královny. Už jeden roj tohodle druhu mám a chycené královny jsem k nim chtěl připustit, nezdařilo se. Co mě k tomu nápadu vedlo: někde jsem viděl/četl že formica adoptuje královny stejného druhu, tak proč by to nemohlo fungovat i u těhle fuscek, dokonce jsem do tohoto stejného hnízda videl v loni zaplout královnu fusca.
Tak jsem se nad problémem zamyslel a nezapadá mi do toho fakt, že dělnice hnízda, které by adoptovalo k nim geneticky nepříbuznou královnu, z toho moc nezískají (možná společná obrana proti parazitickým formicám?). Pokud by ale přijali k sobě nějak příbuznou královnu, tak ta by se už minimálně částečně "rozmnožovala za ně". Napadlo mě ještě , že se možná vracejí domů do hnízda dcery královny.
Tak, a k tomu bych měl tři otázky:
1. je genetická příbuznost královny podmínkou pro její adoptování hnízdem stejného druhu?
2. ve stávajícím chovu mám dvě královny. Za podmínky že si nejsou příbuzné, hrozí že si půjdou nazájem po krku?
3. lze nějak mravence přimět uvěřit že to jsou jejich královny? V nějakém vláknu tady jsem četl zmíňku o tom, že je možné mravence královně podstrčit ve stavu hibernace.

Díky moc, snad to nezní moc zmateně.

Užívateľov profilový obrázok
Tom-AS
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Sobota, 12. Mája 2012, 22:09
Kontaktovať užívateľa:

Re: Serviformica fusca - přidání dalších královen

Príspevok od užívateľa Tom-AS » Pondelok, 17. Augusta 2015, 10:26

Určitě větší šanci na úspěch máš pokud jsou z té samé kolonie. Mě se osvědčily pouze dva způsoby, a to že sloučit nebo "skamarádit" královny se povedlo jen pokud jsou královny mladé a to ideálně čerstvě po rojení nebo dokud nenakladou vajíčka. V zajetí se mi přidání královny zatím do větší kolonie nepodařilo, pokaždé se kolonie chovala agresivně a postupně královnu přemohla.
K tvé druhé otázce můžeš najít odpověď v tom co sem popisoval víš. Pokud jsou královny už v chovu déle tak přidání takřka není možné. Obě královny se mají nejlépe samy tak jak jsou teď a přidání královny budou brát jako nepotřebné a nevítané hosty.
Mravenci se řídí pachy které vylučuje královna, celá kolonie žije podle pachu královny je to jako rytmus který když ztratí tak dělnice postrádají náplň svého života a postupně hynou.
A proto svoji královnu dobře poznají a chrání ji. Dobrý příklad by se dal najít u druhu Polyergus rufescens kde královny tohodle druhu zabije současnou královnu a její feromony částečně pohltí a dokáže napodobit její, tudíž přebírá místo královny.
Ohledně přidání pomocí hybernace jsem také zkoušel ale je to tak 50 na 50. Dáš mravence do ledničky i toho co chceš přidat a po chvíli je vyndáš, je dobré jim při vyndání vyvětrat aby jejich feromony byly co nejslabší.
Snad ti těchto pár postřehů nějak pomůže. :)

Napísať odpoveď