Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z nášho kraja
Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Príspevky: 587
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Messorus » Štvrtok, 24. Júna 2010, 15:43

Ahojte všetci!

Už je to pár rokov, čo sa snažím chovať a zaujímam sa o primitívne európske mravce z rodov Ponerinae a Myrmicinae. Medzi jednými z nich a v mojom okolí sa najčastejšie vyskytujúcim druhom je Ponera coarctata(Latreille, 1802), a môžem povedať že aj jej subspecies uznané ako nový druh, P. testacea (Emery, 1895).

Náročnosť chovu:20+(skúsenosti s najmenej 20 rozličnými druhmi pred chovom Ponery samotnej)
Vlhkosť a teplota:Vlhkosť od 65 do 85%; teplota izbová
Hybernácia: "Kontrolovaná v ladničke, "nekontrolovaná" dakde za oknom, ale musia mať v prostredí potravu ktorú by mohli eventuelne uloviť v prípade oteplenia a hladu.
Potrava: Ideálne- drosophily, porciované komáre, muchy, časti švábov, cvrčkov. Chvostoskoky a hlístice
Spôsob chovu:Špeciálne formikárium, set- up, vhodne upravená skúmavka.


Kolónie: Ponera sú maličké primitívne mravce. Kolónie mávajú zvyčajne od 5 do 40 jedincov, niekedy sa ale dá naraziť aj na hniezdo s viac ako 80 robotnicami. Takéto kolónie su ale zvyčane polygýnne, matky bývajú 2 až 3,4, známe sú ale aj prípady s 10 matkami v hniezde...
Ako u všetkých primitívnych druhov, aj u P. coarctata sa dá matka ťažšie rozlíšiť od robotnice. Zvyčajne to ale robí problémy len luďom, ktorí doposial kráľovnú ešte nevideli. Aspoň tak je to z mojích osobných skúsenosti.
Kráľovná máva okolo 3,6-3,3mm, robotnice od 2.6 do 3.3mm. Samčekovia okolo 3.3mm...

Všeobecná biológia druhu:Tieto mravce sú čisto subterrestriálne, vyliezť robotnicu na povrch som v živote videl iba raz. Hniezdo zvyčajne pozostáva z pár komôrok prepojených jednoduchou chodbičkou. Môže byť aj medzi dvoma tlejúcimi listami, v chodbičke po dážďovke, medzi dvoma dlaždicami zapustenými v zemi. Východy sú smerované do nejakej štrbiny medzi predmetom pod ktorým sa hniezdo nachádza, do koreňovej sústavy rastlín alebo jednoducho do hrabanky.

Potrava v prírode: Tu vychádzajú robotnice loviť potravu, ktorá pozostáva z malých bezstavovcov. Spomenul by som hlavne chvostoskoky(Collembola), hlístice(Enchytraea), roztoče(Acarina), malé chrobáky(Coleoptoera..), vidličnatky(Campodea) a iné rozkladače obývajúce prostredie hrabanky. V nej sa nachádza dostatok potravy pre tieto živočíchy, ktorými sa potom môže Ponera živiť, keďže je to čisto zoofágny predátor... Potravu usmrcujú bodnutím. Seifert pozoroval, že bodnutá robotnica Lasius umiera do 1 minúty, čiže jed má už nejaký ten účinok...

Výskyt a habitat: Ponera je všeobecne dosť rošíreným mravcom. V Európe sa vyskytuje po 54°... Nájdeme ich na teplých lokalitách v hlavne zmiešaných lesoch s ľahkými až ťažkými pôdami. Môžu byť nachádzané ale často v urbariálnych zónach, na lúkach, v parkoch. Dôležitá je vstva humusu alebo hrabanky, ktorá je potravou pre rozkladače, ktoré sú pre Poneru, ako som spomenul, potravou. Všeobecne preferuje vlhkosť prostredia vyššiu ako 60%.
Hniezda môžeme nájsť pod rôznymi predmetmi zapustenými v pôde. Ponera testacea je všeobecne menším druhom a nájdeme ju na teplých a otvorenejších stanovištiach. Je aj svetlejšie pigmentovaná.

Morfológia(v kocke): Dlhšie telo umožnuje ľahký priechod systémami chodbičiek medzi prsťou, podou a i, aj ľahšie otáčanie a bodnutie koristi. Očká sú jednoduché, zložené z niekoľko max. desiatok occulí. Funiculus(druhá časť zalomeného mravčieho tykadla) máva kyjakovitý tvar, primitívne druhy toto využívajú pri konfliktoch, kedy sa nimi zvyknú akoby udierať. Stopka je tupá, ochlpená. Za prvým radom segmentov bruška je charakteristický krúžok ako u všetkých zástupcov rodiny Ponerinae.
Pigmentácia je tmavá, čierna až hnedastá. Prvé robotnice v kolónií sú zvyčajne bledšie, majú oranžovkasto-hnedavý chitín. Na slnku nám môžu robotnice pripadať niekedy aj akoby mali fialkovkastý alebo modravý odtieň... Skrz toto v minulom storočí pán Emery označil nový poddruh P. coarctata var. crassiquama ako nové synonymum P. testacea; ale toto je blud založený na farbe pigmentácie a spomenutom lesku. Mravce sa neurčujú podľa pigmentácie ale vždy podľa taxonomických znakov!

Rojenie: Ponera sa rojí zvyčajne v Septemebri až Októbri, ako väčšina primitívnych druhov. Samičky môžeme vtedy nájsť pod rôznymi predmetmi zapustenými v zemi, rovnako ešte aj na jar. Vtedy vychádzajú aktívne loviť potravu. Toto je jeden z dôležitých znakov primitívnych druhov vôbec- matka nekŕmi potomstvo zásobami zo sociálneho žalúdka ale loví mu potravu ktorú mu ona a neskorej robotnice podávajú skoro vcelku, alebo pohryzenú a zmiešanú zo slinami(tzv. maxillácia). Ponera coarctata a jej subspecies ako napr. P.coarctata var. pensylvanica; potom pár druhov Hypoponera, nepoznajú trofalaxiu, výmenu potravy vyvrhovaním zo sociálneho žalúdka!

Ja som choval zprvu samičky z roja, ktoré som nachádzal v okolí domu v skutku hojných počtoch. V roku 2008 keď som sa tento druh učil najviac chovať, som ich nachytal počas roka tak 30 určite! Chov sa mi ale nedaril, nevedel som veľa o potravinových nárokoch, keď aj áno, samičky bolo treba často kŕmiť a ani na jar nenakládli vajíčka.
Ako obyvatelia pôdy sa tieto mravce v prírode k cukrom ani nedostanú, i keď normálnu medovicu mi samičky akceptovali dosť dobre a dokázali na tom žiť. Na produkciu vajíčok a odchov lariev to ale vôbec nestačí!


Tento rok som si odchytil z prírody hneď dve kolónie. Jednu, prvú ale len preto, lebo samička mala na sebe 4 roztoče umiestnené na thoraxe tak, že som si myslel že sa jedná o gemmae alebo akési prívesky namiesto krídel(gemmae=zakrpatené krídla,+ tie prívesky,- tieto dve veci sa niekedy u samičiek vyskytnú) a tak som kolóniu s troma robotnicami zobral. Tu uvádzam ich denník, ktorý bude aktualizovaný :)

Ponera coarctata- 26.03 2010
-Bratislava-Rača- Komisárky-
les nad vinohradmi
- + + 3 robotnice
27.03- 2 vajíčka, kŕmenie
11.04- vajíčka som už nevidel, ale môžu ich mať...
13.05- 1 kukla, cca 5 vajíčok
17.05- kuklu som dva dni nevidel, je tam ale cca 15-20
vajíčok!
23.05- stále veľa vajíčok, možno aj 5 mladých larvičiek!
10.06- 2 kukly, 10 larvičiek
12.06- 3 kukly, veľa larvičiek, vajíčok
18.06- 4.tá kukla
19.06- 5.kukla
21.06- 6.ta kukla
23.06- 6 kukiel, larvičky... Kolónia vyzerá byť zdravá a v najlepšom poriadku
01.07- 6 kukiel, robotnica niesla jedno vajíčko
02.07.- 3 nové robotnice!, 3 kukly, vajíčko som nevidel


Potrava v chove: Kŕmim prevažne časťami švábov, múch, komárov, drosophilami(octomilky, tie sú spolu s komármi úplne najvhodnejšie) niekedy dostanú aj hlísticu alebo chvostoskoka.
Minule jedného chvostoskoka aj ulovili, aspoň tak predpokladám keď ho robotnica v hniezde mala v mandibulách. K potrave si Ponera musia chvílu privykať, treba kŕmiť biele časti, doslova ,, hmyzie mäso", čisté proteíny. Kŕmim každý deň až každý druhý, pre správny rast ale pravidelne. Všetky Ponerinae, predátory a primitívne zoofágne druhy musia byť pravidelne a dostatočne kŕmené, inak sa stáva že zožerú vlastné potomstvo... S týmto bol problém keď som sa snažil o odchov kolónií z mladých matiek.

Formikárium(ak sa to tak dá nazvať):Ako zariadenie na chov sa mi najlepšie osvedčil ytong a normálne skúmavky uzavreté korkovou zátkou. Základom je dobrý substrát,- lesná hrabanka, trocha listovky, mach, korienky, zemina, drtená kôra... Podstatné je aby aspoň časť z neho pochádzala z prírody- obsahuje vhodný pach a prirodzené baktérie.
Substrát by mal byť v zariadení ,,uležaný" tak, akoby to bol prirodzený výsek spod nejakeho kameňa v lese atď, aby tam boli chodbičky v ktorých môžu mravce behať. Pridanie prirodzenej koristi, hlavne chvostoskokov a hlístic je dobré, ale neručím že ich budú mravce loviť aj v takýchto umelých podmienkach... Je treba aby si Ponera mala kde spraviť hniezdo, s optimálnou a stabilnou vlhkosťou, pričom nebude narušované inými živočíchmi. Najlepšie je ak sa doň môžu mravce ukryť aj pred naším zrakom a svetlom.
Ako zariadenie je vhodná spomenutá skúmavka alebo malý ytong s vydlabaním priestorom pre substrát a pre hniezdo, tak cca 10 x 5 x 4cm(s výškou priestoru okolo 10mm). Skúmavka je vhodnejšia, ale musí byť dostatočne veľká a s vetrateľným uzáverom. Celú(bez vaty s vodou!) ju naplníme substrátom, do ktorého spravíme chodbičky drôtikom alebo špajlou. Mravce a živočíchy si to už sami upravia... Ja ako uzatvorenie používam korok, nie je to síce až tak dýchateľné a vzdušné ale určite viac než celulózový štupeľ a menej než vata, pri ktorej substrát príliš rýchlo vysychá.
Malý ytong sa horšie udržuje vlhký, resp. substrát vlhne pomalšie a rýchlejšie schne než tehla samotná. Mravce si zvyčajne nespravia hniezdo v chodbičkách ytongu, nemusíme vidieť stav potomstva atď. Sklo by som odporúčal z aspoň dvoch kúskov. Jedno by sme odsúvali nad priestorom kde sa podáva potrava, druhé by bolo stále rovnako stabilné. Pre vlhčenie je dobré spraviť nejaký otvor alebo kanálik, vlhčenie musí byť pomalé. Liatie vody priamo na substrát, hlavne keď je zoschnutý, je dosť veľká blbosť, viacmenej by ale substrát nemal zoschnúť. Preto je dobre ytong baliť trocha do fólie a tú vkladať do mikroténového sáčku.

Skúmavka je ale na chov najlepšia. Naplnená substrátom v ktorom spravíme drôtikom chodbičky, s trochou listovky, machu. Z mojich najnovších skúseností som zistil, že by nemala byť uzavretá korkom, ale filtračnou vatou. Je to kvôli dýchatelnosti a plesniam, v uzavretom prostredí sa často množia zhubné druhy ktoré nám môžu zabiť naše mravce. V poslednej dobe boli určité problemy s chovom viacerých druhov, ktoré mi odišli dnes predpokladám na choroby spôsobené nedostatočným vetraním...


Ešte musím podotnknúť, že môj chov týchto mravcov sa nezaobišiel bez odbornej rady starších a skúsenejších chovateľov, medzi ktorých bezpodmienečne patrí aj pán Pavel Amcha, a za všetko mu preto ďakujem :)
Toť by bolo asi všetko. Ak vám tu niečo chýba, ráčte sa opýtať ;)


Ešte nejaké moje videá.. :

http://www.youtube.com/watch?v=R23dsC8I_Hk

http://www.youtube.com/watch?v=njbGw0d1yrw

http://www.youtube.com/watch?v=M6LMvl09FNo
Prílohy
PA150214.JPG
PA150214.JPG (35.9 KiB) 12483 zobrazení
PA150204.JPG
PA150204.JPG (47.01 KiB) 12483 zobrazení
P5210604.JPG
medovicou nepohŕdnu
P5210604.JPG (147.86 KiB) 12483 zobrazení
copP6230063.JPG
aktualna
copP6230063.JPG (64.61 KiB) 12483 zobrazení
pxP5150083.JPG
pxP5150083.JPG (62.96 KiB) 12484 zobrazení
P9210161.JPG
P9210161.JPG (109.31 KiB) 12484 zobrazení
P1130257.JPG
malý ytong
P1130257.JPG (84.57 KiB) 12484 zobrazení
P1130225.JPG
prirodzené prostredie
P1130225.JPG (127.5 KiB) 12484 zobrazení
copP5060127.JPG
potomstvo :)
copP5060127.JPG (31.72 KiB) 12484 zobrazení
copP5150072.JPG
prvá robotnica u mladej matky
copP5150072.JPG (57.59 KiB) 12484 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
svkPEON
Formica fusca
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Sobota, 20. Marca 2010, 15:36
Bydlisko: Košice

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa svkPEON » Piatok, 25. Júna 2010, 00:04

celkovo pekne spracované. takéto posty tu chýbajú. Ja som ale takéto mravce nevidel, aký majú na SR výskyt? nebodli ťa niekedy? :)

Užívateľov profilový obrázok
macmatej
Harpegnathos venator
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Utorok, 27. Apríla 2010, 22:30
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa macmatej » Piatok, 25. Júna 2010, 00:23

Ja som tento druh tiez este nevidel, ale to mozno preto, ze som ich cielene nehladal.

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Príspevky: 587
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Messorus » Streda, 30. Júna 2010, 15:07

Oni sú všeobecne dosť rožšírené, hlavne v lesíkoch a tak. Hladajte pod predmetmi v hrabanke, zapustenými v zemi...

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Príspevky: 587
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Messorus » Sobota, 3. Júla 2010, 17:27

Ponera coarctata- 26.03 2010
-Bratislava-Rača- Komisárky-
les nad vinohradmi
- + + 3 robotnice
27.03- 2 vajíčka, kŕmenie
11.04- vajíčka som už nevidel, ale môžu ich mať...
13.05- 1 kukla, cca 5 vajíčok
17.05- kuklu som dva dni nevidel, je tam ale cca 15-20
vajíčok!
23.05- stále veľa vajíčok, možno aj 5 mladých larvičiek!
10.06- 2 kukly, 10 larvičiek
12.06- 3 kukly, veľa larvičiek, vajíčok
18.06- 4.tá kukla
19.06- 5.kukla
21.06- 6.ta kukla
23.06- 6 kukiel, larvičky... Kolónia vyzerá byť zdravá a v najlepšom poriadku

01.07- 6 kukiel, robotnica niesla jedno vajíčko
02.07.- 3 nové robotnice!, 3 kukly, vajíčko som nevidel


:) :) Z tohto vyplýva že ceľkovo trvá okolo 21 dní kým sa vyvinie larvae z puppae na imágo
Taký priemer medzi druhmi. U L. niger trvá vývoj mladej robotnice v kukle okolo 19/20 dní, T. caespitum okolo 19 dní, C. vagus tiež cca 19..

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Príspevky: 587
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Messorus » Utorok, 27. Júla 2010, 21:08

Jááj trochu dosť odveci neskoro ale aj tak uploadujem:

Ponera coarctata- 26.03 2010
-Bratislava-Rača- Komisárky-
les nad vinohradmi
- + + 3 robotnice
27.03- 2 vajíčka, kŕmenie
11.04- vajíčka som už nevidel, ale môžu ich mať...
13.05- 1 kukla, cca 5 vajíčok
17.05- kuklu som dva dni nevidel, je tam ale cca 15-20
vajíčok!
23.05- stále veľa vajíčok, možno aj 5 mladých larvičiek!
10.06- 2 kukly, 10 larvičiek
12.06- 3 kukly, veľa larvičiek, vajíčok
18.06- 4.tá kukla
19.06- 5.kukla
21.06- 6.ta kukla
23.06- 6 kukiel, larvičky... Kolónia vyzerá byť zdravá a v poriadku
01.07- 6 kukiel, robotnica niesla jedno vajíčko
02.07.- 3 nové robotnice!, 3 kukly, vajíčko som nevidel
11.07- dokopy 8 robotníc- 2 nové

12.07- 9.ta robotnica!, 0 vajíčok
25.07- presúvam ich do malého pohára od Nutely
26.07- veľmi ich nevidím :D
Prílohy
P7140092.JPG
P7140092.JPG (57.47 KiB) 12377 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Príspevky: 587
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Messorus » Nedeľa, 19. Septembra 2010, 21:24

Tak ľudia, skoro po dvoch mesiacoch. Úplná senzácia :D :

Ponera coarctata- 26.03 2010
-Bratislava-Rača- Komisárky-
les nad vinohradmi
- + + 3 robotnice
27.03- 2 vajíčka, kŕmenie
11.04- vajíčka som už nevidel, ale môžu ich mať...
13.05- 1 kukla, cca 5 vajíčok
17.05- kuklu som dva dni nevidel, je tam ale cca 15-20
vajíčok!
23.05- stále veľa vajíčok, možno aj 5 mladých larvičiek!
10.06- 2 kukly, 10 larvičiek
12.06- 3 kukly, veľa larvičiek, vajíčok
18.06- 4.tá kukla
19.06- 5.kukla
21.06- 6.ta kukla
23.06- 6 kukiel, larvičky... Kolónia vyzerá byť zdravá a v poriadku
01.07- 6 kukiel, robotnica niesla jedno vajíčko
02.07.- 3 nové robotnice!, 3 kukly, vajíčko som nevidel
11.07- dokopy 8 robotníc- 2 nové
12.07- 9.ta robotnica!, 0 vajíčok
25.07- presúvam ich do malého pohára od Nutely
26.07- veľmi ich nevidím
29.07- videl som jednu mladšiu robotnicu

17.09- večer som si po 3 týždňovom nekontrolovaní zobral pohár pred
spaním do rúk, odkryl veko a uvidel 2-3 robotnice loviace na povrchu! môžem povedať
že mravce som skoro 2 mesiace nevidel, ale počet chvostoskokov a iných menších bezstavocvov,
ktoré sa tu prirodzene rozmnožovali, sa znížil, pričom som robotnice naozaj dlho dlho nevidel

Užívateľov profilový obrázok
mat222.
Formica fusca
Príspevky: 51
Dátum registrácie: Nedeľa, 1. Augusta 2010, 09:22
Bydlisko: Poprad

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa mat222. » Pondelok, 20. Septembra 2010, 20:22

:idea: pekne si to napisal :idea: :arrow: a o tom druhu som este nepocul.

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Príspevky: 587
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Messorus » Utorok, 5. Októbra 2010, 20:53

Ponera coarctata- 26.03 2010
-Bratislava-Rača- Komisárky-
les nad vinohradmi
- + + 3 robotnice
27.03- 2 vajíčka, kŕmenie
11.04- vajíčka som už nevidel, ale môžu ich mať...
13.05- 1 kukla, cca 5 vajíčok
17.05- kuklu som dva dni nevidel, je tam ale cca 15-20
vajíčok!
23.05- stále veľa vajíčok, možno aj 5 mladých larvičiek!
10.06- 2 kukly, 10 larvičiek
12.06- 3 kukly, veľa larvičiek, vajíčok
18.06- 4.tá kukla
19.06- 5.kukla
21.06- 6.ta kukla
23.06- 6 kukiel, larvičky... Kolónia vyzerá byť zdravá a v poriadku
01.07- 6 kukiel, robotnica niesla jedno vajíčko
02.07.- 3 nové robotnice!, 3 kukly, vajíčko som nevidel
11.07- dokopy 8 robotníc- 2 nové
12.07- 9.ta robotnica!, 0 vajíčok
25.07- presúvam ich do malého pohára od Nutely
26.07- mravce zatiaľ nevidím
29.07- videl som jednu mladšiu robotnicu
17.09- večer som si po 3 týždňovom nekontrolovaní zobral pohár pred
spaním do rúk, odkryl veko a uvidel 2-3 robotnice loviace na povrchu! môžem povedať
že mravce som skoro 2 mesiace nevidel, ale počet chvostoskokov a iných menších bezstavocvov,
ktoré sa tu prirodzene rozmnožovali, sa znížil, pričom som robotnice naozaj dlho dlho nevidel

05.10- výdavam robotnice, predbežne dokrmujem komarmi, kuskami much, drosophilami...

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Príspevky: 587
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Messorus » Utorok, 14. Decembra 2010, 10:41

Ponera coarctata- 26.03 2010
-Bratislava-Rača- Komisárky-
les nad vinohradmi
- + + 3 robotnice
27.03- 2 vajíčka, kŕmenie
11.04- vajíčka som už nevidel, ale môžu ich mať...
13.05- 1 kukla, cca 5 vajíčok
17.05- kuklu som dva dni nevidel, je tam ale cca 15-20
vajíčok!
23.05- stále veľa vajíčok, možno aj 5 mladých larvičiek!
10.06- 2 kukly, 10 larvičiek
12.06- 3 kukly, veľa larvičiek, vajíčok
18.06- 4.tá kukla
19.06- 5.kukla
21.06- 6.ta kukla
23.06- 6 kukiel, larvičky... Kolónia vyzerá byť zdravá a v poriadku
01.07- 6 kukiel, robotnica niesla jedno vajíčko
02.07.- 3 nové robotnice!, 3 kukly, vajíčko som nevidel
11.07- dokopy 8 robotníc- 2 nové
12.07- 9.ta robotnica!, 0 vajíčok
25.07- presúvam ich do malého pohára od Nutely
26.07- mravce zatiaľ nevidím
29.07- videl som jednu mladšiu robotnicu
17.09- večer som si po 3 týždňovom nekontrolovaní zobral pohár pred
spaním do rúk, odkryl veko a uvidel 2-3 robotnice loviace na povrchu! môžem povedať
že mravce som skoro 2 mesiace nevidel, ale počet chvostoskokov a iných menších bezstavocvov,
ktoré sa tu prirodzene rozmnožovali, sa znížil, pričom som robotnice naozaj dlho dlho nevidel
05.10- výdavam robotnice, predbežne dokrmujem komarmi, kuskami much, drosophilami...

27.10- kŕmim kúskom larvy T. molitor, kolónia sa stiahla hlbšie pod zem, po povrchu už nebehajú
21.11- priebežne kŕmim, majú tam dosť chvostoskokov, pomaly sú už neaktívne
24.11- dávam ich hibernovať!
Prílohy
P8010032.JPG
P8010032.JPG (58.59 KiB) 12179 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Príspevky: 587
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Messorus » Piatok, 7. Januára 2011, 22:41

Ponera coarctata- 26.03 2010
-Bratislava-Rača- Komisárky-
les nad vinohradmi
- + + 3 robotnice
27.03- 2 vajíčka, kŕmenie
11.04- vajíčka som už nevidel, ale môžu ich mať...
13.05- 1 kukla, cca 5 vajíčok
17.05- kuklu som dva dni nevidel, je tam ale cca 15-20
vajíčok!
23.05- stále veľa vajíčok, možno aj 5 mladých larvičiek!
10.06- 2 kukly, 10 larvičiek
12.06- 3 kukly, veľa larvičiek, vajíčok
18.06- 4.tá kukla
19.06- 5.kukla
21.06- 6.ta kukla
23.06- 6 kukiel, larvičky... Kolónia vyzerá byť zdravá a v poriadku
01.07- 6 kukiel, robotnica niesla jedno vajíčko
02.07.- 3 nové robotnice!, 3 kukly, vajíčko som nevidel
11.07- dokopy 8 robotníc- 2 nové
12.07- 9.ta robotnica!, 0 vajíčok
25.07- presúvam ich do malého pohára od Nutely
26.07- mravce zatiaľ nevidím
29.07- videl som jednu mladšiu robotnicu
17.09- večer som si po 3 týždňovom nekontrolovaní zobral pohár pred
spaním do rúk, odkryl veko a uvidel 2-3 robotnice loviace na povrchu! môžem povedať
že mravce som skoro 2 mesiace nevidel, ale počet chvostoskokov a iných menších bezstavocvov,
ktoré sa tu prirodzene rozmnožovali, sa znížil, pričom som robotnice naozaj dlho dlho nevidel
05.10- výdavam robotnice, predbežne dokrmujem komarmi, kuskami much, drosophilami...
27.10- kŕmim kúskom larvy T. molitor, kolónia sa stiahla hlbšie pod zem, po povrchu už nebehajú
21.11- priebežne kŕmim, majú tam dosť chvostoskokov, pomaly sú už neaktívne
24.11- dávam ich hibernovať!

20.12 2010- presúvam ich z vonkajšieho chladného stavania(teplota kolísala okolo 0°C) do chladničky, naspodok do cca 4°C
05.01 2011- všetko v poriadku


Video z 23.06 2010 http://www.youtube.com/watch?v=YHdNkHI8p5E

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Príspevky: 587
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Messorus » Utorok, 8. Februára 2011, 17:31

Ponera coarctata- 26.03 2010
-Bratislava-Rača- Komisárky-
les nad vinohradmi
- + + 3 robotnice
27.03- 2 vajíčka, kŕmenie
11.04- vajíčka som už nevidel, ale môžu ich mať...
13.05- 1 kukla, cca 5 vajíčok
17.05- kuklu som dva dni nevidel, je tam ale cca 15-20
vajíčok!
23.05- stále veľa vajíčok, možno aj 5 mladých larvičiek!
10.06- 2 kukly, 10 larvičiek
12.06- 3 kukly, veľa larvičiek, vajíčok
18.06- 4.tá kukla
19.06- 5.kukla
21.06- 6.ta kukla
23.06- 6 kukiel, larvičky... Kolónia vyzerá byť zdravá a v poriadku
01.07- 6 kukiel, robotnica niesla jedno vajíčko
02.07.- 3 nové robotnice!, 3 kukly, vajíčko som nevidel
11.07- dokopy 8 robotníc- 2 nové
12.07- 9.ta robotnica!, 0 vajíčok
25.07- presúvam ich do malého pohára od Nutely
26.07- mravce zatiaľ nevidím
29.07- videl som jednu mladšiu robotnicu
17.09- večer som si po 3 týždňovom nekontrolovaní zobral pohár pred
spaním do rúk, odkryl veko a uvidel 2-3 robotnice loviace na povrchu! môžem povedať
že mravce som skoro 2 mesiace nevidel, ale počet chvostoskokov a iných menších bezstavocvov,
ktoré sa tu prirodzene rozmnožovali, sa znížil, pričom som robotnice naozaj dlho dlho nevidel
05.10- výdavam robotnice, predbežne dokrmujem komarmi, kuskami much, drosophilami...
27.10- kŕmim kúskom larvy T. molitor, kolónia sa stiahla hlbšie pod zem, po povrchu už nebehajú
21.11- priebežne kŕmim, majú tam dosť chvostoskokov, pomaly sú už neaktívne
24.11- dávam ich hibernovať!
20.12 2010- presúvam ich z vonkajšieho chladného stavania(teplota kolísala okolo 0°C) do chladničky, naspodok do cca 4°C
05.01 2011- všetko v poriadku

07.02 2011- odzimované, vybral som ich z chladničky, večer som videl robotnicu, podal som im zabitú molu
08.02- mola zmizla :)

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Príspevky: 587
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Messorus » Nedeľa, 20. Marca 2011, 19:13

Ponera coarctata- 26.03 2010
-Bratislava-Rača- Komisárky-
les nad vinohradmi
- + + 3 robotnice
27.03- 2 vajíčka, kŕmenie
11.04- vajíčka som už nevidel, ale môžu ich mať...
13.05- 1 kukla, cca 5 vajíčok
17.05- kuklu som dva dni nevidel, je tam ale cca 15-20
vajíčok!
23.05- stále veľa vajíčok, možno aj 5 mladých larvičiek!
10.06- 2 kukly, 10 larvičiek
12.06- 3 kukly, veľa larvičiek, vajíčok
18.06- 4.tá kukla
19.06- 5.kukla
21.06- 6.ta kukla
23.06- 6 kukiel, larvičky... Kolónia vyzerá byť zdravá a v poriadku
01.07- 6 kukiel, robotnica niesla jedno vajíčko
02.07.- 3 nové robotnice!, 3 kukly, vajíčko som nevidel
11.07- dokopy 8 robotníc- 2 nové
12.07- 9.ta robotnica!, 0 vajíčok
25.07- presúvam ich do malého pohára od Nutely
26.07- mravce zatiaľ nevidím
29.07- videl som jednu mladšiu robotnicu
17.09- večer som si po 3 týždňovom nekontrolovaní zobral pohár pred
spaním do rúk, odkryl veko a uvidel 2-3 robotnice loviace na povrchu! môžem povedať
že mravce som skoro 2 mesiace nevidel, ale počet chvostoskokov a iných menších bezstavocvov,
ktoré sa tu prirodzene rozmnožovali, sa znížil, pričom som robotnice naozaj dlho dlho nevidel
05.10- výdavam robotnice, predbežne dokrmujem komarmi, kuskami much, drosophilami...
27.10- kŕmim kúskom larvy T. molitor, kolónia sa stiahla hlbšie pod zem, po povrchu už nebehajú
21.11- priebežne kŕmim, majú tam dosť chvostoskokov, pomaly sú už neaktívne
24.11- dávam ich hibernovať!
20.12 2010- presúvam ich z vonkajšieho chladného stavania(teplota kolísala okolo 0°C) do chladničky, naspodok do cca 4°C
05.01 2011- všetko v poriadku
07.02 2011- odzimované, vybral som ich z chladničky, večer som videl robotnicu, podal som im zabitú molu
08.02- mola zmizla :)

20.03- pravidelne výdavam robotnice, pohár mám pri izbovej teplote, z času na čas kŕmim časťou muchy alebo múčneho červa

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Príspevky: 587
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Messorus » Nedeľa, 17. Apríla 2011, 13:09

Messorus napísal:Ponera coarctata- 26.03 2010
-Bratislava-Rača- Komisárky-
les nad vinohradmi
- + + 3 robotnice
27.03- 2 vajíčka, kŕmenie
11.04- vajíčka som už nevidel, ale môžu ich mať...
13.05- 1 kukla, cca 5 vajíčok
17.05- kuklu som dva dni nevidel, je tam ale cca 15-20
vajíčok!
23.05- stále veľa vajíčok, možno aj 5 mladých larvičiek!
10.06- 2 kukly, 10 larvičiek
12.06- 3 kukly, veľa larvičiek, vajíčok
18.06- 4.tá kukla
19.06- 5.kukla
21.06- 6.ta kukla
23.06- 6 kukiel, larvičky... Kolónia vyzerá byť zdravá a v poriadku
01.07- 6 kukiel, robotnica niesla jedno vajíčko
02.07.- 3 nové robotnice!, 3 kukly, vajíčko som nevidel
11.07- dokopy 8 robotníc- 2 nové
12.07- 9.ta robotnica!, 0 vajíčok
25.07- presúvam ich do malého pohára od Nutely
26.07- mravce zatiaľ nevidím
29.07- videl som jednu mladšiu robotnicu
17.09- večer som si po 3 týždňovom nekontrolovaní zobral pohár pred
spaním do rúk, odkryl veko a uvidel 2-3 robotnice loviace na povrchu! môžem povedať
že mravce som skoro 2 mesiace nevidel, ale počet chvostoskokov a iných menších bezstavocvov,
ktoré sa tu prirodzene rozmnožovali, sa znížil, pričom som robotnice naozaj dlho dlho nevidel
05.10- výdavam robotnice, predbežne dokrmujem komarmi, kuskami much, drosophilami...
27.10- kŕmim kúskom larvy T. molitor, kolónia sa stiahla hlbšie pod zem, po povrchu už nebehajú
21.11- priebežne kŕmim, majú tam dosť chvostoskokov, pomaly sú už neaktívne
24.11- dávam ich hibernovať!
20.12 2010- presúvam ich z vonkajšieho chladného stavania(teplota kolísala okolo 0°C) do chladničky, naspodok do cca 4°C
05.01 2011- všetko v poriadku
07.02 2011- odzimované, vybral som ich z chladničky, večer som videl robotnicu, podal som im zabitú molu
08.02- mola zmizla :)
20.03- pravidelne výdavam robotnice, pohár mám pri izbovej teplote, z času na čas kŕmim časťou muchy alebo múčneho červa

16.03- po circa 2 týždňoch kŕmim rozmačkanou molou, neskorej pri nej nachádzam 5 robotníc
Mravce mám už viac ako rok a musím povedať že sa im fakt darí, i keď neviem ako sú na tom s potomstvom. Do pohára doplním nejaké hlístice, myslím že všetky staré už vychytali... Uvidíme či tento rok odchovám aj nejaké tie alaty, okrídlence. Mravce teraz začnem intenzívne kŕmiť, najmenej raz do týždňa.

Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Príspevky: 1875
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ponera coarctata (Latreille, 1802)

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 29. Júla 2011, 22:24

Rád by som ozrejmil , že teraz je veľmi ľahké tieto mravce pozorovať v prírode. Skúste chodiť teraz po lesíku , keď je vlhká pôda :) ... nájdite nejaké kamene a snažte sa nájsť zreteľne oranžové kukly tohto druhu - pomedzi to spozorujete tenučké robotnice. Ak nie , tak aspoň strávte nad každým kameňom v teplom lese aspoň minútu a pozorne si prezrite všetkých obyvateľov... , určite tam sú! :)
Zbierať samozrejme nič ... ak sa na to človek vyslovene necíti , je to pomerne iná kategória chovu ako bežné iné mravce.

Viď video:

http://www.youtube.com/watch?v=1IrOhM2tU7E[/video]

Napísať odpoveď