Strana 1 z 1

Formikárium YTONG pro Camponotus vagus

Napísané: Piatok, 25. Apríla 2014, 19:11
od užívateľa initio
Ahoj všem nadšencům,

rád bych se pochlubil svým novým formikáriem a současně poprosil o pár drobných rad. Formikárium je vyrobené z YTONGu (30 x 25 x 5 cm). Chodbičky, nádržku pro vodu a dutinu pro vlhkoměr jsem dělal pomocí nástavce do vrtačky (taková malá frézka). Chodbičky jsou hluboké cca 9 mm. Krycí desku jsem si nechal udělat od sklenáře + otvor ve skle pro snadnější vlhčení. Objem nádrže pro vodu je cca 60 ml. Formikárum má dva vchody (v současnosti využívám jen jeden) a je rozdělené na dvě podélné části (uprostřed je ucpané filtrační vatou). Zatím mám mravence pouze v jedné polovině, musím počkat, až se kolonie rozroste (nyní mám tak 26 + 1 mravenců)... Na skle mám připevněný orientační teploměr a v dutině uvnitř ITONGu mám analogový vlhkoměr. Také jsem si koupil nejmenší výhřevnou podložku ExoTerra, kterou můžu libovolně přikládat (podložka topí sama o sobě tak na 42 °C, tak jí mám podloženou, ať je tam neupeču). Hnízdo se mi docela líbí, ale ještě musím časem dodělat nějakou méně improvizovanou arénu:-).

A teď ty dotazy:

- vlhčím dost nebo málo (ITONG je viditelně vlhký jen okolo nádrže na vodu, ale vlhkoměr ukazuje 80 - 90 %)?

- nemůžu mravence přehřát? Respektive jaká je podle vás maximální bezpečná teplota v nejteplepším místě formikária?

Díky za připomínky a komentáře, Míra

Re: Formikárium YTONG pro Camponotus vagus

Napísané: Piatok, 25. Apríla 2014, 21:30
od užívateľa Turbo43
Ahoj,
ja mám svoje Camponotusi na 27-30 stupňov a nejako im to nevadí, a s tým vlhčením si myslím že ak im bude chýbať tak sa presunú do tej vlhčej časti (aspoň mne to tak mravce robia) :)

Re: Formikárium YTONG pro Camponotus vagus

Napísané: Nedeľa, 29. Júna 2014, 20:10
od užívateľa Skippy666
Ahoj,

to formikárium je myslím pre C.vagus pomerne vhodné, sám som také robieval v časoch keď som začínal s chovom a nemal som s tým problémy, aj vlhčenie bolo podobné. Treba ale mravcom pernamentne dávať vlhkú stravu v podobe medovej alebo cukrovej vody. Vagusky prežijú sucho, musia ale mať prístup k vlhkej strave, ak opadne zdroj vlhkosti, ich larvy rýchlo presychajú a hynú. Čosa týka teploty, osobne by som to lokálne vyhrieval tak na 30°C , aj keď v prírode sa vrchné časti niektorých hniezd môžu prehriať aj na spomínaných 40+ , no mravce sa im najskôr (hlavne čo sa týka vnútra) vyhnú

A

Re: Formikárium YTONG pro Camponotus vagus

Napísané: Nedeľa, 1. Marca 2015, 13:12
od užívateľa initio
Ahoj,

tak jsem přes zimu opět pokročil a udělal vagusům novou arénu. Nechal jsem si ji vyrobit od sklenáře (30 x 25 x 20 cm, sklo 4 mm, na L a P boku vrtaná díra - průměr si už nepamatuji), cenově to docela šlo. Strop mám krytý sklem s větším otvorem (jistí to PTFE). Pro spojení s hnízdem jsem využil expirovanou intubační kanylu z nemocnice velikosti 8. Podlahu jsem udělal z tenké vrstvy sádry (zkoušel jsem to obarvit acrylovou barvou hnědou a černou, ale výsledek je spíš světle šedá). Sádrou jsem i zafixoval umělé borůvky (vyrobil jsem je z umělé kytky v květinářství + FIMO hmota a měděný drátek na bobule). Na pozadí jsem si nechal vytisknout lesní scenérii + řez kmenem stromu. Na podlahu jsem pak dal suché listy a větvičky z lesa + lebku a 2 kosti srnce (co jsem také našel v lese :D ). Krmím do plastových kalíšků z kontaktních čoček - zatím se mi to osvědčilo, dobře se s tím manipuluje a mravenci se mi v tom zatím netopí.

Budu rád za připomínky a komentáře, Míra

Re: Formikárium YTONG pro Camponotus vagus

Napísané: Streda, 4. Marca 2015, 21:02
od užívateľa macmatej
Tá muchotrávka vyzerá ako živá.

Re: Formikárium YTONG pro Camponotus vagus

Napísané: Utorok, 30. Júna 2015, 21:05
od užívateľa Jaguar 888
ahojte hladam niekoho kto ma volne formikarium alebo by mi vedel vyrobit formikarium akvarko mam treba mi len donhoo spravit prostredie pre mravce , viete mi pomoct ? dakujem za ochotu.

Re: Formikárium YTONG pro Camponotus vagus

Napísané: Štvrtok, 2. Júla 2015, 17:14
od užívateľa basket
Jaguar 888 napísal:ahojte hladam niekoho kto ma volne formikarium alebo by mi vedel vyrobit formikarium akvarko mam treba mi len donhoo spravit prostredie pre mravce , viete mi pomoct ? dakujem za ochotu.
Do akvarka dáš ytong, zbytky nájdeš na stavbách, dobre sa to opracováva.
Podobne ako ytong som vyrobil chodbičky v dreve a pricapil to na zadnú stenu akvarka.
Alebo potom sádra. Bunky z plastelíny, cesta, alebo niečoho formovateľného, zaliať sádrou. Ak zaleješ len roh, alebo len jednu stenu došikma, tak nebudeš mať problém s vyberaním sádry, lebo tá sa schnutím rozťahuje. Nezabudni čosi na vlhčenie. Na nete je kopec návodov ako na to. :)

Re: Formikárium YTONG pro Camponotus vagus

Napísané: Utorok, 3. Januára 2017, 12:32
od užívateľa Messorus
Ahoj Initio, ako sa ti darí s týmito C.vagus? :)