Korkové formi

Všetko o teráriách pre mravce , taktiež recenzie komerčne predávaných formikárii
Marax11
Lasius niger
Dátum registrácie: Pondelok, 29. Júla 2013, 08:55

Korkové formi

Príspevok od užívateľa Marax11 » Streda, 26. Marca 2014, 09:49

Ahoj už jsem tady viděl mockrát terárium vyrobené z korku. Chci se zeptat, kdysi se tvrdilo (v terarijní odborné literatuře), že není vhodné vyrábět terarijní pozadí z tzv. "umělého korku" (korkové drti stmelené pojidlem). Údajně proto, že to pojidlo bylo toxické.
Je to pravda?
Chtěl bych si něco takového vyrobit, ale váhám. Jakou máte zkušenost?

Užívateľov profilový obrázok
Dreams
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 1. Júna 2013, 01:19

Re: Korkové formi

Príspevok od užívateľa Dreams » Streda, 26. Marca 2014, 10:39

NO, nad tím jsem taky uvažoval. Myslím že letos budu stěhovat c ligniperda, protože co mam udělané hnízdo ze dřevajím nebude stačit.

Ale právě viděl jsem jak tu někdo měl taky udělané z korku hnízdo a královna mu v tom bez příčin umřela.
Tak spíš asi budu dělat zase ze dřeva

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Streda, 26. Marca 2014, 11:11

Áno je možné že tie pojidlá sú toxické, ale povedal by som že skôr nie pretože aj takýto korok vám vo vlhkom prostredí naberie vodu a chytí plieseň. Tá matka C. ligniperdus vôbec nemusela umrieť na otravu tým pojidlom, tam mohol byť úplne iný dôvod... Každopádne mravce v korku sa chovajú v podstate bezproblémovo :)

Dreams
Odontoponera transversa

Príspevok od užívateľa Dreams » Streda, 26. Marca 2014, 12:39

Tak, ale když je dřevo větrané tak to neplesniví ne? Já třeba jsem udělal to že jsem pouze na dřevo položil sklo a nechal jsem pod ním aspoň 1mm mezeru. Sice mám pocit že z toho nejsou 2x nadšení. Ale zase je fajn že dřevo vlhčím a zatím nikde není plíseň a je to už skoro rok

Marax11
Lasius niger

Príspevok od užívateľa Marax11 » Streda, 26. Marca 2014, 19:06

Messorus napísal:Áno je možné že tie pojidlá sú toxické, ale povedal by som že skôr nie pretože aj takýto korok vám vo vlhkom prostredí naberie vodu a chytí plieseň. Tá matka C. ligniperdus vôbec nemusela umrieť na otravu tým pojidlom, tam mohol byť úplne iný dôvod... Každopádne mravce v korku sa chovajú v podstate bezproblémovo :)

To jsem taky studoval, ale jemu tam tuším skoro rok vegetovala a přivedla na svět i dělnice. Taky si myslím, že tam musel být jiný důvod.

Marax11
Lasius niger

Príspevok od užívateľa Marax11 » Streda, 26. Marca 2014, 19:21

Ještě jsem si říkal, že bych to zkusil vyřezat do korkové kůry. Nejprve ji zabrousit do plochy a potom na to hodit sklo. Nějakej pavoukář psal na ifauně, že korková kůra neplesnivý.

Na insektáriu jsem viděl korkový formi prodávat, tak možná to fakt toxický nebude. Nebo to bylo toxický a už třeba není, změnila se výroba...

Dreams: A čím jsi to sklo podložil, aby tam byla mezírka? A jaký jsi použil dřevo? že bych se od tebe inspiroval. ;)

Dreams
Odontoponera transversa

Príspevok od užívateľa Dreams » Štvrtok, 27. Marca 2014, 00:03

JJ, ale chtělo by to zjistit jestli je více druhů korku... když si vezmu korek ve víně určitě nemůže být toxický, Takže asi některé nejsou :)

Jinak mám klasickou desku, která nebyla preparovaná. A pod sklo dáš cokoliv, ale tak, aby byla malá mezera nic více :) Já, tam mám dané rozpůlené spáratka

Marax11
Lasius niger

Príspevok od užívateľa Marax11 » Sobota, 29. Marca 2014, 19:23

Tak jsem hodil řeč v jednom obchodě se dřevem a říkali mi chlapíci, že když je to korková dýha, tak se to vyrábí jako dýha a žádné pojivo v tom není. Zrovna jsem tam teda kus koupil. Je to silné asi 3mm, tak jsem to musel naskládat na sebe, zaříznout a vyříznout. Plátky jsem k sobě při krajích slípnul trochou akvarijního silikonu.

Formikárium je z resinové sádry od Pebea.

Královna nejspíš Camponotus cruentatus.
Prílohy
formi.jpg
Korkové formi - můj první pokus
formi.jpg (46.23 KiB) 7382 zobrazení

Napísať odpoveď