Prosím o pomoc pri identifikácii.

Našiel si mravca ktorého meno nevieš? Sem s ním

Moderátor: Messorus

Užívateľov profilový obrázok
lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Re: Prosím o pomoc pri identifikácii.

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 7. Júna 2018, 21:16

...a navyše k používanej vate, okrajovo spomeniem, že pokiaľ sú zakladajúce matky, alebo kolónie chované v skúmavkových hniezdach hrabavé, čiže snažia sa hrýzť vatu a táto vata je klasická kozmetická, nie je to vôbec dobré, pretože jedincom sa takto môžu do vlákien zamotať a umrieť, v lepšom prípade si s tým poradí manuálne chovaľ :), ak ešte nie je neskoro. Preto sa dávajú iné materiály, napríklad filtračná vata, alebo náplň do filtra, alebo sa sadruje povrch zadnej vaty a pod...

mafto
Monomorium
Dátum registrácie: Piatok, 4. Apríla 2014, 13:10

Príspevok od užívateľa mafto » Piatok, 8. Júna 2018, 07:35

Presne tak som vajíčka prssuval, opatrne. No dnes som zistil, že kráľovná je mŕtva :( tento scenár som nepredpokladá vôbec.. Kráľovnu som na "rozstrapatenej" vatovej tyčinke presunul do nového. Žiadne také, že by som jej mohol nejako fyzicky ublížiť.. Mrzí ma to.. Včera som náhodou našiel jednu tetramorium queen, nakladla aj nejake vajcia, no vôbec sa o ne zatiaľ nestará, nemajú svoje miesto a sú hocikde roztrúsené. Prečo myslíte, že kráľovná umrela? Dá sa nato odpovedat? ( okrem toho, že som blbec)

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Piatok, 8. Júna 2018, 11:34

...ťažko povedať takto na diaľku, neviem aké boli okolnosti...
Nebojte sa, aj táto samička sa o svoje vajíčka stará - to neznamená, že keď ich nemá v kôpke, že sa o ne nestará.

mafto
Monomorium

Príspevok od užívateľa mafto » Piatok, 8. Júna 2018, 15:42

Ešte jedna otázočka, teda dve. Pozeral som akési video po anglicky a tam som rozumel niečo asi take, že kráľovná síce nakladie vajíčka, ale ak sa o ne nestará tak je pravdepodobne neoplodnena(fertilized) .. Je to možné? Môže neoplodnena kráľovná zniesť nejaké vajcia, ktoré sú nanič? Alebo som úplne zle porozumel tej angličtine? A druha otázočka.
Čo keby preložím vajíčka tej zomretej tetramorii do skúmavky s druhou kráľovnou? Je tam šanca, že by si ich prisvojila? Alebo nemám skúšať hlúposti a proste čakať na nové vajíčka od novej queen? Ďakujem za odpoveď.
Mimochodom som Maťo.

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Piatok, 8. Júna 2018, 17:40

Pokiaľ je kráľovná neoplodnená (nezhodila krídla) a má ideálne podmienky, znesie neoplodnené vajíčka, ktoré sa ďalej nevyvíjajú.
Pokiaľ sú bývalá samička a súčasná samička rovnakého druhu, nová samička sa postará aj o vajíčka zahynutej samičky. To by ste však najprv museli overiť, či ide o rovnaký druh u oboch samičiek, lenže na to potrebujete starú samičku, usmrtenú novú samičku, kľúč na určovanie (na samičky Tetramorium samizda nie je...) a samozrejme všetky ostatné materiálno-technické veci a znalosti samozrejme...
To ako sa by chovala zakladajúca matka druhu Tetramorium napríklad caespitum ku vajíčkam odobratým samičke T. napríklad impurum nemám vyskúšané, teda neviem povedať, či by sa v takejto situácii samička o ne starala a vychovala robotnice iného druhu...
Avšak vzhľadom na predpoklad, že najprv súčasnú samičku nechcete usmrtiť na determinačné účely aby sa tak potvrdila rovnakosť druhu uhynutej a súčasnej samičky, odporúčam samičke nepridávať žiadne cudzie potomstvo - aj tak samička bude mať len toľko vajíčok (ak ju nebude limitovať výživa a iné okolnosti) o koľko sa sama ona dokáže postarať a (a to je dôležité) samička znesie maximálny počet vajíčok (ak ju nebude limitovať výživa a iné okolnosti), o ktoré sa dokáže postarať. Čiže pridávanie vajíčok, byť to vajíčok rovnakého druhu by bolo v konečnom dôsledku najprv zbytočné :) .

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Piatok, 8. Júna 2018, 17:43

A teda v záujem toho, aby nakládla čo najviac vajíčok (o koľko sa dokáže postarať) odporúčam dokrmovať samičku priebežne bielkovinami počas chovu.

mafto
Monomorium

Príspevok od užívateľa mafto » Piatok, 8. Júna 2018, 22:43

Je nejaký recept ako zistiť ci sú vajíčka oplodnene? :) alebo treba len čakať a sledovať? Ďakujem inak za super odpovede :)

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Sobota, 9. Júna 2018, 08:12

Asi nie - treba čakať, či sa vyliahnu larvičky :) .

Napísať odpoveď