Prosím o pomoc pri identifikácii.

Našiel si mravca ktorého meno nevieš? Sem s ním

Moderátor: Messorus

mafto
Monomorium
Dátum registrácie: Piatok, 4. Apríla 2014, 13:10

Prosím o pomoc pri identifikácii.

Príspevok od užívateľa mafto » Štvrtok, 24. Mája 2018, 09:27

Screenshot_2018-05-24-08-45-44-547_com.miui.gallery.png
Screenshot_2018-05-24-08-45-44-547_com.miui.gallery.png
Screenshot_2018-05-24-09-26-07-177_com.miui.gallery.png
Zdravím som Antman začiatočník. Žiadam vás teda o pomoc. myslíte že je toto kráľovná?poprípade Aký je to druh ?viem fotené mobilom. No som v práci a nemám inú možnosť .Ďakujem za odpovede
Screenshot_2018-05-24-08-38-34-791_com.miui.gallery.png

Užívateľov profilový obrázok
lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Re: Prosím o pomoc pri identifikácii.

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 24. Mája 2018, 11:51

Je to mladá samička druhu Lasius (Dendrolasius) fuliginosus, ak ju chceš pre chov, treba jej z prírody popridávať postupne aspoň tak zo 10 robotníc napríklad Lasius brunneus.

mafto
Monomorium

Príspevok od užívateľa mafto » Štvrtok, 24. Mája 2018, 12:25

Čiže bez nich z nej nič nebude? Popravde sa bojím k nej pridať nejaký iný druh keď ani neviem ktorý je ktorý :) pre začiatočníka tento druh asi nebude co :(

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 24. Mája 2018, 16:52

nie, bez nich umrie a najskôr dosť skoro. Čo ja viem, pre začiatočníkov asi nie...

mafto
Monomorium

Príspevok od užívateľa mafto » Štvrtok, 31. Mája 2018, 12:24

Ahojte. No kráľovná umrela veľmi skoro ako si písal. Dnes som šoféroval a za jazdy mi do auta vtiahlo túto kráľovnú.. Asi to nieje ten istý druh. Táto ma podľa mňa trosku inú stavbu tela. Poradíte mi?
Príloha Screenshot_2018-05-31-12-22-21-088_com.miui.gallery.png už nie je dosupná
Screenshot_2018-05-31-12-22-21-088_com.miui.gallery.png

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 31. Mája 2018, 14:47

samička Tetramorium sp., aj ja som dnes ráno jednu videl...

mafto
Monomorium

Príspevok od užívateľa mafto » Pondelok, 4. Júna 2018, 17:36

Kralovna už má 9 vajíčok a mam na vás opäť otázku, pomôžete mi? Táto kráľovná je o dosť väčšia ako tá tetramorium. Vyše týždňa je v skúmavke a nič.. Prezradite mi druh?a v čom môže byť
Príloha IMG_20180604_173059.jpg už nie je dosupná
problém? Ďakujem.
IMG_20180604_173059.jpg

mafto
Monomorium

Príspevok od užívateľa mafto » Utorok, 5. Júna 2018, 16:37

Screenshot_2018-06-04-20-17-12-286_com.miui.gallery.png
Skúsil som ju identifikovať a myslím, že by to mohla byť kráľovná camponotus vagus. Niesom si však istý, keďže moje skúsenosti sa takmer rovnaju nule

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Utorok, 5. Júna 2018, 18:26

dobry den, ano je to samičky druhu Camponotus vagus. No prirodzene by mala naklásť vajíčka do pár dní, ak má správne podmienky - v tej skúmavke je aj voda za vatou? Ono stáva sa, ale to len u veľmi malého percenta samičiek, že sú problémové a nedokážu proste založiť kolóniu aj pri správnych podmienkach...

mafto
Monomorium

Príspevok od užívateľa mafto » Streda, 6. Júna 2018, 00:06

Dobrý. Tu kráľovnú odchytil brat, ale má tam vodu klasicky za vatou. Dnes som čítal, že vagus bývajú v starých drevach a tak, asi bude lepšie spraviť suchsiu vystelku. Pri tej vysie spomínanej tetramorium, som spravil tiež tak, že som dal suchsiu vatu a krásne sa zahniezdila. Predtým mi päť krát ušla a teraz otvorím skumavku a vôbec sa jej odtiaľ nechce, stále sa venuje vajíčkam ktorých má cca 17-18. Neviete mi poradiť či nevadí, že stále nič nezrala? Už tam je nejakých 5 dní a medovice ani kúsku jablka sa nedotkla. Možno keď
IMG_20180605_164938.jpg
ju prejde to prekladanie vajíčok z kopy na kopu, tak vyhladne :)

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Streda, 6. Júna 2018, 12:00

Vaša samička Tetramorium by mala zvládnuť vychovať prvé robotnice z vlastných zásob v sociálnom žalúdku + zo svaloviny, kde mala pripojené krídla. Je však dobré v chove prikrmovať aj vo fáze, napríklad keď bude mať malé larvičky, aby sa zvýšil počet prvých robotníc. Prikrmovať teda bielkovinami, najlepšie čo najmenšie časti - napríklad nakrájať nejakú muchu...

mafto
Monomorium

Príspevok od užívateľa mafto » Štvrtok, 7. Júna 2018, 10:52

Ďakujem pekne za odpoveď. Som rád, že toto fórum ešte nieje úplne mŕtve. Bola by to škoda, hlavne pre začiatočníkov, mne podobným.
Dnes som po dlhšom čase prišiel na jednu skutočnosť a to tú, že mojej kráľovnej (tetramorium) chyba asi polovica nohy. Hneď som sa zľakol, že nedajbože odmieta moju stravu a dohnalo ju to až k tomu činu, že si "odhryzla, zo svojich zásob". No už na prvých fotkách, kde mala ešte krídla som uvidel, že jej noha chýbala.Tento týždeň som sa snažiť na ňu zbytočne veľa nesvietit a nerušit ju a preto mi tento jej hendikep bol doposiaľ neznámy. Zdá sa ale, že jej to veľmi nevadí, pretože znovu pribudli nejaké vajíčka a už ich je cca 20 kusov.
IMG_20180607_105532.jpg

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 7. Júna 2018, 17:20

chúďatko :P , no to sa stáva, v prírode úplne bežne, že mravcom chýba nejaká časť tela - majú veľa predátorov a tak... Ale že by si sami zo seba uhryzávali, to sa hádam nede aj keď su na smrť vyhladované....

mafto
Monomorium

Príspevok od užívateľa mafto » Štvrtok, 7. Júna 2018, 19:20

No dnes som chcel tej mojej tetramorii doplniť vodu keďže nieje v klasickej skúmavke ale len v takej darobnine malej. A tak som si nechtiac vytopil skumavku... Voda mi začala silno presakovať a tak som musel konať, rýchlo som kráľovnú premiestnil do skúmavky (takej blbej širšej) a vajíčka som opatrne vatovou tyčinkou po jednom popresuval k nej do nového bydliska. Avšak nepodarilo sa mi ich dat na jednu kopu a tak su tak mierne rozhádzané po skúmavke. Kráľovná ihneď zaliezla na vatu a o vajíčka nemá absolútne záujem. Predtým bola vždy pri nich.. Neviem ci som niečo nepokaslal, alebo je len v strese a preto sa o ne nezaujíma. Dúfam, že si ich znova dá na kôpku a začne sa o ne starať. A tak som sa z nej tešil :(. Ako zistím, ak ich náhodou odvrhne (neviem ci to je možné) kedy ich môžem zo skúmavky vyhodiť? Predstavujú riziko na rast plesne nie? ( teda ak sa k nim nevráti)

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 7. Júna 2018, 21:05

K úprave skúmavky - za vatu sa normálne dáva voda, ktorá zvlhčuje prostredie a ak je vata viacej vlhká až mierne mokrá, samička sa z nej môže aj napiť. Pokiaľ je takto urobená skúmavka, jediný spôsob, v prípade že skúmavka v zadnej časti celkom vyschne, ako vodu nahradiť, je presun kolónie do novej skúmavky s vodou za vatou a nevymýšľať nič iné.
A teraz k presunu - najlepší spôsob je, že sa prisunie stará skúmavka k novej tak, aby medzi nimi nebola medzere a na starú skúmavku sa zasvieti svetlom, pričom nová skúmavka ostane v čo najväčšej tme. Kolónie zo starej skúmavky sa sama komplet presťahuje do novej skúmavky. A preto sa dáva do zadnej časti skúmavky väčšie množstvo vody, aby keď v takejto skúmavke máme zakladajúcu matku, táto voda tu vydržala až do vychovania prvých robotníc a teda potom sa mohla kolónia presťahovať vyššie uvedeným spôsob sama - neviem, či by sa za vyššie uvedených podmienok dokázala presťahovať zakladajúca matka (osobne som nemal takú situáciu v chove). Ale keď už teda máme matku s plodom, a chceme ju z nejakých dôvodov presťahovať do nového skúmavkového hniezda, najlepšie na vatovej tyčinke trošku potiahnuť nejaké menšie vlákno, toto opatrne nasliniť a takto (ak sú tu aj vajíčka) potomstvo vrátane vajíčok opatrne prilepiť na vysunuté vlákno vatovej tyčinky a opatrne všetky takto popresúvať na stenu novej skúmavky, pričom samičku dať sem až nakoniec. Samička je sprvu celá rozčúlená a silne podráždená a potomstvo si viacmenej v takejto situácii nevšíma, avšak po krátkom čase sa oň začne starať ako predtým. Naozaj pri presune vajíčok je potrebné zaobchádzať s citom, aby sme ich nedajbože nepripučili.
Ja napríklad pokiaľ mám mladé matky v skúmavkových hniezdach, vôbec nedávam za vatu vodu, ale prisuniem ku koncu skúmavky suchú vatu až na koniec a následne urobím na koniec skúmavky z vonku dierku ihlou a takto potom vstrekujem vodu do tejto zadnej vaty kedy je treba a ako je treba a zadnú vatu nevyťahujem vôbec, pokým je kolónia v danej skúmavke, teda pokým zo skúmavky nevyrastie, čím sa predchádza akýmkoľvek podobným problémom tvojho prípadu problému.

Napísať odpoveď