Určenie druhu

Našiel si mravca ktorého meno nevieš? Sem s ním

Moderátor: Messorus

Whisper
Dátum registrácie: Štvrtok, 18. Júla 2013, 15:56

Určenie druhu

Príspevok od užívateľa Whisper » Utorok, 30. Júla 2013, 11:42

Ahojte,
chcela by som vás poprosiť o určenie druhu. Mravca som našla na ceste ktorá vedie prevažne listnatým lesom k hradu Strečno. Ospravedlnujem sa za kvalitu fotiek viac nevycucám s môjho foťáku, po kliknutí na obrázok sa vám zobrazí v plnej veľkosti.

Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Re: Určenie druhu

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 3. Augusta 2013, 00:28

Ahoj , je to nejaký Lasius sp. bolo ich tam viac alebo len táto? Má to na moj vkus moc hladý a ploský zadoček aby to bol niger :)

Whisper

Príspevok od užívateľa Whisper » Sobota, 3. Augusta 2013, 21:04

Na okolí som videla ešte asi 4 vzdialené od seba niekoľko mestrov, neviem či to bol presne rovnaký druh ale neboli radikálne odlišné...

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 4. Augusta 2013, 10:15

hmmm , tak potom by to bola buď náhoda , alebo je to predsa len Lasius niger :)

Whisper

Príspevok od užívateľa Whisper » Nedeľa, 4. Augusta 2013, 12:55

Ved uvidím čo z neho bude, prípadne ak sa podarí pridám neskor lepšie foto alebo foto nejakej robotnice. Už som premýšľala či to nebude Lasius flavus, ale to by asi mala výraznejšie dooranžova sfarbené chodidlá (neviem ako to lepšie nazvať) aj zadoček nie??

Tititos
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Nedeľa, 10. Marca 2013, 19:19

Príspevok od užívateľa Tititos » Nedeľa, 4. Augusta 2013, 21:32

Dnes som si doma všimol, odlišnosť medzi mojimi Lasiusmi, čo som chytil.
:?:1. skupina má bruško také normálne oble s odtieňom hnedej a drobnými chlpmi, to by mali byt L. niger na 100%
vid foto:
Obrázok
:?: Zas 2. skupina vyzerá takto: bruško majú také o dosť väčšie a biela časť je užšia a výraznejšia, tie čo vyzerajú takto, som chytil v iný deň a na inom mieste ako tie prvé.
:idea: Tá čo ma na fotkách Whisper sa podobá týmto. Nie som si istý, či je to práve niger
vid foto:
Obrázok
:idea: Pravda môže byt, že tie druhe sú len viac nažraté, alebo máju viac vajíčok v sebe :D to nech sa už vyjadria skúsenejší, ja som tiež len tento rok začal s chovom :)
Camponotus herculeanus x3, Lasius niger x1, Lasius flavus x2, Lasius sp. x1, Formica fusca x1, Formica cunicularia x1, Myrmica sp. x3

peter.t.
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 18. Mája 2013, 13:36

Príspevok od užívateľa peter.t. » Nedeľa, 4. Augusta 2013, 21:55

Ja niesom taky skúsený ale podla mňa sú to Lasius niger a tá druhá je sakra plodna :D .
Tá bude mať vajičiek ako piramidu.
Elliptorina javanica,Axolotl mexicky,Pogona vitticeps,Achatina fulica,Princisia vanwaerebecki,Lucihormetica verrucosa,Pycnoscelus femapterus,Gyna lurida,Gromphadorhina portentosaPachnoda marginata,Lucihormetica verrucosa,Archimandrita tesselata,

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 4. Augusta 2013, 22:58

Vnútrodruhová variabilita je bežná :) ... a ... neodporúčam až takto prekrmovať samičky :)

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Nedeľa, 4. Augusta 2013, 23:10

ja za to nemozem ze si vsetko naraz vycica :D od chytenia vyse tyzdna som im nic nedaval a potom v takych intervaloch 3-5 dni davam medovicu, par kvapiek do vatovej gulky...asi jej chuti :D tak ich nemam krmit ?
Camponotus herculeanus x3, Lasius niger x1, Lasius flavus x2, Lasius sp. x1, Formica fusca x1, Formica cunicularia x1, Myrmica sp. x3

lucas
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 27. Júla 2012, 08:12

Príspevok od užívateľa lucas » Pondelok, 5. Augusta 2013, 20:04

je lepší s mírou, nevím jestli jim to (ne)svědčí, ale samičky pak nemusí být dobré matky

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Štvrtok, 27. Marca 2014, 09:30

Zdravím o5 sa hlásim. So zaujímavou otázkou :D
Ta prvá skupina L. niger, ako som tu spomínal sa stále rozrastá na fotke si hlavne všimnite veľkosť a zafarbenie pupae na ľavo, tieto kráľovné majú už okolo 15-30 robotníc.
Ale čo sa mi práve teraz stalo, tie zvyšné kráľovné, čo som mal som dal spolu po dve. Minulý rok nič nezniesli a tento rok ich už doma pozorujem, a jednu vec nechápem asi 2 dni dozadu som ich všetky kŕmil a dnes ráno na ne kukám a tie kráľovné, čo sú po dve, tam máju obrovské žlté pupae v jednej aj druhej skúmavke, absolútne sa to nepodobá na normálne pupae a dva dni do zadu som tam nepozoroval ani žiadne vajíčka, nie to pupae. Jednoducho odrazu v priebehu dvoch dni tam majú obrovske pupae také žlté :o
WTF? :shock:
Obrázok

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 27. Marca 2014, 12:17

Mne sa to tiež stalo, možno strongygaster globula, asi sa z toho vykukli nejaka mucha...

http://www.forum.mravce.info/viewtopic.php?f=29&t=1212

peter.t.
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 18. Mája 2013, 13:36

Príspevok od užívateľa peter.t. » Piatok, 28. Marca 2014, 13:08

Lukas,tebe sa ešte nevikuklila?
Elliptorina javanica,Axolotl mexicky,Pogona vitticeps,Achatina fulica,Princisia vanwaerebecki,Lucihormetica verrucosa,Pycnoscelus femapterus,Gyna lurida,Gromphadorhina portentosaPachnoda marginata,Lucihormetica verrucosa,Archimandrita tesselata,

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Piatok, 28. Marca 2014, 14:56

Ešte nie, ale kukla je už dosť tmava, tak za pár dní sa určite vyliahne...

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Sobota, 29. Marca 2014, 11:09

tak podla antcanada co maju video na YT ide o daku paraziticku muchu ktora je v brusku kralovnej nasledne sa o nu mravec stara a ked je zakuklena mravec zomiera a mucha sa vyvija. Mal som 7 tych kralovien, vsetky z jedneho miesta v jeden den a uz asi 5 ma tuto zltu kuklu a jedna uz zdochla... takze zdochnu zrejme vsetky. ani jedna nenakkadla od minuleho roka vajicka, tato mucha ich blokuje alebo poziera... zas som o cosi mudrejsi.

Napísať odpoveď