Začátek chovu + odchyt

Všetky otázky a odpovede pre nováčikov ohľadom chovu
Kefiiir
Dátum registrácie: Pondelok, 22. Júna 2015, 14:34

Začátek chovu + odchyt

Príspevok od užívateľa Kefiiir » Štvrtok, 2. Júla 2015, 07:57

Zdravím,

tento rok jsem začal s chovem mravenců a rád bych se zeptal na několik otázek, abych se hned ze startu nedopustil nějaké fatální chyby. :D
letos 17.6. jsem odchytil samičku nejspíš Lasius emarginatus u smrku pod kamenem v jehličí na zahradě. Dal jsem ji do plastové zkumavky s filtrační vatou SERA a krmím ji jednou za 4 dny sladkou směsí (1/5 med, 1/5 klasický cukr, 3/5 voda).Zkumavka je v dřevěném držátku vycpaném vatou pro lepší udržení tepla. Po asi 5ti dnech měla něco kolem 10 vajíček.
Chtěl bych se zeptat:
1. Mám v pokoji poměrně nízkou teplotu, většinou mezi 19 a 21 stupni. Není to přiliš málo pro úspěšný odchov?
2. Nepřeháním to s tím krmením? Zdá se že má velmi nafouknutý zadeček.
3. Nevadí, když na ni svítím zblízka led světlem z lupy? Samozřejmě se snažím svítít co nejkratší dobu.
Dále jsem odchytil na skoro stejném místě nejspíš Myrmica rubra. Odkryl jsem kámen a tam byla jejich kolonie. Jednu z několika královen jsem odchytil a přidal k ní 3 dělnice z té stejné kolonie. Už je to týden od odchytu a už mají asi 10 vajíček, které neustále nosí jedna z dělnic. Dal sem je do zkumavky s vatou a troškou hlíny. Tu si lehce upravili podle sebe a myslím, že jsou spokojení. Mám ale problém s jejich krmením. O mouchy různých velikostí nejeví příliš zájem, a myslím že ani o jiný hmyz. Kde by mohl být problém? :( Medovici jim dávám jednou za 4 dny a hmyz každý den.

Nakonec jsem se chtěl zeptat na odchyt královen určitých druhů v přírodě. Původně jsem chtěl na začátek vyzkoušet Lasius flavus a Tetramorium caespitum. Bydlím na Moravě v okolí Olomouce. Nemáte někdo info o rojení těchto druhů v této oblasti, nebo je to na většině území stejné? (Všude se totiž dočítám rozdílných informací o rojení). A ještě nějaký efektivní způsob jak najít kolonii Temnothorax v lese, já sem asi fakt slepej totiž. :D
A ještě na závěr něco o protiúnikovém řešení pomocí talcoholu. Kde ho sehnat, nebo jak ho doma vyrobit a co to přesně je. :)

Byl bych rád za každou radu navíc i kritiku, která mi pomůže se v chovu zdokonalit. :)
Za všechny odpovědi předem děkuju. :)
Prílohy
IMG_0882.JPG
Myrmica rubra
IMG_0873.JPG
Lasius emarginatus
IMG_0822.JPG
Lasius emarginatus - začátek
111.png
Dřevěný držák na zkumavky

Užívateľov profilový obrázok
Tom-AS
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Sobota, 12. Mája 2012, 22:09
Kontaktovať užívateľa:

Re: Začátek chovu + odchyt

Príspevok od užívateľa Tom-AS » Piatok, 3. Júla 2015, 13:17

Zdravím
Domácí teplota bohatě stačí k chovu. Nicméně jak je tomu u každého hmyzu tak s rostoucí teplotou roste aktivita a rozmnožování takže spíš se nato dívej z tohodle pohledu.
Pokud samička při krmení bezproblému vždy jí tak je to dobře alespoň má z čeho získávat energii a potřebné cukry. Když nani svítíš např 10 minut tak by to nemělo dělat žádný problém, ale pokud víc tak se tím samička stresuje a má to vliv na kladení vajíček.
Ohledně Myrmica to že nejedí hmyz znamená že nepotřebují takovou stravu, pokud je kolonie meší a vajíčka má v prvních stádiích tak nepotřebují "masitou" stravu. teprve až bude kolonie obsahovat larvičky poté je potřeba dodávat hmyz ze kterého se varvy krmí aby rostly.
jako pomůcku kdy se zhruba rojí vyzkoušej toto http://www.ameisenforum.de/schwarmflug.php .
O talcoholu tu bylo už x témat takže si ho najdi :)
Přeji úspěšný chov.

Kefiiir

Príspevok od užívateľa Kefiiir » Sobota, 4. Júla 2015, 13:35

Díky za rady :)
Já sem právě četl, že královna od Myrmica rubra se musí přikrmovat hmyzem hned odzačátku. Ale možná máš pravdu :). Budu jim tam ten hmyz dávat stejně aspoň obden ... nechci aby si sežrali ty vajíčka :D

Kefiiir

Príspevok od užívateľa Kefiiir » Štvrtok, 9. Júla 2015, 08:34

Rád bych se ještě zeptal na pár otázek. :D

Odchytil jsem včera královnu Tetramorium caespitum, ale nemá jedno tykadlo. Je malá šance že přežije delší dobu, nebo s tím dokáže úspěšně odchovat první dělnice? Tetramorium jsem chtěl chovat na začátek ze všech mravenců nejvíc a žádnou jinou samičku sem nenašel, všude jenom samej L. niger ... tak doufám že to zvládne.
Potřebuje Tetramorium upravit zkumavku nějak speciálně? Vím že mají rádi sucho, tak sem tu vatu tolik nezatlačil do vody a nechal ji vic suchou než mokrou. Nevím co ještě bych měl udělat. :D

Díky za rady. :)

Napísať odpoveď