Ukončení hibernace & rozmrazení mravců

Všetky otázky a odpovede pre nováčikov ohľadom chovu
Užívateľov profilový obrázok
Hovado
Monomorium
Dátum registrácie: Štvrtok, 17. Júla 2014, 11:58

Ukončení hibernace & rozmrazení mravců

Príspevok od užívateľa Hovado » Streda, 7. Januára 2015, 20:09

Dobrý den,
mám mravence v ledničce cca při 4°C od 20.11.2014, předtím byli v "chládku" přibližně tři a čtyři týdny. "Chládkem" rozumějte teplotu zhruba o pět stupňů vyšší, než bylo zrovna venku, prostě mravci byli na chodbě :) . V ledničce zítra budou už sedm týdnů.
Mám k tomu dvě otázky: jak a kdy je vyndat?

Zdejší článek o hibernaci http://www.mravce.info/?page_id=163 je jenom jednosměrná jízdenka :D, popisuje jak mravence na zimní spánek připravit a za jakých podmínek je v ledničce uchovávat. Nepíše se tam ale už jak mravence rozmrazit, jestli je třeba bezpečné je rovnou dát do pokojové teploty nějakých 20°C, nebo je nejdříve zase mít pár týdnů na chodbě. Taky bych potřeboval vědět, čím je krmit, zda třeba nemají dostávat nejprve slabou medovici a hmyz zase až někdy za měsíc, jako když se připravují na hibernaci - defrost asi ale nebude obrácená posloupnost kroků přípravy k hibernaci :D

BTW, nejsou čtyři stupně už moc málo? Na termostatu jsem se pokusil nastavit 6,5°C ale teploměr ukázal, že to dost letí. Bojím se jim to zvednout, aby se nezačali předčasně "probouzet".

4ndy
Lasius niger
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Augusta 2013, 19:46

Re: Ukončení hibernace & rozmrazení mravců

Príspevok od užívateľa 4ndy » Nedeľa, 11. Januára 2015, 00:59

Nejsem nějak zkušený, ale aspoň ti poradím když už nikdo jiný :) Určitě pomaleji. Dej je třeba zase zpět na chodbu kde je tak 10° a pak postupně zvyšuj ;) Takový šok by nebyl zrovna dobrý.

AlienAnt
Monomorium
Dátum registrácie: Streda, 9. Apríla 2014, 09:56

Príspevok od užívateľa AlienAnt » Pondelok, 19. Januára 2015, 10:00

Suhlas, ak mas moznost tak postupne. Teplotny sok urcite nikomu nikdy neprospeje (az na kryokomoru a saunu ale to asi nebude tento pripad ;)). I ked som bol prekvapeny kolko napr. taky Messor barbarus (Q + 100W) vydrzi. U mna som ich dal z 22C hned na balkon (preskleny) kde bolo 5C a ziadny problem som nezaznamenal. Mravce som kazdy tyzden kontroloval a i pri teplote 5C si veselo chodili sem a tam. Taky Camponotus vagus (Q + 7W) boli uplne tuhe bez pohybu cakal som opak kedze Messor je z tych teplomilnejsich druhov.
Messor barbarus, Camponotus vagus, Pheidole pallidula

basket
Monomorium
Dátum registrácie: Streda, 21. Mája 2014, 15:19

Príspevok od užívateľa basket » Utorok, 27. Januára 2015, 16:01

Túto zimu prvý krát hibernujem (s mravcami som začal v marci 2014) a použil som rôzne rozmery skúmaviek. V tých najmenších, najtenších sa už míňa voda. A teraz otázka:
Sťahovali ste niekedy hibernujúce mravce ? ;)
Použiť striekačku s ihlou na doplnenie vody v pôvodnej skúmavke sa mi neosvedčilo. Stávalo sa, že sa voda dostala neskôr do priestoru s mravcami a to pri hibernácií, keď ich tak často nekontrolujem, nechcem riskovať. Možno by som mohol vymyslieť pripojenie ďalšej skúmavky s vodou. Asi sa nepresťahujú, ale vlhkosť by mohli mať.
Najjednoduchšie by bolo kvapkať im vodu na vatu slúžiacu ako zátka skúmavky. Len či to stačí trebárs raz za týždeň ?

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Utorok, 27. Januára 2015, 18:50

na vlhkosť počas hibernácie treba dbať! hlavne u druhov ktoré sú menšieho vzrastu, ináč zomrú. Keď mravcom došla zásoba vody na vlhčenie, tak som ich opatrne presypal na druhej už upravenej skúmavky, pri teplote v ktorej hibernujú. Keď som ich kontroloval za týždeň tak boli bez ujmy.
Ja som prvý krát mravce obzeral mesiac po hibernácii a boli v poriadku, len čo som ich dokrmoval... ale formikárium som už nezabalil naspäť do alobalu ako bolo predtým. keď som ich kontroloval o ďalší mesiac neskôr, celé hniezdo bolo vysušené a samička takmer mŕtva, samozrejme som si neuvedomil že vlhkosť bude unikať rýchlejšie keď hniezdo už nieje prikryté...
Samička ešte hýbala tykadlom, ale ináč sa nehýbala ani v normálnej teplote. teraz im vlhčim kazdy tyžden a dúfam že keď skončia hibernáciu tak samička bude oživnutá...
Prílohy
Picture2.jpg
Picture1.png

Hovado
Monomorium
Dátum registrácie: Štvrtok, 17. Júla 2014, 11:58

Príspevok od užívateľa Hovado » Sobota, 31. Januára 2015, 18:27

Díky za odpovědi. Ono to vypadá, že v zimě nehibernují jenom mravenci ale i celé tohle fórum :D

Zajímavý, že jsi sem tu královnu camponotusů postnul, protože jsem teď měl podobný problém. Když jsem svoje herculeany zhruba před týdnem kontroloval, tak jsem došel k závěru že jim zemřela královna - měla složené všechny nohy a nehýbala se ani když jsem do ní dloubal vatovou ušní tyčinkou. Dělnice se zdály být OK, jenom ale takové zpomalené.
Tak jsem je vyndal z ledničky a nechal na chodbě při cca 17°C a za pár dní, světe div se, ta královna se vzkřísila a teď je asi už úplně fit. Nevím, jestli to je u camponotusů normální, takhle hibernovat, nebo jsou ti mravci tak odolní a tohle prostě rozdejchaj :o
Co jsem hledal jaká by měla být hibernační teplota, tak jsem narazil na tyhle informace na antstore. Je tam uvedené, že by teplota měla být v rozmezí 5-8 °C, tedy čtyři jsou málo. Možná je to tím?

Každopádně, tohle jsou zatím první mravce, které jsem začal rozmrazovat. Myslíte, že bych už měl začít vyndávat z ledničky zbylé kolonie? Mám tam ještě různé lasiuse + formica fusca.

Ještě k doplňování vody do zkumavek. Já to řeším injekcí s jehlou kterou probodnu tu vatvou ucpávku co od sebe odděluje mravce a vodu. Pak tam po malých dávkách očkuju vodu a vždycky pak injekcí odsaju trochu vzduchové bubliny. Když se za vatovou ucpávkou udělá podtlak, tak to tu vodu vtahuje zpátky.
Mravencům samozřejmě neunikne že se něco děje, zdá se ale že to v pohodě snáší.
Lepší řešení by asi bylo do zkumavky vypálit nebo vyvrtat otvor pro přidávání vody. To asi i vyzkouším, až je budu moct přendat.

Napísať odpoveď