Zacatek chovu - Messor

Všetky otázky a odpovede pre nováčikov ohľadom chovu
Dajakon
Dátum registrácie: Štvrtok, 4. Septembra 2014, 08:25

Zacatek chovu - Messor

Príspevok od užívateľa Dajakon » Štvrtok, 4. Septembra 2014, 10:18

Zdravim vsechny chovatele ,
hned se chci omluvit ze mozna nektere z dotazu budou uz nekde na foru zodpovezeny spoustu jsem se toho uz docetl ale neco mi jeste neni uplne jasny.

chystam se zacit s Messor wasmanni zrnojedem, kralovna je uz na ceste a formikarium ze stareho praskleho aqua ve vystavbe. Formikarium delam ze sadry takovou tou klasickou metodou kde z plasteliny vytvaruju chodbicky pak oplacam sadrou...

Jak je moc tenhle druh zavislej na vlhkosti v hnizde ? Nekde je napsano ze mene nekde zase ze normalne, jde mi o to jestli do formikaria zakomponovat sadrovou "nadobku"na vodu ke ktere by vedla hadicka na dolevani. A pokud ano zakomponovat ji spis tak aby vlhkost ovlivnila jen malou cast hnizda a nebo cim vic tim lip?

Chtel bych do formik. dat i zivou kytku (nejspis aloevera vzhledem k tomu ze je to taky jizanska kytka) bude s tim mit mravenec nejaky problem? K zalivani kytky vyuziju zase hadicku ke korenum takze vlhkost na povrchu by byt nemela snad zadna.

Kdy je tak doba kdy kralovnu s delnicemi prestehovat z ampulky do formikaria?

A stehovani udelat proste tak zeampulku otevru ve formiakriu a oni si to pak zaridi samy?

Kdyz bude ve formik. velka vrstva pisku , rekneme napr 5 cm vysoka, nebudou mravenci budovat chodby i v tom pisku?

A jeste ejdna teoreticka otazka.... kdybych tam umistil tu kytku, umistil bych ji tam nejspis i s casti zeminy z kvetinace nebo neceho podobnyho kvuli vyzive kytky. Bude mit zalivani tehle zeminy nejakej vliv na celek? Myslim jako unik nejakych hnojiv a podobne? Vas nazor?

nechci nic podcenit
Diky za odpovedi

Užívateľov profilový obrázok
Dreams
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 1. Júna 2013, 01:19

Re: Zacatek chovu - Messor

Príspevok od užívateľa Dreams » Štvrtok, 4. Septembra 2014, 22:52

Ahoj, v pohodě se ptej, od toho tu je to forum.

1) vlhkost v hnízdě, musí být z části suché a z částí vlhké. Důvodem je, že Messor si hromadí seminka a ty ve vlhkosti klíčí. Tak je musí mít na suchém místě.

2) Kytka nevadí, ani zemina. Samozdřejmě nejlépe čistá zemina bez chemických hnojiv :)

3) do písku budou kopat, a jestli písek i získá nějakou vlhkost tak písek drží při sobě a udělají si pod tím chodby :) Mě se to stalo

4) Královnu ze skumavky většinou stěhuji až jím to je malé a nejde je nakrmit bez toho aniž by neutekla jedna dělnice. Ale spíš jen do něčeho o něco většího a nebo zasypat většinu chodeb. A i k tomu, že královna se sama přestěhuje kde jí to bude více vyhovovat :)

Tom-AS
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Sobota, 12. Mája 2012, 22:09
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tom-AS » Štvrtok, 4. Septembra 2014, 23:33

Messor má radši spíše sušší podnebí, takže hlavně to s vlhkostí nepřehánět.

Dajakon

Príspevok od užívateľa Dajakon » Streda, 10. Septembra 2014, 08:11

Diky vsem za odpovedi,
Kralovna uz je doma vcera dorazila zatim teda s asi zbytecnym predstihem jsem se pustil do stavby formik.

Videl jsem fotky kde na nekterych bylo formik. otevrene ? Je to jen pri tom foceni? a nebo existuje nejaka finta na to aby mravenci nevylezli po skle ven? Diky

antibiotikum
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 18:54

Príspevok od užívateľa antibiotikum » Streda, 10. Septembra 2014, 08:48

Ahoj. Proti únikové riešenia sú napríklad mnou používaný talcohol (zmiešaní mastenec spolu s alkoholom), daľej existuje PTFE a určite nájdeš aj doma modrý detský olejček Aviril. Všetky fungujú perfektne. Pokiaľ chceš Talcohol ozvy sa kľudne Popolvarovi. Mal by ešte nejaké mať. :)

Talcohol funguje na základe toho, že po nanesení na stenu sa alkohol odparí a zostane len nanesený mastenec, po ktorom mravce šplhať nedokážu rozsype sa im to pod nohami a spadnú. Najlepšie je že to vydrží dlho, a obnovovať to musíš len keď to zošúchajú mravce alebo ty.

PTFE je vlastne klzkejšie než sklo a mravce sa šmyknú.

Aviril mravcom smrdí a preto cez neprejdu.

Snáď som to vysvetlil tak nejak pochopiteľne. :D

Dajakon

Príspevok od užívateľa Dajakon » Streda, 10. Septembra 2014, 09:02

diky,
to bylo rychle a poucne :D

Dajakon

Príspevok od užívateľa Dajakon » Piatok, 12. Septembra 2014, 06:34

Opet zdravim,

mam dotaz(prekvapive :D ) kralovna je doma od uterka a v podstate se od prijezdu nic nezmenilo ,nenakladla vajicka nic.Vim ze u chycenych kraloven tot rva rekneme tyden, ale kdyz je kralovna koupena tak jak dlouho tot ak muze trvat nez naklade prvni vajicka?

+ zjsitil sjem ze u sebe ma mrtvou delnici, mam ji odebrat ?(puvodne jsem myslel ze ej to nejakej chomac jidla chleba nebo enco podobnyho) porad ji pretahuje a "stara" se o ni ale nevsiml jsem si ze by mela znamky zivota.

Vrbka
Lasius niger
Dátum registrácie: Štvrtok, 17. Apríla 2014, 12:54

Príspevok od užívateľa Vrbka » Piatok, 12. Septembra 2014, 11:17

není to náhodou zakuklená dělnice?

Dajakon

Príspevok od užívateľa Dajakon » Piatok, 12. Septembra 2014, 11:41

tezko rict ta ampulka ve ktere je hodne matna takze toho moc nepoznam, k tomu vede dalsi dotaz je dobry ju ted prestehovat ? nebo ju proste mam nechat zit ?

Mam z ni docela strach (nebo spis o ni :D ) nic podobnyho jsem se sklipkanama nebo kudlankama nikdy neresil :roll: Mozna spis jsem zbytecne "nedockavej" a ona je uplne v pohode

antibiotikum
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 18:54

Príspevok od užívateľa antibiotikum » Piatok, 12. Septembra 2014, 12:31

Pokiaľ by bola robotnica mŕtva matka ju zvykne viniesť k vate ku koncu skúmavky. Možno to bude ešte len pupa :)

Dajakon

Príspevok od užívateľa Dajakon » Piatok, 12. Septembra 2014, 15:26

tak je to delnice, je "pomackana" ale hybe se, uz je takhle ale minimalne druhy den takze predpokladam ze neni uplne v poradku

Vrbka
Lasius niger
Dátum registrácie: Štvrtok, 17. Apríla 2014, 12:54

Príspevok od užívateľa Vrbka » Piatok, 12. Septembra 2014, 20:05

dej jí čas, třeba se ještě vyvíjí, já takto pozoroval Formicu a pohyb jsem vyděl už tak 3 dny před vylíhnutím.

Tom-AS
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Sobota, 12. Mája 2012, 22:09
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tom-AS » Sobota, 13. Septembra 2014, 11:54

Jelikož se blíží zima tak královna už nejpravděpodobněji neklade kvůli tomu.. k té dělnici nevím jak poradit. Zkus vyfotit a přihoď to sem :)

Dajakon

Príspevok od užívateľa Dajakon » Sobota, 13. Septembra 2014, 21:57

tak se ukazalo ze jen zbytecne panikarim, dneska uz delnice stoji na svojich sice jeste neni 100% ok ale aspon nevypada jako mrtvola , dokonce Q nakladla vajicka. Moc rad bych je vyfotil ale sjou v matne ampulce a "inteligentni" fotak si s tim proste neporadi

Dajakon

Príspevok od užívateľa Dajakon » Streda, 24. Septembra 2014, 08:48

Jeste jednou Ahoj,
premyslim ze kralovnu s jednou delncii prestehuju.
Zkumavka ve tkere jsou je amtna,neni skrz ni moc videt + ani envim jak na tom jsou s vodou . V prostoru za vatou to vypada ze voda neni ale vzhledem k viditelnosti to rict jiste nemuzu.
Zatím jsme ji pro jsitotu dal jidlu piskot nasaklej vodou .

Tak resim jestli to neni zbytecnej stres pro Q,stehovani uzas nejaka manipulace a podobne a nebo jestli staci sem tam navlhcit a dat treba ten piskot co myslite?

Napísať odpoveď