Plesen

Všetky otázky a odpovede pre nováčikov ohľadom chovu
parohy
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 6. Júna 2014, 00:04

Plesen

Príspevok od užívateľa parohy » Utorok, 1. Júla 2014, 13:05

Pred tyzdnom som zhotovil formikarium pre mojich Messor. Dneska ran osom si vsimol ze v spodnejsich dierok v YTONG tehly sa zacala tvorit plesen. Zatial Messorov je malo takze obyvaju len jednu vrchnu dierku. Nieco na tu plesen? Nerozumiem ako sa mohla vytvorit, ved vobec to nemam uzavrete a YTONG by sa malo v pohodevetrat ci?

Užívateľov profilový obrázok
Sanko2
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2013, 15:40
Kontaktovať užívateľa:

Re: Plesen

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Utorok, 1. Júla 2014, 20:27

to vobec neries...pokial to nejak neohrozuje mravce tak nie je dovod...hlavne to hned nestriekaj nejakym bordelom aby si neprisiel o mravceky

ondr4
Dátum registrácie: Streda, 24. Septembra 2014, 10:47

Príspevok od užívateľa ondr4 » Streda, 12. Novembra 2014, 10:09

zdravim, rad bych se zeptal na fakt spojeny s plisni..mam kolonii ve skumavce,ktera je napojena na umelohmotnou nadobku jako arena..na konci skumavky mam klasicky vodu zastrcenou vatou..problem je v tom,ze na vate je evidentne plisen ze strany mravencu..sice v arene jsem jim dal napajecku ve forme ostrihane hubky na nadobi v mensim kalisku,kam pravidelne dodavam vodu,takze o nedostatek vody tam zrejme nepujde..
avsak me zajima,jestli ta plisen dokaze udelat nejakou skodu hlavne na kralovne,ktera se od toho mista sotva hne? nebo jak ona potom pije,kdyz cela plocha je cerna a porebovala vymenit?
jinak vymenu si nedokazu predstavit..

diky

edit: jde o M.barbarus

basket
Monomorium
Dátum registrácie: Streda, 21. Mája 2014, 15:19

Príspevok od užívateľa basket » Streda, 12. Novembra 2014, 20:15

Uhynula mi jedna Q Manica rubida, odhadoval som to, že kvôli plesni. Lebo tá vata bola čierna. A od tej plesne sa začal odvíjať celý príbeh ;)
Kdesi som čítal, že netreba použiť obyčajnú vatu, tak som použil vatu, čo sa dáva do vetroviek. Tá síce neplesnela, ale po čase začali hynúť robotnice. Tak som ich zasa radšej presťahoval do skúmaviek s obyčajnou vatou. Lenže sa stalo už v čistej skúmavke, že aj tak uhynuli pri jednej kráľovnej robotnice, asi pozostatok z tej divnej vaty a v druhej skúmavke zas uhynula kráľovná a ostali dve robotnice a dve larvy. V tom istom čase mi uhynula v trojbunkovom mini formikáriu Q Messor barbarus, po ktorej ostalo 9 robotníc a niekoľko vajíčok. Na dôvod som neprišiel, darilo sa im dobre. Hm...Už som čítal, že sa občas pridávajú kukly, ale nenašiel som nič o pridávaní robotníc. Kým som o tom hľadal čosi na nete, ubehol viac ako týždeň. Nakoniec som sa rozhodol risknúť to a Manica rubida spojiť skúmavky a k tým 9 robotniciam M.barbarus som do formikária vypustil zo skúmavky Q + 4 robotnice. Žiadne boje som nepozoroval, pekne si spolu nažívajú. Príde mi to tak, že pokiaľ sú robotnice týždeň alebo dlhšie bez kráľovnej už nemajú pach svojho mraveniska a potom ich príjme aj iná kolónia.
A k sťahovaniu...priložím skúmavky k sebe, oblepím ich priesvitnou páskou. Dobrú skúmavku zatemním, zlú nechám na svetle a časom sa presunú. Najväčší problém som mal zatiaľ s presunom Pheidole pallidula, tým to trvalo viac ako dva týždne a aj tak som im musel trošku pomôcť. Teraz už väčšinou nepoužívam klasické skúmavky, ale také plastové priehľadné rúrky. Na konci je štuplík. Nalejem tam vodu a už klasicky upchám vatou vodu a aj koniec upchám vatou. Keď vata splesnivie, pridám k tomu čistú skúmavku, zo starej vytiahnem štuplík, voda odtečie a keď im ten kúsok plesnivej vaty vyschne, radi sa presunú do novej s čistou vatou a vodou aj bez zatemnenia.

Užívateľov profilový obrázok
antibiotikum
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 18:54

Príspevok od užívateľa antibiotikum » Streda, 12. Novembra 2014, 20:52

Tak pokiaľ narážaš na tú čiernu pleseň ktorá sa vytvára na normálnej vate vždy, pre mravce je neškodná :)

Maxik Adamek 222
Dátum registrácie: Streda, 23. Septembra 2015, 17:39

Príspevok od užívateľa Maxik Adamek 222 » Streda, 23. Septembra 2015, 17:58

To je pravda ale mozu sa tam vyskitnut aj ine plesne :oops:

Napísať odpoveď