Úmrtí mravenců

Všetky otázky a odpovede pre nováčikov ohľadom chovu
Ptak666
Lasius niger
Dátum registrácie: Sobota, 23. Februára 2013, 21:51

Úmrtí mravenců

Príspevok od užívateľa Ptak666 » Utorok, 5. Novembra 2013, 15:54

Zdravím Vás, chtěl bych se Vás zeptat, jestli je normální, když vidím skoro každý týden jak mravenci vynášejí mrtvého mravence ven z hnízda? Jestli je vše v pořádku nebo jestli se mám něčeho bát? Jak dlouho se dožívají mravenčí dělnice? Není to třeba tím, že je krmím málo kdy živou potravou ( jednou za tři dny ) ? Medovice mají neustále čerstvou, tu dávám každý den... Poradíte?

Užívateľov profilový obrázok
Svjatogor
Monomorium
Dátum registrácie: Nedeľa, 5. Augusta 2012, 18:44

Re: Úmrtí mravenců

Príspevok od užívateľa Svjatogor » Piatok, 15. Novembra 2013, 10:28

Ak je tvoja kolonia velka tak pravdepodobne prirodzene umieraju, ak mas ale robotnic pod 50 tak myslim ,ze mas problem :) Mas este nejake informacie v com ich mas/prostredie, vlhkost, teplotu, aky je to druh a podobne? Niekto by ti mohol poradit, ale musis to viac opisat...

Ptak666
Lasius niger

Príspevok od užívateľa Ptak666 » Piatok, 15. Novembra 2013, 11:56

Tak jedná se o druh Camponotus nicobarensis, mám je v ytongu a výběh mají do arény zkrz hadici. Vlhkost tam mám pořád stejnou, vlhčím pořád do udělaných otvorů v ytongu. Kolonie už má velikost cca 200 dělnic, těžko říct a hromada kukel. Teploty jsou kolem 20-24 stupňů. Snažím se jim napodobit období zimy, tak že jsem výhřevnou folii dal bokem. Jinak měly okolo 30 stupnu.

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Piatok, 15. Novembra 2013, 13:55

Jj, možna je problém v ohrievaní- nerosí sa ti sklo v nutri? Lebo ak máš ohrievaciu podložku pod akvariom dokaže nahriať až na 40 stupnou, neviem kde si mal umiestneny teplomer, ale ako hovoris teraz keď si im to vypol ľahko prídeš na to či bol problem v podložke...

Ptak666
Lasius niger

Príspevok od užívateľa Ptak666 » Sobota, 16. Novembra 2013, 01:20

Dejme tomu, že měli teplotu mezi 20 - 30 stupnu. Mrtvích mravencu nebylo mnoho. Videl jsem tak cca 3 mrtve mravence ktere nosily venku v arene. Videl jsem to poprve, tak ze proto se ptam. Kolonie je obrvska, dnes jsem si dal ten cas a napocital jsem neco okolo 400 mravenců + - .

popolvar
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Piatok, 11. Júna 2010, 23:00
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa popolvar » Sobota, 16. Novembra 2013, 08:41

Len tak informatívne :
Prečo sa snažíš napodobniť zimné obdobie exotickým mravcom ?
Kukal si aké je počasie tam kde sa vyskytujú tieto mravce ?
Podľa mňa sa tiež jedná o prirodzený úhyn, pokiaľ neumierajú vo veľkom tak by som to neriešil.

RoboBA
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Nedeľa, 1. Apríla 2012, 22:58

Príspevok od užívateľa RoboBA » Sobota, 16. Novembra 2013, 09:42

Hmm, 400 mravcov obrovská kolónia... :)
Messor barbarus, Gromphadorhina portentosa, Elliptorhina javanica
YouTube http://www.youtube.com/user/TheRoboBA/videos?view=0

Lugh
Monomorium
Dátum registrácie: Pondelok, 20. Mája 2013, 11:50

Príspevok od užívateľa Lugh » Nedeľa, 18. Mája 2014, 21:18

Ahoj taky bych se rad poptal mel sem lasius flavus kralovna plna energie kazdy den doplnovani vlhkosti obden krmeni pri poslednim krmeni byla naprosto v poradku a dalsi den mrtva:( ted mam pheidole pallidula a cetl sem tu ze je lehka na chov a rychle se rozrusta a u me nic tez ji dodavam vodu kazdy den je v teple i jidlo pravidelne poradite co je spatne? dekuju :)

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Nedeľa, 18. Mája 2014, 21:40

A preco si jej musel doplnovat tu vlhkost sa ta opytam?? Ved matky sa chovaju najlepsie v skumavke kde je vatova prepazka a voda.... Ako chovas tu P. pallidula, odkial je a mala nejake potomstvo ked si ju dostal?

Lugh
Monomorium
Dátum registrácie: Pondelok, 20. Mája 2013, 11:50

Príspevok od užívateľa Lugh » Streda, 21. Mája 2014, 19:30

mam ji ve skumavce vodu doplnuju kazdej vecer nvm jak se vytraci je to pro me zahada a potomstvo mela 5 delnic

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 29. Júna 2014, 19:58

V dobre spravenej skúmavke na odchov pre P.pallidula vydrží voda možno aj 2 mesiace :) takže chyba bude v konštrukcii ... skús popozerať ako to má skutočne vyzerať na našich stránkach a podľa toho (ak ešte žijú) to spracuj. To že si nútený to tam každý deň dopĺňať je aj stres pre mravce, aj nepraktické. Všetko pochopiteľne s negatívnym dopadom na chov.

parohy
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 6. Júna 2014, 00:04

Príspevok od užívateľa parohy » Nedeľa, 21. Septembra 2014, 16:03

Co zatial viem tak plati, ze mrtve robotnice sa vynesu k vaticke uzatvarajucu skumavku. Mensim preklepom sa jedna z robotnic utopila. Dneska som ju nasiel pri vaticke. Tak som ju chcel vycistit nech tam neni odpad. Avsak po tom co som ju vybral tak sa este hybala. Je to mozne ze Q uz proste sa rozhodla ze tato robotnica je mrtva? Mozno by sa este z toho dostala. Stretol som sa uz s tym ze aj po niekollkych minutach co sa topila robotnica a vytiahol som ju ta sa dokazala postavit a doteraz funguje normlane v kolonii.

Sanko2
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2013, 15:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Nedeľa, 21. Septembra 2014, 22:59

v prvom rade mravce sa ti za par minut neutopia...su druhy co vydrzia pod vodou pomerne dlho...mam dojem ze aj par dni, ale nepamatam si presny casovy udaj, tak nechcem trepnut...ale isto sa ti zachvilku neutopi...ja som raz nechtiac trochu viac zalial miniformi a vsiaklo sa to az po dlhsom case a pohodka...
dalsia vec...kralovna sa o nicom nerozhodne...ak je mravec mrtvy tak po case zacne "smrdiet" inac co je signal pre ine mravce ze ho treba vyniest...ak tak nesmrdi tak na neho kaslu bez ohladu na to ci je alebo nie je mrtvy...nevedia inac rozoznat ci je alebo nie je mrtvy...
len na okraj...ked robili pokus aby zistili ako mravce vnimaju smrt...tak zistili ze o tom rozhoduje jedna latka ktoru mrtve telo mravca vylucuje...ked tou latkou potreli ziveho hybajuceho sa mravca tak ho dalsie mravce vyniesli na smetisko, aj ked sa hybal...ten sa na smetisku oprasil a vratil do kolonie...ak stale smrdel ako mrtvola tak ho opat vyniesli a ten sa zas vratil...a cele sa to tak opakovalo az kym latka nevyprchala...tak asi tak.
na tvojom mieste by som do toho asi menej vrtal a viac pozoroval ... jedna robotnica nie je ziadna strata a je to normalna vec u mravcov...
ved v prirode kolonia denne pride az o niekolko % robotnic.

parohy
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 6. Júna 2014, 00:04

Príspevok od užívateľa parohy » Pondelok, 22. Septembra 2014, 16:35

No ja si s tym nezatazujem hlavu, len cisto ma to zaujimalo z toho hladiska. Dakujem ti za objasnenie. :)

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Pondelok, 29. Septembra 2014, 09:43

Tam ide o vylučovanie karboxykyseliny- k. maslovej/butánovej cez póry na povrch tela, ktorá prirodzene vzniká pri rozklade..

Napísať odpoveď