Otázky začiatočníka

Všetky otázky a odpovede pre nováčikov ohľadom chovu
Užívateľov profilový obrázok
Antman
Dátum registrácie: Pondelok, 9. Júna 2014, 16:37

Re: Otázky začiatočníka

Príspevok od užívateľa Antman » Utorok, 15. Júla 2014, 12:19

parohy napísal:Wow za mesiac od chytenia? Moja L.niger odchytena pred dvoma tyzdnami este nema ani larvy. :?
Odchytená 8.6.
Prvé vajíčka 9.6.
Prvé kukly 29.6.
Prvá robotnica 14.7.
V súčasnosti 3 robotnice, 14 kukiel, 6 lariev a +25 vajíčok :ugeek: ...

Antman

Príspevok od užívateľa Antman » Štvrtok, 24. Júla 2014, 09:09

Takže, včera bola kolónia premiestnená v skúmavke do arény, w hneď začali prehľadávať terén, hodil som im tam rozkúskovaného koníka, myslím, že niekoľko nôh z neho zmizlo ;).
Otázočka: Mravce si do skúmavky nanosili hlinu a vytvorili si tak malú komôrku, ktorá ale nie je uzavretá. Je to taká asi 3mm hrádza medzi kráľovnou s potomstvom a zvyškom skúmavky. Mám to nechať tak ako si to spravili?

4ndy
Lasius niger
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Augusta 2013, 19:46

Príspevok od užívateľa 4ndy » Štvrtok, 24. Júla 2014, 12:53

Nevím proč, ale asi k tomu měli pádný důvod. Takže na mém místě bych jim to nechal :)

antibiotikum
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 18:54

Príspevok od užívateľa antibiotikum » Štvrtok, 24. Júla 2014, 12:54

Určite vedia čo robia neboj :) Rozhodne im to tam nechaj.

parohy
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 6. Júna 2014, 00:04

Príspevok od užívateľa parohy » Štvrtok, 24. Júla 2014, 17:30

Antman napísal:
parohy napísal:Wow za mesiac od chytenia? Moja L.niger odchytena pred dvoma tyzdnami este nema ani larvy. :?
Odchytená 8.6.
Prvé vajíčka 9.6.
Prvé kukly 29.6.
Prvá robotnica 14.7.
V súčasnosti 3 robotnice, 14 kukiel, 6 lariev a +25 vajíčok :ugeek: ...
celkom ti to ide :) Vyzera to tak ze sa im dari poriadne :)

Antman

Príspevok od užívateľa Antman » Štvrtok, 24. Júla 2014, 19:59

No tak nezastavili sa s tou hlinou, dokonca sa presťahovali pod mach :evil:! Čo s tým? Nejde mi ani o to, aby boli v skúmavke, ale aby mali vhodné podmienky (vlhkosť, teplota)...

Vrbka
Lasius niger
Dátum registrácie: Štvrtok, 17. Apríla 2014, 12:54

Príspevok od užívateľa Vrbka » Piatok, 25. Júla 2014, 22:44

Tak jim ten mech seber ne? každopádně kdyby tam podmínky neměli tak by tam nelezli, takže o to bych se nebál. Ale tak by mi to vadilo :D

Yogi93
Dátum registrácie: Pondelok, 11. Júla 2016, 22:59

Príspevok od užívateľa Yogi93 » Nedeľa, 9. Apríla 2017, 15:17

Ešte koncom leta som si doniesol 2 kráľovny. Písal som to aj sem.
Prešla zima a jedna z nich prestala klásť vajíčka, medzi tým všetky robotnice čo mala, tak zabila alebo zjedla. Takže posledné mesiace ju len kŕmim (bohvie, či si chodí odpiť z medovice), ale nerozmnožuje sa. Je ešte nejaká šanca, že zase začne klásť vajíčka?
Druhá kráľovná má 2 robotice, niekoľko vajíčok. Mala tých robotníc aj viac, lenže odkedy im raz skoro uschla vata, tak počet klesol. A aj sa pár robotníc utopilo v miske s medovicou .

Na jeseň bolo v každej skúmavke aj 10 robotníc a teraz toto. Myslíte, že sa dajú tieto kolónie ešte zachrániť? Alebo budú už iba prežívať a pomaly to skape? Tak pekne sa to rozbehlo... :(

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Streda, 10. Mája 2017, 23:49

Ako sú na tom teraz? Uvidíš, pre takéto prípady je lepšie mať mladých kolónií hneď viacero. Ideál pre začiatočníka je aspoň 3-5 matiek. Sezóna sa práve začína, môžno niečo pekné chytíš ;)
Misku s medovicou odporúčam na druhý deň vyberať.

Ak chceš lepšie udržiavať vlhkosť, aby ti mravce nevyschli, chovaj mravce v skúmavke bez vody, zavretej filtr. vatou (musí byť filtračná tj plastová, nie bavlnená), položenej v nádobe s vlhkou rašelinou/perlitom/lignocelom (pozor zase aby to nebolo prevlhčené). To ti zabezpečí stabilnú vlhkosť, mravce nebudú tak často smädné (pretože ich skôr vysmädí/vyhladne suchý vzduch v miestnosti než samotná potreba ich organizmu) a je to jednoduchšie na údržbu. Samozrejmosťou je nádoba položená v tme a zopár dierok na výmenu vzduchu, a kontrola raz za týždeň.

Yogi93
Dátum registrácie: Pondelok, 11. Júla 2016, 22:59

Príspevok od užívateľa Yogi93 » Sobota, 13. Mája 2017, 22:53

Tá, ktorá už nekládla vajíčka, tak to má za sebou. Pár dní na to, ako som to sem napísal, už iba v skúmavke ledva stála.
Druhá sa pozbierala, vidím, že už tam behajú asi 4 robotnice.

Pár dni dozadu som im dal novú skúmavku, je tam už filtračná vata, takže už by to malo byť okej. Keďže ešte behám na intrák a domov, tak majú celý týždeň pokoj. V miske majú medovicu a to im mením. Vajíčok však teraz majú pomenej, ale zase, nikdy ich nemali nejako veľa. Tak snáď im to v novom prostredí pôjde už len lepšie.

S novými kráľovnami nebude problém, na konci minulého leta som zistil, že ich tu pri vchode je strašne veľa. Je tam niekde mravenisko a asi týždeň bol chodík posiaty kráľovnami. Takže plánujem určite doplniť stav. Minule som však na okne našiel krásnu kráľovnú, ešte s krídlami. Celý natešený som ju dal do skúmavky a šiel odfotiť, aby ju bolo možné identifikovať. No pokiaľ som sa vrátil, ušla. Neviem ako sa dostala cez vatu. :D Bolo to blízko okna, tak dúfam, že vyletela a nezašila sa niekde v špárach bytu. :D

martin
Dátum registrácie: Sobota, 4. Februára 2017, 15:42

Príspevok od užívateľa martin » Piatok, 23. Júna 2017, 11:12

Dlouhý vývoj. Ahoj mám C.Ligniperdus a vajíčka mají od 9.4. a pořád žádné larvy. Dělnice se normálně starají. Mám 4W. Vylíhly se z kukel dodaných z insectarium.cz
Potravu přijímají jak medovici tak hmyz. Jen mi pripadaji pasivni. Sedi u kralovny nebo u vchodu. Vlhkost taky udrzuju pravidelně. Kde je chyba?

martin

Príspevok od užívateľa martin » Piatok, 23. Júna 2017, 16:22

martin napísal:
Piatok, 23. Júna 2017, 11:12
Dlouhý vývoj. Ahoj mám C.Ligniperdus a vajíčka mají od 9.5. a pořád žádné larvy. Dělnice se normálně starají. Mám 4W. Vylíhly se z kukel dodaných z insectarium.cz
Potravu přijímají jak medovici tak hmyz. Jen mi pripadaji pasivni. Sedi u kralovny nebo u vchodu. Vlhkost taky udrzuju pravidelně. Kde je chyba?

martin

Príspevok od užívateľa martin » Piatok, 23. Júna 2017, 16:30

Omlouvám se. Správné datum je 9.5.

Napísať odpoveď