Polistes dominula - chov 2012

Užívateľov profilový obrázok
rudohor
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Nedeľa, 24. Apríla 2011, 18:38

Re: Polistes dominula - chov 2012

Príspevok od užívateľa rudohor » Utorok, 8. Mája 2012, 22:39

Ked v bunke larva dospeje, nakladu do nej dalsie vajicko alebo uz zostane prazdna?

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 10. Mája 2012, 18:19

Bunka sa samozrejme môže použiť viac krát , ak je hniezdo po sezóne a zime nepoškodené dokonca aj dvojročne.

Pripájam nové video , opäť trochu dlhšie ale je tam zopár bodov ktoré môžte preklikať ak sa nechce pozerať celé video.
Video je o tom , ako ich kŕmim ... a teda zhltnú tak 3 veľkých cvrčkov za ca 20 minút.

http://www.youtube.com/watch?v=OXbPNFDO3MU

2:45 - robotnica pracuje na stavbe hniezda
7:40 - robotnice v terárku hľadajú nové jedlo
7:50 - beriem druhého cvrčka
8:30 - cvrček pripravený na zožratie
8:50 - robotnica už sleduje a hľadá cvrčka - a samozrejme nájde
10:15 - detail na jedáleň na hniezde
13:40 - larva
15:00 - pohľad na úplne jednoduchú konštrukciu terária
15:10 - bratie tretieho cvrčka
16:00 - cvrček pripravený
17:00 - nájdený
17:50 - pohľad na celé hniezdo , všimnite si že predchádzajúce 2 cvrčky už sú zožraté a čaká sa na nové jedlo
18:30 - posledné zábery na porcovanie cvrčka , potom mi došla baterka

Pre otázky ... to oranžové v terarku je prevrátená detská skladačka - ideálna ako krmítko na med lebo je úzka a zmestí sa do nej veľa. Potom je tam otvorená petriho miska s vatou a vodou , a kartónový papier pre zber materiálu na hniezdo
Je to obyčajné akvárko prevrátené naopak na doske , medzi akva a doskou sú špajdle ktoré tvoria akoby kolajničky na posúvanie , spolu s klincami na istenie proti zošmiknutiu akvarka. Dá sa to teda pohybovať len jedným smerom von a nazad jemným posuvom.
Tá medzera je samozrejme po obvode aj vetranie.
Spravím potom video o budovani takeho terarka a celkovo.

Akurát sa na nemeckých fórach dušujem, že je to asi ako chovať 300-500€ Myrmecia , takže asi príde aj rad na ľudí čo si také "drahé" mravce nemôžu dovoliť, lebo takéto konštrukcie v terarku, či faunaboxe + zohnatie osíka sú otázkou MAX 15-20€.

A

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 16. Mája 2012, 20:21

Opäť niečo zo života resp. chovu osíkov :P

http://www.youtube.com/watch?v=9YeZ7JCxRq8

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Sobota, 19. Mája 2012, 09:50

rudohor napísal:Ked v bunke larva dospeje, nakladu do nej dalsie vajicko alebo uz zostane prazdna?
Často majú aj iné bunky prázdne a potenciálne pre kladenie, ale aj do použitej môžu znova naklásť. Prípadne do nej aspoň zásobia nektár a vodu

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 23. Mája 2012, 10:59

Tak , osíkom resp. najväčšej kolónii sa darí dobre.
Momentálne môžem už len odhadovať počet jedincov - asi do 40 , pričom je tam aj dosť samcov. Rozmýšľam čo so samcami, najskôr ich asi odstránim postupne do liehu , lebo vo všeobecnosti tam môžu fungovať ako trúdy čo by zbytočne chov spomaľovalo ak chcem dosiahnuť čo najväčší plást.
Samce sú už prítomné vo všetkých kolóniach.
Spotreba jedla kulminuje na ca 20 cvrčkoch denne.
Možno do konca týždňa spravím nejaké to video aby bolo vidno ako sa im darí :)

qwerqwer3
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 15:55

Príspevok od užívateľa qwerqwer3 » Streda, 23. Mája 2012, 15:44

20 cvrckov na koloniu ci dokopy?
Chcel by som chovat osiky a moj odchov cvrckov je minimalny takze zrejme budem zvecsovat
chov.
Majte strpenie so začiatočníkom...
Myrmica "akási" :D
Crematogaster scutellaris
Formica rufibarbis
.. a veľa dalších
Ak by niekto daroval C.vagus tak prosím SS.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 23. Mája 2012, 22:25

na kolóniu , ono ... ja si myslím že by zvládli aj 30 , ale ono je to tak že aj vydržia deň bez potravy čiže koľko sa kŕmia tak si žijú. Čím viac tak tým rýchlejšie asi aj larvy rastú.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 2. Júna 2012, 20:55

Trošku suma sumarum:

kolonia č.1 v plechovke
- vyzerá to tak , že práve dosahuje priestorového maxima. Už je jej plechovka tesná a nemajú kam stavať hniezdo. Uvidíme ako sa s týmto osíky vysporiadajú, či začnú stavať iný plást v plechovke, alebo sa im podarí husársky kúsok v podobe dvojposchodaku - čo by ma nesmierne potešilo ale je to veľmi nepravdepodobné. Uvidíme. Každopádne ich spotreba potravy sa zmenšila kedže nerastú ale len plodia do buniek ktoré sa vyprazdnili.

kolonia č.2 je u Messorusa na zahrade, darí sa im udajne dobre :) a sú docela akčný, Filip od nich schytal takého štipanca do nohy že mal dva dni dve päty :D

kolonia č.3
- v tejto kolonii sa stal veľmi špecifický dej, ktorý nik z nás, ani z vedcov neočakával. Ako iste vieme , tvoril som kolonie zo samičiek - sestier. Kolonia rastla najrýchlejšie zo všetkých. Avšak došlo k zlomu.
Hypotéza hovorí, že niektorá zo samic na hniezde nebola oplodnená. To by nebolo až tak neobvyklé, ale stala sa taká vec že pravdepodobne sa dostala k moci a zosadila z trónu doterajšiu samicu.
Čo to teda znamená? znamená to toľko že po prvej generacii robotníc sa rodia len samce. Pre predstavu, zabil som do liehu už asi 60+ samcov pričom je tam stale len 30 robotníc.
Uvidíme ako sa bude situacia vyvijať , ak aj tuto generaciu sa neudeje zmena - nenarodi sa ani jedna robotnica , použijem toto hniezdo na ine experimenty.

kolonia č.4 je na balkóne.
Darí sa im jemnym prikrmovaním vcelku dobre.
Ich priamy prenos môžte stále sledovať!

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 7. Júna 2012, 19:36

Nejaké fotky :) dnes som sa zameral na potomstvo , všimnite si aj kvapôčky medu osíkov. Akurát premýšľame ako to efektívne vyberať (je to husté a lepkavé), radi by sme to dali na univerzite na analýzu a porovnali to s včelím medom. Akokoľvek osíky nedokážu samotný med v žalúdku zrejme čiste izolovať aj keby sa ním nakŕmili , bude to nejaký mix medu a proteinovej stravy, a taktiež im tam neplesnivie pokiaľ to takto majú.
Len si predstavte med ako ho poznáte, ale aj s časťou "mäsitej" zložky
Prílohy
4.JPG
4.JPG (88.06 KiB) 8313 zobrazení
1.jpg
1.jpg (179.72 KiB) 8313 zobrazení
2.JPG
2.JPG (115.72 KiB) 8313 zobrazení
3.JPG
3.JPG (95.09 KiB) 8313 zobrazení
6.JPG
6.JPG (112.8 KiB) 8313 zobrazení
7.JPG
7.JPG (115.34 KiB) 8313 zobrazení
8.JPG
8.JPG (149.28 KiB) 8313 zobrazení
9.JPG
9.JPG (96.97 KiB) 8313 zobrazení
10.JPG
10.JPG (68.67 KiB) 8313 zobrazení
11.JPG
11.JPG (143.21 KiB) 8313 zobrazení

dynastes
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Pondelok, 18. Januára 2010, 07:14

Príspevok od užívateľa dynastes » Piatok, 8. Júna 2012, 06:47

super foto !!!
klobúk dole !!!

macmatej
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Utorok, 27. Apríla 2010, 22:30
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa macmatej » Piatok, 8. Júna 2012, 08:52

Tie kvapky akoby medu je zozbierana medovica? Raz som to v prirode chutnal a velmi to pripomina med.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 8. Júna 2012, 09:45

Sú to vlastne zásobné kvapky potravy. Preto by som to chcel dať na analýzu, no ešte sme neprišli na to ako to účinne odoberať. Je to husté lepkavé asi ako čerstvá miazga z borovice a je to aj pomerne hlbšie v bunke. Skúšal som to so špendlíkom podoberať a tak vyberať ale to je dosť o ničom.
Zvyknú naberať rôzne farby, takže budú mať asi aj rozličné zloženia.

qwerqwer3
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 15:55

Príspevok od užívateľa qwerqwer3 » Pondelok, 18. Júna 2012, 18:05

a co tak to obtret tou "palickou do usi"
Majte strpenie so začiatočníkom...
Myrmica "akási" :D
Crematogaster scutellaris
Formica rufibarbis
.. a veľa dalších
Ak by niekto daroval C.vagus tak prosím SS.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Pondelok, 18. Júna 2012, 19:13

no, ono je to skutočne husté, choď von k borovici a skús s tou tyčinkou nabrať tu živicu , takže je to asi tak.

Rast hniezd sa mimochodom spomalil alebo takmer zastavil. Vyzerá že v chove dosiahli svojho maxima a už viac rást nebudú a už sú akoby dospelé. Množí sa mnoho samcov ale teraz pribúdajú aj robotnice. Spotreba potravy klesla.
Je tomu tak aj na balkóne (live stream) ale aj na záhrade.
Otázka potom znie, ako dosiahnuť ešte väčšie hniezdne koláče ktoré nachádzame vonku? to sa asi dozvieme až budúci rok, pre tento rok si musíme vystačit s takýmito , ale i tak slušné rozmery.

Potom budú samozrejme aj nejaké tie fotky.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 5. Júla 2012, 12:56

Tak,

trošku (možno posledný) update, vo veľmi skrátenej verzii

Hniezda osíkov, ktoré som choval doma, končia svoju sezónu. Dá sa povedať že od začiatku tu mali "dokonalé podmienky" čo sa teploty a potravy týka a tak ich rok prebiehal oveľa rýchlejšie ako tomu je teraz v prírode.
O tomto čase sú kolónie dospelé , robotnice postupne umierajú a po poslednej a predposlednej generácii ktorú tvorili mladé kráľovné a samce , už spoločenstvá prakticky neexistujú.
Prv som si myslel, že tie hniezda sa budú dať teoreticky držať donekonečna a to aj nejakým experimentálnym prezimovaním.
Pravda je taká, že sme v štádiu kedy je na hniezdach pozorovaný totálny chaos a tudiž spoločenstvo sa rozpadlo.
Mnoho matiek sa už vo výbehu schovalo pod rôzne predmety a "čakajú na zimu" , čo ale pre mňa v praxi znamená že ich musím utratiť , lebo od júla by sa do jari určite nedožili.
Samce prejavujú svoj sexuálny apetít í tým , že neustále napádajú svoje sestry o snahe o spárenie sa. Neviem ale či k nejakému incestu prichádza a v podstate neviem ako by som mohol zistiť či vôbec , lebo tie samičky sa mi najskôr do jari uchovať nepodarí a musel by som si dať tú námahu aby som každú zvlášť odchoval do hniezda a čakal či sa vykluje samce alebo robotnica.
Posledné robotnice postupne hynú sami , o hniezdo sa prakticky už nikto nestará a z posledných buniek sa liahnu samce.

Trochu číselne povedané, 2 (resp. neskôr tri) posledné hniezda čo som doma držal za svoj život vyprodukovali okolo 50 robotníc , v predposlednej generácii približne 20-30 samičiek (súdiac podľa správania sa a veľkosti) , a najviac samcov , v jednom prípade okolo 80 , v druhom niečo cez 60.
Samce sa ale priebežne rodili po 2. , prípadne po 3. generácii počas celého života kolónie, čím bolo hniezdo staršie tým sa ich rodilo viac. Následne , predposledná generácia predstavovala samice a posledná , ktorá sa teraz liahne , opäť samce. Obdobne to prebehlo u oboch doma držaných hniezd.

Jedno hniezdo som zachránil z prírody - upadlo , v tomto prípade sa samci taktiež rodili priamo v 2 generácii (bez ohľadu na to, či som ich choval ja či príroda).
Toto hniezdo bolo použité na iný "experiment" .
Vieme, že osíky si udržiavajú hmotu podobnú medu vo svojich bunkách v podobe malých kvapôčok.
Dal som si tú námahu a postupným rozoberaním hniezda som väčšinu týchto kvapôčok pozbieral a ak pán boh dá, podarí sa mi to dať na fakulte na analýzu (aneb porovnanie zloženia včelých medov s týmto).
Udržujem to v mrazáku rozpustené v destilovanej vode.

Ďalšie tri hniezda , ktoré sme mali umiestnené vonku (z toho jedno na balkóne) si udržiavajú podobný trend , ich život je ale ešte v plnom prúde a pravdepodobne stihnú vyprodukovať samičie generácie zarovno s tými v prírode.

Naživo prenos z balkónového hniezda je možné stále sledovať tu:
http://www.ustream.tv/channel/paper-wasps-polistes
- akurát som si všimol že sa mi nejak posunula a rozostrila kamera , tak to budem musieť opraviť k večeru keď nie sú aktívne :)

Týmto dňom teda ukončujem chov osíkov v dome.
Bola to pekná a zaujímavá skúsenosť.
Budúci rok, samozrejme , ako som plánoval tak sa hádam aj dočkám , založím viac hniezd a budem sa snažiť presnejšie (presne) analyzovať niektoré formy správania sa a priebehu života hniezda , ktoré som mal pri tomto prvom pokuse možnosť pozorovať. Človek by neveril, koľko druhov správania sa dá na takom hniezde pozorovať.
Niektoré javy boli tak zriedkavé, že som ich pozoroval len možno 1-2x , taktiež tam bolo mnoho takých, ktoré som si aj skrz moju skvelú predstavivosť nedokázal nijako racionálne vysvetliť.

PS: aby toho nebolo málo , skúsil som aj trochu mladistvé experimenty...
http://www.youtube.com/watch?v=Bxwt1T3Uwfk
nepotrebujú komentár

S pozdravom

Adrian

Napísať odpoveď