Polistes dominula - chov 2012

Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Polistes dominula - chov 2012

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 29. Marca 2012, 16:52

Zdravím,

tak aby som trošku prispel aj sem, keď už teda chýry o tom že mám doma osíky sa šíria rýchlosťou blesku - spravím tu trochu menší seriál o tom ako sa to doma u mňa vyvíja s občasným videom či foto.

Mám doma 4 faunaboxy rozdelených do následujúcich "pokusov" , majú označenia 1,2,3,4.

1
je faunabox kde je narezaná plechovka popri priehladnej stene - hniezdo vnútri vzniká samostatne (akoby v dutine) . Pôvodne bolo vo faunaboxe až 6 samíc. Momentálne je vidno že 3 samice sú "odvržené zo spoločnosti" a teda 3 sa stríedajú na pláste vo vnútri. Sú tam ale patrné len 1-2 dominantné kusy, takže pravdepodobne dvojica ktorá sa tiež rozdelí po vzniku robotníc.

2
samičky po 3ks , stavajú si hniezdo sami na kartóne nalepenom na strope. Zatiaľ v oboch prípadoch sú hniezda zakladané spoločne, očakávam že sa postupne situácia vyhrotí až ostane len jedna samica (najskôr až s prílevom prvých robotníc)

3
V tomto faunaboxe hniezdo vzniká taktiež na strope. Základom hniezda je však malý minuloročný plást. Mal cca 30 buniek , no po jarnom obsadení tohto hniezda ho osíky z časti zdevastovali a následne ho "zreštaurovali" - akoby omladili ten plást. Jednoducho to vytrhali a pozliepali nanovo. Momentálne je to však i tak asi najväčší plást.
Hniezdo je zatiaľ 3-početné , spolupracujú zatiaľ.

4.
Toto je sice sklenene terarko ale budiš. Hniezdo na strope - no je tam nalepená stopka s prvým trojkalíštekom (náznak stavby hniezda). Chvíľku trvalo kým to obsadili , no momentalne je tam už veľký plást. Hniezdo taktiež 3-početné spolupracujúce.

Čo osíky papajú? Na začiatku sí vystačili s medom a vodou a sem-tam hmyz. Teraz vodu hmyz a med asi 1:1:1 , takže jedia všetko a veľa.

Stavba plástov začala cca začiatkom minulého týždna , záleží od hniezda ale + - pondelok/utorok.
V stredu a štvrtok už boli nakladené prvé vajíčka (21-22. marec)
...
Tu je nejaké to video z minulého štvrtka , kolónia 2 , deň tretí

http://www.youtube.com/watch?v=CMT9A45yOLg[/video]

dnes 29. marca avizujem , že mám v hniezdach prvé larvy. Dosť ma to zaskočilo ale vyvíjajú sa zrejme veľmi rýchlo keďže ich mám na parapete a praží na nich slnko (treba to pravideľne rosiť , stály prísun k vode atď atď!).
Vývoj z vajíčka k larve teda trval cca týždeň.
Plásty sú v priemere 15-22 bunkové ak nepočítame začínajúce bunky na okrajoch hniezda.

Budem sa snažiť pofotiť postupne resp. natočiť na video všetky plásty, potom to sem postnem.

A

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Polistes dominula - chov 2012

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 1. Apríla 2012, 12:17

Takže , som natočil nejaké videá aspoň aby bolo vidno ako sa vyvíjajú jednotlivé hniezda.

Hniezdo 1 v plechovke , už ostali len 3 osíky , ostatné som odstránil
http://www.youtube.com/watch?v=IE8ZCqa0qXw[/video]

Hniezdo 2 , momentálne už iba 2 osíky
http://www.youtube.com/watch?v=erLav7YMsq8[/video]

Hniezdo 3, môžte si všimnúť ohlodanú a zrekonštruovanú časť, momentálne 3 osíky
http://www.youtube.com/watch?v=AcDzn4lU0-4[/video]

Hniezdo 4, zatiaľ sú v hniezde 4 osíky ale jedna je očividne už odvrhnutá tak ju odstránim zrejme počas týždňa, video zachytáva aj škrabanie materiálu na stavbu hniezda
http://www.youtube.com/watch?v=WU8a0hzWtcU[/video]

Všetky hniezda už obsahujú larvy. Spotreba každej "kolónie" sa pohybuje na ca 2cm3 vody denne , 1cm šváb/cvrčok denne + 1cm3 medu asi na 3 dni.
Hniezda sú v rozsahu ca 20-25 buniek s plným obrysom + zárodky okrajových buniek.

A

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Pondelok, 9. Apríla 2012, 10:52

Tak , po 21 dňoch chovu sa nám dnes zjavila prvá uzavretá bunka (v kolonií 3). Ostatné larvy (aj v iných hniezdach) sú už tiež takmer dospelé a onedlho sa uzavrú aj oni. Uvidíme , kedy sa nám zjaví prvá robotnica :)

Prikladám video plástu z dnešného rána , môžte pozorovať viaceré formy správania sa tohto hmyzu, všimnite si napr. to trasenie zadočkami, či schopnosť pozorovať letiaceho "nepriateľa" v blízkosti hniezda atď
http://www.youtube.com/watch?v=DV6vXd9OWUk

frco
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Piatok, 14. Januára 2011, 16:08

Príspevok od užívateľa frco » Pondelok, 9. Apríla 2012, 15:20

No je to parada, evidentne sa im dari :-) Myslis, ze bude casom mozne im urobit hadickou vyvod von z bytu, nech maju arenu vo volnej prirode? Predsa len su to lietave tvory s velkym teritoriom a taka volnost by im prospela, aj stravu by si nasli taku aku potrebuju...

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Pondelok, 9. Apríla 2012, 15:49

No keď bolo vonku teplejšie minulý týždeň , tak som jedno hniezdo nechal na balkóne otvorené a v pohode vylietavali. Keď sa začnú rodiť robotnice bude to už takto vo faunaboxe na parapete aj tak neudržatelné (otvoriť to bez toho aby vyleteli alebo čo... , takže najskôr niečo pojde na záhradu , niečo na balkon a tak , ... ale kým nie sú robotnice von to nedám, nechcem aby som prišiel o plodné samičky.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 13. Apríla 2012, 13:10

Takže máme tu trošku upgrade:

Hniezdo č.1
Hniezdo sa vyvíja v plechovke o trošičku pomalšie ak ostatné , zaostáva možno 2 dni, docela blbo sa pozoruje koľko potomstva majú lebo mi to uhol pohľadu nedovolí, všímam ale 1 uzavretú bunku a asi 12 veľkých buniek okolo , po obvode je celá séria mladých buniek s nachystanými vajíčkami , ktorú teraz aktivne stavajú na väčšie bunky

- na hniezde naďalej aktívne spolupracujú 3 matky

http://www.youtube.com/watch?v=wUsCcicV92I[/video]

Hniezdo č.2
Toto hniezdo rastie pomerne solídne, momentálne 5 zavretých buniek , 17 buniek s larvami a 23 buniek s vajíčkami. Stavba hniezda je v plnom prúde, neviem si predstaviť čo to bude keď sa všetky tie nové vajíčka vyliahnu.

- 2 matky sú naďalej spoločne vzorné matky

http://www.youtube.com/watch?v=uM6Pm_3eJO4[/video]

Hniezdo č.3
Najväčšie hniezdo v mojom chove má ešte solídnejšie parametre. Momentálne som napočítal 7 uzavretých buniek a 8 veľkých lariev ktoré od vytvorenia poklopu nemajú ďaleko. Okrem toho je tam 11 menších larvičiek a 26 nových buniek s vajíčkami ktoré všetky 3 matky horlivo zväčšujú.

Video z raňajok
http://www.youtube.com/watch?v=n2Rf2bzWOfk[/video]

Hniezdo č.4
V tomto hniezde mam zas trochu menšie optické problémy ale podarilo sa mi spozorovať 3, možno 4 bunky uzavreté , odhadom asi 12 buniek veľkých (pravdepodobne s larvami teda) a po obvode niečo cez 20 menších buniek , už aj s vajíčkami.
Dnes sa taktiež pustili do horlivej práce a hniezdo sa zväčšuje a pripravuje na ďalšiu generáciu lariev.

http://www.youtube.com/watch?v=KfOUk4rw0uY[/video]

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 14. Apríla 2012, 14:31

Trošku odvahy som zapojil aby som toto pre vás odfotil :)
Prílohy
IMG_4503.jpg
IMG_4503.jpg (100.41 KiB) 8409 zobrazení

abcdefgh
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Utorok, 4. Októbra 2011, 15:30

Príspevok od užívateľa abcdefgh » Sobota, 14. Apríla 2012, 22:03

ty kokso mne nic nerobi :o :( :)
Lasius flavus, Camponotus vagus, Camponotus ligniperda, Lasius emarginatus, Formica fusca, Myrmica rubra, Formica rufibarbis, Manica rubida, Tetramorium caespitum

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 14. Apríla 2012, 22:24

no ak ich vypekáš na slnku (síce posledné dni ho moc nie je) a majú piť med a hmyz po ruke + všemožné kúsky kartónu a rôzneho papiera - z vajec , z toaletaku , normalny karton , proste čo nájdeš ... tak neviem prečo by nechceli zakladať. Už aj vonku ak máte rodinný dom si musíš všímať ako poletujú okolo rýn (rín?) , alebo inde vo vzduchu a hľadajú si miesta.
Mne začali zakladať so stopercentnou istotou cca 2 dni po odzimovaní asi všetky , okrem tých čo boli samozrejme vyhostené hneď na začiatku.

abcdefgh
Polyrhachis dives

Príspevok od užívateľa abcdefgh » Nedeľa, 15. Apríla 2012, 08:30

tie kartony to vsetko ma aj drevo som jej dal, ale to pocasie je take skarede tu. A dal som ju na balkon ale moc tam slnko nejde.
Lasius flavus, Camponotus vagus, Camponotus ligniperda, Lasius emarginatus, Formica fusca, Myrmica rubra, Formica rufibarbis, Manica rubida, Tetramorium caespitum

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 15. Apríla 2012, 10:03

nj treba ich nejako vybudiť slnkom , ešte stále majú v pohode čas ... len je teda potrebné aby založili ten prvoplást , potom sa podľa mňa budu o to starať aj pri slabšom osvetleni (na balkone pri rozptylenom svetle).
Počas teplých dní si na zahrade nespozoroval nejake začinaju ce hniezdo? možno by bolo pre teba lepšie ak by si nejake take našiel (treba pozorovať ako tie osiky počas tepla budu lietať a kam) a možno takto by si si choval že by si ho na zahrade prikrkmoval. Ak sa ti to teda nepodari.

abcdefgh
Polyrhachis dives

Príspevok od užívateľa abcdefgh » Nedeľa, 15. Apríla 2012, 11:02

no sak tych hniezd v prirode je dost ale keby mama zisti ze ich este prikrmujem :D Ta moja tam ma taky cca 10 komorkovy plast

qwerqwer3
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 15:55

Príspevok od užívateľa qwerqwer3 » Pondelok, 16. Apríla 2012, 14:23

Viem ze ma teraz budete mat za blbca ale ako rozoznam osu od osika?
Majte strpenie so začiatočníkom...
Myrmica "akási" :D
Crematogaster scutellaris
Formica rufibarbis
.. a veľa dalších
Ak by niekto daroval C.vagus tak prosím SS.

frco
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Piatok, 14. Januára 2011, 16:08

Príspevok od užívateľa frco » Pondelok, 16. Apríla 2012, 16:50

Tak aspon takto amatersky ako ich rozlisujem ja: Osa je celkovo robustnejsia, na brusku jej prevlada zlta farba. Osik celkovo stihlejsi, lieta so "spustenymi" nohami, konce tykadiel a noziciek ma vyrazne do oranzova, kridla tiez s nadychom oranzovej. Osik zdaleka nie je taky agresivny pri obrane svojho hniezda, mozes sa priblizit aj na niekolko centimetrov bez toho aby zautocil - iba tak vystrazne vystrci kridla a akoby sa postavil na nohach. Skus sa priblizit na pol metra k osiemu hniezdu a uvidis co sa bude diat :-) Je to zrejme aj preto, ze osik nevybuduje taku pocetnu koloniu, cize pud ochrany je mensi. Osik stavia zavesene jednoposchodove hniezdo ako vidis na Skippiho videach, osa zasa velke viacposchodove kolonie v zemnych dierach, v strechach domov do guloviteho papieroveho obalu alebo v dutinach stromov. Dalsie odborne znaky urcite doplnia nasi polistesologovia Skippy a Messorus :-)

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Pondelok, 16. Apríla 2012, 17:05

Tak myslím že najlepšie bude ak sa na to pozrieš na fotke:

Toto je osík Polistes ... je to dlhé chudé .. .a všimni si to bruško , je úzke a rovno od stopky telnej sa zužuje - čiže má tvar akoby takej kvapôčky. Taktiež si všimni vonku potom , že telo osíka je proste hladké , nie je nijako výrazne ochlpené.
Robia malé kolónie do 300 buniek ... resp ca 100 jedincov zvyčajne max ... a plást je zvyčajne 1 vrstvový (nerobí poschodia ani iné štruktúry)

Obrázok

Obrázok

Pravé osy - napr. Vespula najčastejšie teda , majú širšie telo resp. sú také mohutné ako včely a sú chlpaté ... a taktiež to bruško nezačína takým prudkým zúžením ale je hranaté pri stopke.
Hniezdo je klasického tvaru osieho hniezda aké si už videl určite minimalne v nejakej rozpravke , proste gulovité alebo zavesené niekde pod strechou , či vo vnútri stromu , vo vtačích búdkach , neskôr v zemných a skalných dutinách po krtkoch atď
Štruktúrovo je poschodové a ak sa dá tak kruhovité , tisíce až desattisíce buniek ak sa im darí , taktiež stovky až tisíce jedincov.

Obrázok

Obrázok

Napísať odpoveď