Lasius fuliginosus

Všetky príspevky ktoré ste nevedeli zaradiť
Užívateľov profilový obrázok
SpatKiller
Pachycondyla apicalis
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 14:55

Lasius fuliginosus

Príspevok od užívateľa SpatKiller » Nedeľa, 3. Júla 2011, 22:06

chcel by som tento druh mravca(je paradny,najkrajsi z Lasiusov) a tak sa chcem opytat ze ci neviete,kedy sa roji,prosim,strasne by som ho chcel a potrebujem uzitocne rady ze kedy sa u nas roji(Poprad),v akych hodinach,pretoze najblizsie hniezdo od mojho domu je tak 3-4 km(co je dost daleko) a este ze ake kokony potrebuje,(sa mi zda ze L.flavus)

viem je to blbe prosit o rady pretoze kazdy skuseny chovatel take skusenosti ziskal sam(preto by sme si my zaciatocnici mali od nich brat priklad!)
dakujem

Filip
INZERCIA: vymenim 5 ton severoslovenského krásneho bieleho snehu za 1 bratislavský plat.

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lasius fuliginosus

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 3. Júla 2011, 22:18

Ahoj,

kedy a za akých podmienok sa rojí to neviem. U nás sa rojil vzájomne s Lasius niger pred búrkou minulý týždeň. V podstate to tu už aj Pavel písal , že ich čas rojenia je dosť širokospektrálny ... chce to asi fakt len šťastie.

Čo sa týka hostiteľa , v podstate sa dá odchovať aj u Lasius flavus , no najlepšie je údajne u Lasius umbratus - tiež žltý mravec , parazitický , akurát že žije väčšinou v dreve - a preto ho asi aj L. fuliginosus najlepšie volia lebo aj oni sú stromoví.

Je to ale v chovateľstve dosť problematické s týmto druhom. Ja som si chytil dve samičky a musím zajtra pozrieť či vôbec ešte žijú a ako. Tiež by som ich nerád stratil lebo ich hniezdiská mám ďaleko. Ak tak im zrobím pekné korkové formikárium v akváriu.

Samičky sa ale správajú o dosť inak ako by si bol zvyknutý , behajú medzi svojimi hostiteľmi akoby tam ani nepatrili , sem tam vyžobrú potravu... čistý parazit. Zrazu a z ničoho nič sa im nafúkne bruško a začnú klásť vajíčka vo veľkom množstve.
Zaujímavosťou je , že ak sa vyliahnu prvé LF robotnice , môžu zabiť aj vlastnú matku. To mí tvrdil človek ktorý ich odchováva v Poľsku aj 30-40 ročne.

Ak sa však kolónia podarí , musí to byť paráda. Ak pokukáš zahraničné weby , zistíš že je v chove dosť zriedkavý a asi aj ľudia vedia prečo - ťažko sa hľadajú samice a ak tak aj mnohí nedokážu spojazdniť kolóniu

A

SpatKiller
Pachycondyla apicalis
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 14:55

Príspevok od užívateľa SpatKiller » Nedeľa, 3. Júla 2011, 23:18

Díky, fúha no to vôbec nevyzera ľahko odchovať robotnice,(s tým som aj počítal)a rátam aj s tým, že sa mi nepodarí čo len prinútiť samičku naklásť vajíčka(nie to ešte odchovať robotnice!).
INZERCIA: vymenim 5 ton severoslovenského krásneho bieleho snehu za 1 bratislavský plat.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Pondelok, 4. Júla 2011, 18:59

hm , tak nakoniec tie moje uhynuli , neprijali mi ani jednu :roll: čo už , to je tá ruleta u fuliginosus

popolvar
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Piatok, 11. Júna 2010, 23:00
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa popolvar » Pondelok, 4. Júla 2011, 19:27

libol
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 22. Júla 2011, 12:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa libol » Utorok, 26. Júla 2011, 11:39

Ahoj, tak včera navečer jsem odchytil samičku L. ful. Zajímavé je, že to bylo hlavně na základě toho, že se u nás včera rojili "zrzavý" Lasiusky (omlouvá m se za tenhle termín, ale je jich několik druhů a nedokáži je rozpoznat). Rojilo se několik hnízd dále od sebe. Upoutala mi to krásnou lesklou barvou. Tak jí zkusím, dal jsem k ní asi 15 kokonů. Ráno už je měla hezky na hromádce a "seděla" na nich. Tak uvidíme, jak mě příroda vyškolí :-) Máte někdo nějaké další zkušenosti, budu rád, za jakoukoliv radu ... díky
Lasius emarginatus, Formica fusca, Lasiu cf. niger

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Utorok, 26. Júla 2011, 17:22

no podla mojich skusenosti , nevedia sa starat o samotne kokony ... (ak by to boli druhy ktore popisujes) ... preferuju priamo , idealne mlade robotnice rozlicnych druhov - a to akych zalezi podla toho co si chytil.

libol
Formica fusca
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa libol » Utorok, 26. Júla 2011, 17:28

Dobrá, už jsem to také někde četl, že mohou pomoci mladé dělnice, čerstvě narozené. Zkusím to, díky.

libol
Formica fusca
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa libol » Streda, 27. Júla 2011, 12:19

Tak bohužel královna pošla, už jsem jí ty dělnice ani nestihl dát. Škoda, příště přidám hned dělnice. :-(

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 27. Júla 2011, 12:20

jj , ... to je ta nevýhoda u týchto parazitických lasiusoch , že ak človek nevie presne čo to je a čo to vyžaduje , tak samé zomrú :roll:

atriplex
Formica fusca
Dátum registrácie: Nedeľa, 11. Júla 2010, 17:43

Príspevok od užívateľa atriplex » Streda, 27. Júla 2011, 21:47

Vlastně proč tak brzy umírají? Nemají dost energetických zásob - to se mi moc nezdá, že by nevydržely několik hodin mimo hnízdo nebo je to stres z toho, že nenašly hostitelské hnízdo? Ví to někdo?

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Utorok, 17. Júna 2014, 11:31

Ja by som povedal že potrebujú tú symbiotickú drevokaznú hubu s ktorou žijú v normálnom hniezde...

Sanko2
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2013, 15:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Utorok, 17. Júna 2014, 15:36

ak potrebuju urcity druh oragnanizmu k tomu aby prezili tak si vedia cast zobrat z povodneho hniezda...robia to aj listove mravce, mravce odkazane na vosky a pod...
ak by nieco take potrebovali potom by nedokazali zit v skumavke len po pridani robotnic...mne zili celu jednu sezonu a keby som ich zo zimovania vybral skor tak preziju...podobny problem mal aj popolvar, ze po zime uz neboli...zjavne treba zimovanie kratsie...aspon pokial je to mala kolonia...

takze skor sa priklanam k tomu ze maju prilis malo zasob a su odkazane na to aby si co najskor nasli niekoho kto ich bude krmit a starat sa o ne...aj ked aj tu je to len dohad lebo napr. Lasius umbratus kralovne vydrzia v prirode omnoho dlhsie...dokonca som jednu nasiel v tejto teplej zime...co som aj rozberal s popolvarom a nevedeli sme si to vysvetlit ako je mozne ze sa nasla...
ale v podstate ma omnoho mensie brusko ako druhy ktore parazitmi nie su...minuly rok som ale videl nejake kralovny aj okolo velkej kolonie Lasius fuliginosus...ci to nieco povrdzuje z dohadu ze sa vracaju niektore aj spat do materskeho hniezda posudit ale nemozem...tento rok som rojenie zmeskal.

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Piatok, 20. Júna 2014, 13:33

Mno v podstate som sa vyjadril zle, kedže sa jedna skorej o výhodné spolužitie- mutualizmus. Myslím ale že tá huba zohráva faktor čo sa týka prosperity tých matiek a kolónie všeobecne.. Pred pár rokmi mi ešte Luďek Šulda z Čiech spomínal že jemu sa darilo keď dával dokopy asi 20 matiek, pretože v chove je normálne že veľa nekladú...

Napísať odpoveď