Společnost více druhů ?

Všetky príspevky ktoré ste nevedeli zaradiť
Skubi
Dátum registrácie: Štvrtok, 26. Decembra 2013, 14:53

Společnost více druhů ?

Príspevok od užívateľa Skubi » Utorok, 17. Júna 2014, 20:31

Zdravím, mám dotaz na ostřílené borce. Včera jsem při práci na zahradě narazil pod hromádkou starších vyrytých drnů ( zhruba půl kolečka ) na hnízdo dvou druhů, blíže jsem je nezkoumal, ale myslím, že to byl L. niger a tak nějak " spolužil" s dalším, rezavým druhem prakticky stejné velikosti ( nejspíš Myrmica, ale jak říkám, podrobně jsem je nezkoumal, neměl jsem ani lupu ). Nikde na netu ani v literatuře jsem se nesetkal s tím, že by tyto druhy žily nějak symbioticky. L. niger někdy se někdy může stát hostitelem královny druhu, který si sám nedokáže založit kolonii, jako např. F. rufa a pod., ale takhle spolu ? Nebo o jaké druhy by mohlo jít ? Po porušení hromádky drnů se, během vzniklého zmatku, se dělnice obou druhů ( po kontaktu tykadly )napadaly, ale né vždy ( tak 50:50 ).
SKUBI

Užívateľov profilový obrázok
Tom-AS
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Sobota, 12. Mája 2012, 22:09
Kontaktovať užívateľa:

Re: Společnost více druhů ?

Príspevok od užívateľa Tom-AS » Streda, 18. Júna 2014, 15:23

Ahoj. L. niger se rozhodně nemůže stát hostitelem F. rufa .. Lasius se stane hostitelem Lasiuse a Formica hostitelem Formicy nebo rodu Polyergus. No to co píšeš je něco nemožného vzhledem k rodům mozná jen byly zmateni tím že jsi jim narušil hnízdo a tudíž se nestaraly o souboj ale v prvé řadě o úkryt.

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Streda, 18. Júna 2014, 19:06

Ako píše Tomas, o tom parazitovaní... Ak by spolu tieto dva druhy nebojovali, bolo by to 1 hniezdo, z dvomi druhmi Lasius vo vzájomnej symbióze ( pričom ten jeden druh by bol dočasným otrokom - už len robotnice bez pôvodnej matky ), alebo by to mohla byť ešte kombinácia Solenopsis fugax a Lasius, tie by tiež spolu asi moc nebojovali, lebo robotnice S. fugax sú omnoho menšie a tak by ich ani hostitelia, ktorým chodia kradnúť plod nezbadali...

Ak medzi sebou bojovali, tak to boli 2 rozdielne hniezda, blízko seba a po narušení ich jemmnej hranice začali medzi sebou bojovať, ja tiež poznám jednu lokalitu, kde sú kolónie natlačené na sebe až sa divím, že sa hromadne nevraždia.

Tom-AS
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Sobota, 12. Mája 2012, 22:09
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tom-AS » Streda, 18. Júna 2014, 21:36

Ano napsal "spolužili", spíš to bude jak psal Lukas že jen měli velice blízko sebe vybudovaná hnízda a tak se zdálo že jsou spolu ale přitom mezi sebou držely dostatečnou vzdálenost od kontaktu a případného střetu. Také se s tím setkávám je to celkem běžné pokud je někde dobré stanoviště slunné a s dobrými podmínkami tak se často např. pod kameny takto zabydluje více kolonií.

Sanko2
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2013, 15:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Streda, 18. Júna 2014, 23:23

mne sa stalo cez vikend ked som odkryl tri kachlicky na dlzku tak 50-60cm a presne v strede je hniezdo zltych mravcov...s vlastnymi kokonmi, larvami robotnicami a vsade dookola boli cierne mravce s kokonmi, larvami robotnicami...ocividne neboli hniezda prepojene a ocividne zili obe kralovny a kladli jedna radost...ale podla mnozstva kokonov a lariev to boli naozaj dospele kolonie...co potvrdilo aj to ze mali uz aj kokony kralovskej kasty...jedine co ma hneva ze som to necvakol...

ono urcite spoluzitie mozne je hlavne ak si prilis nekonkuruju v potrave...napr. niger ma "vosky listove" a flavus ma "vosky korenove"...a podobne... aj ked to samo nie je najpresnejsie vyjadrene aby ma niekto nechytal za slovicko...
symbioza v pravom slova zmysle je pravdepodobne blud

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Piatok, 20. Júna 2014, 13:29

Presne tak, ja som tiež viackrát narazil na spoločné hniezdo tmavého Lasius, mohol to byť aj L. niger s hniezdom iného žltého Lasius, ale druh som určiť nevedel(nechcem hneď trepať že to bol L. flavus). A raz, ale to bolo ešte v 2007 som videl spoločné hniezdo Serviformica s nejakým tmavým Lasius-om, ale už si to dobre nepamätám... Bola to nadzemná kupola s pár steblami trávy, vysoká asi 30cm a viem že som tam opakovane nachádzal viacero druhov Formicinae

parohy
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 6. Júna 2014, 00:04

Príspevok od užívateľa parohy » Sobota, 21. Júna 2014, 18:32

Na chate ako som obracal kamene bol tie L.niger a par cm od ich hniezda male cervene.. Samozrejme po kontakte sa hend do seba pustili. Podla mna je to len idealne miesto pre obe druhy na hniezdo a akosi o sebe nevedeli.

AlienAnt
Monomorium
Dátum registrácie: Streda, 9. Apríla 2014, 09:56

Príspevok od užívateľa AlienAnt » Pondelok, 23. Júna 2014, 15:47

Mal som moznost vidiet nafotit spoluzitie Lasius fuliginosus a (pravdepodobne) Lasius flavus. Spolocne sa premavali na cesticke akoby boli jeden druh. Zaujimave.
Prílohy
img02.jpg
IMAG0039.jpg
IMAG0032.jpg
Messor barbarus, Camponotus vagus, Pheidole pallidula

Turbo43
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Štvrtok, 8. Augusta 2013, 15:14

Príspevok od užívateľa Turbo43 » Pondelok, 23. Júna 2014, 16:31

To bolo asi prebraté hniezdo kráľovnou L.fuliginosus, je dosť možné že to niesú L.flavus ale umbratus :)

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 25. Júna 2014, 21:25

správne :) bude to najskor LF a LU

Napísať odpoveď