Dokumentárny film o mravcoch SR

Všetko ohladom stránok na serveroch mravce.info
Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Dokumentárny film o mravcoch SR

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 10. Februára 2012, 11:37

Zdravím,

tí s ktorými som v kontakte aj osobne už istú dobu vedia , že sa už skoro rok chystám vytvoriť dokumentárny film o mravcoch. Mal by mať náučný potenciál pre amatérsku komunitu chovateľov, aby viac spoznali krásy miestnej myrmekofauny.

Samozrejme, nemôžme od toho očakávať dokument v BBC kvalite, berme trochu ohľad aj na techniku ktorú som schopný použiť. Za posledný rok som do nej investoval bezmála vyše 1000€ , čo pre študenta nie je zrovna sranda, no myslím že mnohé za posledný rok natočené zábery sú dobré a po úprave v programe budú ešte lepšie.
Ešte kým nezačne sezóna musím dorobiť a dokúpiť niektoré časti vybavenia (ďalších 200-300€ fuč :D )

Posledné dni som zostavoval približný "scenár" resp. takú osnovu deja a vypisoval som si zábery ktoré potrebujem ešte natočiť - celé je to taká veľká skladačka. Je toho moc, musel som si kúpiť nový HDD aby som to mal kde skladovať :?
To len tak informačne teda ... , ja si myslím že to reálne najskôr o rok , možno o dva roky, chystám sa natočiť v prírode deje ktoré sa mi nemusí podariť časovo stihnúť , prípadne umelo laboratórne zrealizovať.

Tento dokumentárny film som nazval: World of Slovak myrmecofauna ... ak sa vám názov nepáči tak skúste navrhnúť niečo lepšie. Tento dokumenťák bude prezentovaný prevažne do zahraničia - samozrejme bude aj slovenská mutácia. Cieľom bude okrem iného prezentovať prácu amatérskych chovateľov a myrmekológov vo vyšších radoch.
V súvislosti s kvalitou na projekte spolupracujem s poprednými vedeckými pracovníkmi či inými chovateľmi.
AK bude výsledok dobrý, je možné sa zapojiť do prezentácii Ekotopfilm a podobne.

Ponuka na výpomoc

Akokoľvek si viete predstaviť že sa mi samému nedá natočiť všetko a byť všade, rád by som sa spýtal či je tu niekto kto má tie technologické schopnosti nahrávať videá v kvalite 720p až 1080p (preferujem 720p HD skrz menšiu dátovú náročnosť).... , taktiež samozrejme či už znalosť nahrávania makrovideí na vyššej úrovni , prípadne aspoň práca s rôznymi statívmi pri natáčaní pohľadu na hniezdo alebo krajiny. V tomto prípade sa nedá hovoriť o záberoch "z ruky" .
Toto beriem trošku seriózne, treba si predstaviť že to čo si nahráte na video cez iPhone je síce pekné ale zďaleka to nemá dokumentárnu kvalitu.
Väčšinou sa jedná o krátke 4-12 sekundové zábery/výrezy.
Každé osvetlenie v scéne , kontrast aj farebnosť sa dá vyvážiť programovo.
V pozadí bude pravdepodobne hrať sprievodná hudba čiže pôvodné zvukové stopy budú asi zmazané či nahradené napr. vtačím spevom z iných nahrávok (aby ste nenadávali každému autu čo prejde okolo počas nahrávania).

Akékoľvek návrhy na to aby to bolo lepšie príjimam :) , berte toto ako len informačnú správu že na niečom takom pracujem už dlho a že ak sa chce niekto zapojiť a má na to techniku či znalosti je vítaný - bude v záverečných titulkoch :D
Môžem tu prípadne spísať ktoré konkrétne zábery potrebujem ešte a budem ich odfajkávať čo už mám - ak má niekto niečo možné natočiť napr. pri dome a nemá ani statív , stačí foťák/kameru na niečo položiť vhodne - prípadne inak.

macmatej
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Utorok, 27. Apríla 2010, 22:30
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dokumentárny film o mravcoch SR

Príspevok od užívateľa macmatej » Piatok, 10. Februára 2012, 22:11

Budu to podobne zabery ako vo filme Microcosmos?

Mam fotak aj stativ, len nemam rozlisenie ani 720p. Nejake videa som uz natacal aj cez mikroskop, ale tam je kvalita len S-video. Tak neviem co by som mohol este ponuknut :roll:

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 10. Februára 2012, 23:34

tak chcel som to hlavne teda ako kompromis na to 720p nech to má už nejaký ten význam a prípadne aby to bolo i vcelku reálne pozeratelné aj na TV. Ideálne by bolo samozrejme FullHD ale na to nemám zas ani ja techniku a jednak by 100 minútový snímok v tejto kvalite nikto nestiahol a okrem blue-ray či externáku by sa nedal normálne na TV pozrieť.
To budú už koncové veci, ale ak by sa to zmestilo na 8.5GB DVD bola by to vcelku výhra na takéto domáce žuvanie. Na download postačí i xvid kto chce , prípadne rozsekaný na youtube.

Tým som chcel povedať že nižšie rozlíšenia sa asi moc nehodia , nejaký upscale v makrovideu asi dosť uberie.
Všimol som si tvoju zručnosť v nahrávaní zvukov , čiže možno nejaké prírodné zvuky napr z hniezda , vtáky či hmyz by sa hodili. Všimni si v BBC filmoch ak robia zábery z vnútra hniezda tak to efektne doplnia takým jemným klopkaním pri pohybe mravca keď beží a šuchotom hniezda vnútri. To sú práve tie detaily v dokumentárnom filme , na ktorých stojí kvalita.

Lasak2255
Lasius niger
Dátum registrácie: Sobota, 12. Februára 2011, 10:37

Príspevok od užívateľa Lasak2255 » Nedeľa, 12. Februára 2012, 10:45

ale ty luda od BBC maji dost kvalitný přístroje :(

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 12. Februára 2012, 15:54

ľudia od BBC robia podľa mňa najkvalitnejšie a najlepšie dokumentárne filmy aké sa dajú pozerať :) , jednoducho neskutočné

Lasak2255
Lasius niger
Dátum registrácie: Sobota, 12. Februára 2011, 10:37

Príspevok od užívateľa Lasak2255 » Nedeľa, 12. Februára 2012, 16:55

jo máš pravdu ale některý snímky třeba s medvedy a pod .. byly natočeni v zoologických zahradách a rezervacích apod.. jednou to říkaly v televizi :(
( což mě jako dost naštvalo když sem se to dozvěděl ) :x

Napísať odpoveď