Messor barbarus

mysiak
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 11:26
Kontaktovať užívateľa:

Messor barbarus

Príspevok od užívateľa mysiak » Piatok, 11. Júna 2010, 20:32

moj messor v "L" formikariu od Radissa. nedavno som pridal dva kusky ytongu aby som im dal viac priestoru na hniezdo + moznost vyberu. zda sa, ze sa im paci aj v korku aj v uplne suchom ytongu. chov som zacal s kralovnou a par robotnicami cca pred rokom

cisty ytong
Obrázok

Obrázok

chutna zelatina
Obrázok

novy ytong
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Johnny Nuclear
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Pondelok, 31. Mája 2010, 20:24

Re: Messor barbarus

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Sobota, 12. Júna 2010, 20:41

pěkný, ale není to spíš Messor structor ? barbarusky mají červené hlavy

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Nedeľa, 13. Júna 2010, 08:35

pozeram teraz, ze na fotke to tak naozaj vyzera.. v skutocnosti vsetky vacsie robotnice maju cervene hlavy (odtiene od skoro oranzovej po tmavo hnedu). Radiss ma v ponuke len barbarus, tak tipujem, ze by neposlal daco ine :)
skusim spravit par fotiek bez blesku, mozno sa podari lepsie zachytit farbu

Johnny Nuclear
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Nedeľa, 13. Júna 2010, 11:55

J při bližším prozkoumání vidím, že velké ělnice mají opravdu hlavu zbarvenou do oranžova. to jejich zbravení bude asi odlišné podle lokace kde byly chyceny, asi něco jako poddruh M. barbarus :)
neříkej mi že to je jen rok stará kolonie.

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Nedeľa, 13. Júna 2010, 15:49

tie farby su rozne, neviem ci podla veku robotnice alebo jej velkosti ci nahody, ale su tam skoro vsetky odtiene - svetlo oranzova, tmavo oranzova, cervena, hneda, cierna.. :)

koloniu som kupil pred 15 mesiacmi, ked dorazili tak bolo zopar robotnic (max 10). celkom pekne sa rozrastli - rad by som vedel aktualny pocet, ale je to uz skoro nemozne poratat :)

Johnny Nuclear
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Nedeľa, 13. Júna 2010, 17:23

tak to máš zatraceně plodnou královnu, tak se mi ani L. niger za rok nerozmnožili

SpatKiller
Pachycondyla apicalis
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 14:55

Príspevok od užívateľa SpatKiller » Nedeľa, 13. Júna 2010, 17:33

ta kralovna musi mat vajecniky jak futbalove lopty :D :D (obrazne povedane)
INZERCIA: vymenim 5 ton severoslovenského krásneho bieleho snehu za 1 bratislavský plat.

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Nedeľa, 13. Júna 2010, 17:37

Druhy rodov zo skupiny Myrmicinae všeobecne, mávajú omnoho početnejšie kolónie než Formiciane a iné, patria sem najpočetnejšie druhy vôbec. Aj matky musia byť potom veľmi plodné... To ste si ešte nevšimli...? ;)

Johnny Nuclear
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Nedeľa, 13. Júna 2010, 18:33

já mám zatím jen L. niger C. ligniperda a L. emarginatus

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Nedeľa, 13. Júna 2010, 19:08

tiez ma to prekvapilo, ale velmi ma to tesi. teraz ked sledujem Camponotus vagus a Lasius flavus tak mi prijdu trosku nudne, dost pomaly rozbeh maju :)

inac aj Tetramorium caespitum mali podobny rozbeh, po roku ich bolo z 10 mozno 500-800.. nebyt nestatnej nehody tak uz by ich hadam aj par tisic bolo..

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 13. Júna 2010, 19:45

jj pekna kolonia :) , ono Messor pokial ma dost tepla a potravy tak je uzasny ... a preto ho odporucam kazdemu zaciatocnikovi

Co sa tyka farebnosti , tak Messor barbarus sa rozlisuje farebne aj podla odchytenej lokality. Takysto ako aj napr. Pheidole pallidula , vidite ze niektore su hnede niektore zltkaste no su aj take vcelku tmave. Dokonca samicky z jedneho regionu a hniezda sa lisia velkostou , je to viditelne ak mate doma viac samic.

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Nedeľa, 13. Júna 2010, 20:17

messor je super aj pre dalsie veci - krmenie je nenormalne jednoduche a nenarocne. raz za par tyzdnov im nasypem novu zasobu semiacok, doplnim vodu do napajacky a je to. ked si spomeniem tak im supnem cvrcka alebo nejaku inu dobrotu a su spokojne :) ziadny problem odist na 2tyzdnovu dovolenku, ani si nevsimnu, ze sa o ne nikto ten cas nezaujimal :) vysoke teploty ich vyslovene tesia, takze ziadny problem v lete a v zime im prikurujem podlozkou.. pozerat na nich ako chrumu semiacka a vyrabaju si "chlieb" je uplna radost. takisto aj rozdielne velkosti. no proste kam sa hrabe lasius :D

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Nedeľa, 13. Júna 2010, 20:45

kralovna sa pocas zavlazovania hlavneho hniezda presunula do uplne sucheho ytongu, uvidime ako dlho potrva kym sa vrati do korku :)

Obrázok

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Pondelok, 14. Júna 2010, 19:00

dostal som sukromnu spravu s otazkou na tipy a triky (+co je ten krystal a ci im treba davat sol), dam sem odpoved, snad to pomoze viacerym zaujemcom:

messor barbarus mam vyse roka, par postrehov:

1. ten "krystal" je obycajna zelatina dal som poldecak teplej vody, cajovu lyzicku cukru, cajovu lyzicku zelatiny v prasku, pomiesal a bolo. po stuhnuti v chladnicke kusok vyrezem a servirujem, maju to velmi radi

2. sol im vobec netreba, urcite ju nedodavame ziadnym solenim. ta co je v prirodzenej potrave im staci

3. na co nezabudnut - aby mali vzdy zasobu semiacok a vodu. ja im nasypem raz za tyzden-dva zmes pre andulky (je tam nieco ako psenica, proso a nejake dalsie semiacka:) ) a snazim sa aby mali vzdy napajacku s vodou. taka velka im vydrzi tyzden aj viac. "vchod" do napajacky treba upchat vatou, lebo inac sa tam vopchaju a utopia.. ked vidite, ze sa im zasoba semiacok zmensuje, tak proste dosypete dalsie. este im zvyknem davat susene raciky - potrava pre akvariove rybky/korytnacky a pod. tiez od oka - ked si minu tak dosypem. najmenej casto davam hmyz - v podstate raz za tyzden dva im hodim jedneho cvrcka z mraznicky. zelatinu im dam "za odmenu" = ked sa mi chce

4. ak sa chystate na nejaku dlhsiu dovolenku (2-3 tyzdne), tak im dajte vacsiu zasobu semiacok a napajacku s vodou a navlhcite hniezdo - vydrzia to bez problemov pokial budu mat pristup aspon k nejakej vlhkosti (hniezdo alebo napajacka)

5. cast hniezda by mala byt vzdy vlhka a cast sucha - zhruba 50/50%, moze byt aj menej vlkeho. takto maju na vyber a najdu si to najlepsie

6. malu cast sucheho hniezda vyhrievam podlozkou, ale nie je to nutne. v lete je to zbytocne, ale v chladnejsom obdobi to urychluje vyvoj potomstva a mravce su aktivnejsie

7. su velmi citlive na otrasy - pri kazdej trochu vacsej vibracii sa splasia a utekaju kade tade.. moze to stresovat kralovnu a nebude tolko klast, takze by sa im to nemalo robit pravidelne. raz za cas to preziju bez problemov

8. niektori chovatelia zakryvaju hniezdo aby don neslo svetlo, ja ich mam od zaciatku nekryte a vobec im to nevadi

ak ma niekto dalsie tipy a triky, pripadne ma chce opravit tak sem s tym ;)

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Utorok, 29. Júna 2010, 20:03

hryzu stale ako diablici, chrumkanie semiacok a vytrhavanie korku pocut hlavne v noci (aj na metrovu vzdialenost:) ). najnovsie mi precvakli a vytrhli zopar drotikov zo sitka (take do fajok), ktore chrani otvor nad hniezdom, tak som im musel pridat jedno silnejsie sitko aby nezdrhli.

Obrázok

Napísať odpoveď