Pheidole pallidula

Užívateľov profilový obrázok
Milos
Formica fusca
Dátum registrácie: Štvrtok, 22. Júla 2010, 11:28

Re: Pheidole pallidula

Príspevok od užívateľa Milos » Piatok, 16. Septembra 2011, 16:00

mysiak napísal: motivacia na staranie sa o "cudzie potomstov" je dana vysokym pomerom spolocnych genov so sestrami voci tomu keby mali vlastne vajicka/larvy.
Toto bola Wilsonova teoria z 80 rokov (je aj v knihe The Ants). Mala vela odporcov a nakoniec v poslednych rokoch od nej upustil.
Môj chov sa momentálne skladá z:
Crematogaster scutellaris, Messor barbarus, Messor capitatus, Messor minor, Oecophylla smaragdina, Pheidole pallidula, Pogonomyrmex barbatus

mysiak
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 11:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Piatok, 16. Septembra 2011, 16:14

teoria o pocte spolocnych genov alebo dovod takehoto nezvycajneho usporiadania? existuje aj ine vysvetlenie?

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Sobota, 17. Septembra 2011, 09:14

kralovnu som dal do skumavky - klasicka konstrukcia s vodou a vatou. k tomu som jej vlozil semiacka, raciky, med a celu skumavku vlozil do areny, skumavku zakryl vatou (pred svetlom) a pred vchod som dal tiez vatu (nestuploval som ju uplne). dnes rano som kralovnu nasiel zase na "jej" mieste v hniedze. asi sa jej tam nakoniec paci.. v arene jej necham pripravenu skumavku ak by si to rozmyslela, ale nasilu ju uz tahat von nebudem. som zvedavy ci sa rozbehne.

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Streda, 21. Septembra 2011, 20:15

nakoniec som "neodolal" a vlozil ju naspat do skumavky a po par dnoch mi tam umrela. takze tymto asi koncim chov pheidole v danom akryle..

frco
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Piatok, 14. Januára 2011, 16:08

Príspevok od užívateľa frco » Štvrtok, 22. Septembra 2011, 12:30

Smutne. No ale nie vzdy sa vsetko vydari :-(

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Pondelok, 10. Októbra 2011, 20:15

tak akrylko som nakoniec prerobil v podstate na tento stary typ (vlastne foto pridam neskor)..

Obrázok

nohu som odstranil, spodny otvor zalepil a pridal "distancny kruzok" aby vznikla taka mininadobka na vodu. komory vyplnim pieskom z prirody - zmiesana velkost zrn a vyzera, ze sa moc nelepi na sklo. ale mam jednu dilemu - neviem ci vyliat zopar komor tenuckou vrstvou sadry, alebo je to zbytocne ak tam bude uz piesok? neskusal uz niekto daco podobne? poradte :)

inac tam pojdu pheidolky, snad tie od skippyho budu uz odolnejsie:)

edit:dovod prerabky ak by niekoho zaujimal - original noha sa rozpusti po cca 6 mesiacoch a treba ju vymenit (info z anthouse.es), obalena sadra niecim odolnejsim prestala fungovat a cele jadro bolo v podstate suche. nadobka s vodou je nechranena a je velmi lahke vyliat z nej vodu a tym ze je cele formikarium vyssie polozene tak je menej stabilne. takze za mna celkovo hodnotenie tak 3/10.. ak niekto uvazuje nad tymto formikariom, kupte si radsej predosly typ so sadrovym poterom.

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Nedeľa, 16. Októbra 2011, 12:40

mravceky sa uz stahuju..

celkovy pohlad:
Obrázok

pri troch predstavivosti zbadate kralovnu :)
Obrázok

potvorky prenasaju piesok sem a tam
Obrázok

vchod do hniezda a skumavky - vynasaju sem piesok
Obrázok

Milos
Formica fusca
Dátum registrácie: Štvrtok, 22. Júla 2010, 11:28

Príspevok od užívateľa Milos » Streda, 19. Októbra 2011, 06:30

Kolko tam mas robotnic?
Môj chov sa momentálne skladá z:
Crematogaster scutellaris, Messor barbarus, Messor capitatus, Messor minor, Oecophylla smaragdina, Pheidole pallidula, Pogonomyrmex barbatus

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Streda, 19. Októbra 2011, 10:27

tusim okolo 10

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Streda, 19. Októbra 2011, 20:41

napocital som 11 robotnic, z toho 3 su este cerstve (velmi svetle)

kolonia sa prestahovala zo skumavky aj so zopar larvami, dalsie prirastky snad nenechaju na seba dlho cakat :)

Obrázok

Obrázok

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Sobota, 3. Marca 2012, 09:26

Aktualny pocet - 5 robotnic, z toho jedna je uz z tych trvanlivejsich a vacsich + par vajicok a lariev. Cez zimu sa trosku zredukoval stav, ale podla vsetkeho sa znovu rozbiehaju.

Vyhrabane cesticky moc nevidno, ale su tam :)
Obrázok

Detail na potomstvo..
Obrázok

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Streda, 20. Júna 2012, 20:20

Mravce sa mi teraz nepodarilo poriadne odfotit (trosku zarosene sklo od klimy), ale je ich odhadom tak 30+-, velka kopa potomstva v roznych stadiach a uz som zahliadol aj prveho vojaka. Robia mi radost - a trochu aj starost, tymto tempom ich o par mesiacov budem musiet stahovat do vacsieho hniezda :) Niektore komory uz slusne vycistili od piesku, onedlho sa nevyhnem kazdodennemu vlhceniu (vlkhost sa nebude mat v com drzat) :?

Obrázok

mysiak
Harpegnathos venator
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Pondelok, 16. Júla 2012, 19:01

Takmer 2 tyzdnova nepritomnost mi "vyriesila" rychly rast kolonie. V podstate vsetky male robotnice uhynuli (az na nejake 3). Pripisujem to vyschnutiu hniezda - sice som mal zabezpecenu starostlivost, ale silne horucavy a komory bez piesku/sadry spravili svoje. Kralovna s malou kopkou lariev nastastie prezila - asi aj vdaka 10tim vojakom, ktori zjavne vydrzia drsnejsie podmienky. Uvidime ako rychlo (a ci) sa kolonia spamata. Drzte palce :)

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Sobota, 28. Júla 2012, 10:29

S timi Pheidole je to zvlášne. Ja mám 3 kolónie a stále zomierajú. Kolónia č. 1 = 15 W + Q a dnes ráno už iba 12W + Q. Kolónia č. 2 = 5W + Q a celkom zomrelo 12 W. Kolónia č. 3 má 1 W (mala 9) +Q. A to su tohtoročne úlovky! Možno že je to tou inou klímou lebo čo mám Tetramorium sp. z HR tak aj im hynu robotnice. Ale naštastie královne stále kladu tak nahrádzjú tich mŕtvych.

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 28. Júla 2012, 15:34

no , je to skôr spôsobené k nim nesprávnym chovom. Sú to druhy ktoré nemajú prečo kapať a v prírode voľnej patria k tým , pre ktoré je špecifický mega rýchly nárast počtu aby sa uchytili v teritóriu.
Nie je proste prirodzené aby ti z 17 robotníc 12 skapalo len tak ;)

Napísať odpoveď