Hmotnosť mravca

Rozbiehaš nejaký výskum u seba doma alebo v teréne? Pochvál sa nám

Moderátor: Messorus

Užívateľov profilový obrázok
macmatej
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Utorok, 27. Apríla 2010, 22:30
Kontaktovať užívateľa:

Hmotnosť mravca

Príspevok od užívateľa macmatej » Štvrtok, 10. Marca 2011, 22:05

To že mravec zodvihne niekoľko-násobok svojej hmotnosti, počul už asi každý. Ale aká je v skutočnosti hmotnosť mravca? A zamysleli ste sa nad tým, aké množstvo potravy dokáže robotnica priniesť do hniezda ? Tieto hodnoty som sa pokúsil experimentálne stanoviť.

Obrázok

Zelený pruh predstavuje hmotnosť hladného mravca. Červený pruh predstavuje prírastok hmotnosti po nakŕmení. Súčet zeleného a červeného pruhu udáva celkovú hmotnosť mravca aj naplneným sociálnym žalúdkom.

Videoukážka, ako som ho kŕmil:
http://www.youtube.com/watch?v=g9PXwvE45ls[/video]

frco
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Piatok, 14. Januára 2011, 16:08

Re: Hmotnosť mravca

Príspevok od užívateľa frco » Štvrtok, 10. Marca 2011, 23:30

Macmatej, milujem tvoje experimenty! Aj to s tym bubnovanim, aj ine veci z tvojej vlastnej stranky.
Inak, na tom videu je perfektne vidno, ako sa L. nazerie a ako sa mu roztiahnu tie pasy na brusku. A podla diagramu vedia do seba natlacit skoro 60% svojej hmotnosti, pekne!
Co by si ale este mohol zaznamenat na video je to, ako sa pred nazranim a po nazrani idu postavit na vahu a ako si ich to naucil :-)

macmatej
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Utorok, 27. Apríla 2010, 22:30
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hmotnosť mravca

Príspevok od užívateľa macmatej » Štvrtok, 10. Marca 2011, 23:39

Vazenie musi prebiehat v uzatvorenej komore, lebo aj mavnutie ruky sa zaznamena. Mravca som dal do hadicky uzatvorenej z oboch stran penou, a to cele som odvazil. Inak chcel som to robit povodne s nejakym druhom Camponotus , ale ten bol az prilis veliky.

Napísať odpoveď