Fungispray super

Rozbiehaš nejaký výskum u seba doma alebo v teréne? Pochvál sa nám

Moderátor: Messorus

Marax11
Lasius niger
Dátum registrácie: Pondelok, 29. Júla 2013, 08:55

Fungispray super

Príspevok od užívateľa Marax11 » Piatok, 28. Februára 2014, 19:46

Rozhodl jsem se, že tady napíšu pár svých zkušeností s používáním tohoto přípravku. Fungispray super proti plísním - bez chloru, výrobce Stachema Kolín. Přípravek ředím 1:10 vodou a takto naředěný požívám dále v poměru cca 1:10 - 20. Přesně řečeno jedna kapka na asi 10ml vody ve zkumavce. Tu ucpu odličovacím tamponem - netřepí se tak jako obyčejná vata (Klasický postup přípravy zkumavky pro chov čerstvě ulovené královny.)

Takto ošetřené zkumavky (používám přípravek i na vatové tyčince k vytření části zkumavky po nespotřebované potravě) vydržely bez známek napadení plísní zhruba půl roku. (19.7.2013 založeno a 26.2.2014 jsem prováděl přesun posledních královen do nových zkumavek. Nepočítám ty královny které již měly dělnice a které jsem již dávno přesunul do formikária.

U neošetřených zkumavek se plíseň objevila do třech týdnů téměř všude.

Ani královny ani dělnice tím nijak netrpěly. ( šlo o okruh L. niger ) Úplně v pohodě. Ani jedna královna z takto ošetřených zkumavek neuhynula, na rozdíl od těch neošetřených a ani na dělnice to nemělo sebemenší vliv.

Zkoušeli jste to taky někdo?

Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fungispray super

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 2. Marca 2014, 19:37

No to som veru neskúšal a asi by ma to ani nenapadlo, veľmi zaujímavé pozorovanie :) mohol by si to vyskúšať aj s inými druhmi? predsa len Lasius niger je pomerne odolný, možno nejaká Myrmica alebo Camponotus pre zmenu, počas tohto roka ... rád by som videl výsledky!

Marax11
Lasius niger
Dátum registrácie: Pondelok, 29. Júla 2013, 08:55

Re: Fungispray super

Príspevok od užívateľa Marax11 » Utorok, 4. Marca 2014, 19:43

Jasně zatím - od začátku ledna - jsem to použil u Camponotus cruenatus, Messor wassmanii, lasius flavus, tetramorium caespitum a myrmica sp. šlo o předělávky do čistých zkumavek. Až na jednu t. caespitum, která mě zdrhla :D jsou všechny uvedené královny zcela v pohodě, přijímají potravu a kladou vajíčka, u některých už jsou larvičky a sem tam kukla. Jak vyleze první dělnice, tak dám definitivně vědět, jestli to na ně nemělo nějaký vliv během vývoje. Ale pochybuju.

Napísať odpoveď