Lasius sp. - oranžove, paraziticke

Daj nám vedieť ak uvidíš rojenie mravcov. Dátum,miesto a čas pomôže nadšencom v Tvojom okolí

Moderátor: Messorus

Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lasius sp. - oranžove, paraziticke

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Utorok, 10. Júla 2012, 14:01

tak ako ono to s nimi až také náročné nie je , ale treba sa na to pripraviť , najlepšie robotnice Lasius alienus tie sú na parazity ako stvorené.
Ja to tiež robím vždy narýchlo a zväčša sa aspoň polovica podarí. Treba si nachytať mnoho kokonov s časťou kolónie a potom len vyberať opatrne tie mladé bledé robotnice a to k týmto chthono pridávať - samozrejme že to neplatí na všetky ale na tieto disting , umbratus a pod. určite. Zvyčajne im na "neumretie" vystačí aj spoločnosť 3 robotníc, dočasne. Rozbehal som raz kolóniu aj s 6 otrokmi. Prvá znáška bude ale vždy o to väčšia o čo viac tam je robotníc.

Treba skúšať, však mravce nechováte jeden rok.... a nikto nekáže všetko v prvý rok skúšať.
Kamarát mi teraz z Nemecka pošle jednu pekne založenú kolóniu, ktorú sa nám minulý rok nepodarilo určiť (druh) a po zime mi samička uhynula. Tak hádam tento rok sa podarí, je taká pekne červenkastá :)

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Utorok, 10. Júla 2012, 15:44

Neviem ako je to s farbou, je to tak ako z P. pallidula z chorvatsa :?: že niektora je do čierna, a druha bleda - teda krajny rozdiel? Nachadzal som samička (teras myslim v SR) ktore boli čierne ako L. niger (iba bruško zo spodu čosi bledšie), ale aj take, ktore su úplne oranžové (čo tu je varianta L. umbratus (asi)). Môže dojsť ku takemuto krajnemu rozdielu? alebo su to 2 rozlične druhi?

Odporučam, ked niekdo najde L. distriguendus (Q) tak nech jej prida najmenej 3 (ako Skyppi vravel) pretože ked jej niekdo prida 1 alebo 2 robotnice, a kralovna ešte nechitala čierne Lasiusi tak kralovna ich zavraždi, ako to robi v prirode, až potejto fazi jej môžeme pridať kludne aj 1 robotnicu, pretože už ju nezabije.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Utorok, 10. Júla 2012, 16:00

Farba v myrmekologii nič neznamená. Samička môže nadobudnúť rôzne odtiene pigmentácie v štádiu vývinu.
Ale samozrejme, mohli to byť aj iné druhy. To ale samozrejme vyžaduje uložiť vzorkový materiál do liehu a určiť , takto a hlavne Chthonolasius od farby určovať je hlúpe.
Ale tak ten , kto ich zbiera už nejaký ten piatok, vie aspoň približne odhadnúť od vzhľadu čo by to mohlo byť. Lasius umbratus ale napr. nadobúda rôzne odtiene aj regionálne, od sivožltej ako je spodok bruška L.flavus až cez skoro sivočierne po červenkasté.
Iné, napr. Lasius jensi nie sú zas tak robustné a sú na prvý pohľad lesklejšie a hlavy nemajú tak vražedne veľké a sú oblejšie. Taktiež sa po teréne pohybujú inak.
Dôležitejší je možno teda lesk (čo udáva ochlpenie a mikroskulptúra) ako farba.
Potom následujú tie klasické úkony ako sledovanie tvaru stopky (môžem tu potom odfotiť asi ako to vyzerá nech máte predstavu) a ochlpenie nôh či prvého tergitu bruška.

Sú potom aj druhy napr. Chthonolasius mixtus, ktoré sa roja neskôr a čakajú kým teploty dosiahnu 5°C a možno trochu viac stupňov ... a snažia sa vojsť do hniezda hostiteľa v čase keď nie je moc aktívny , tieto samičky aj prezimujú a je teoreticky možné ich nájsť aj na jar.
Sociálnymi parazitmi sú aj tkzv. Austrolasius (L.reginae a L.carniolicus) ale tie sú extrémne vzácne - aj čo sa týka vzoriek v múzeách a vedeckých inštitútoch. Asi by som sa rád pochvastal že nájsť samičku týchto druhov je moj životný cieľ :roll:

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Utorok, 10. Júla 2012, 19:56

Dik za prispevok.

10.7 19:30 pozorovane rojenie, ksakru som nemal pri sebe fotak, bolo to ine miesto.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Utorok, 10. Júla 2012, 20:16

aj u nás sa dnes rojili. Hádam sa mi podarilo uloviť aj mladšie robotnice Lasius alienus , ktoré lovili ... tak dúfam že sa mi z tých čo som nalovil podarí nejaké udržať. Oni sú docela "blbé" lebo aj keď majú dobré podmienky a robotnice sa o ne starajú , tak uhynú.... (teda aspoň v chove).
Mám ale viacero druhov Chthonolasius, ani to dneska nestihnem asi preštudovať čo sú zač , len budem pevne dúfať že sa dožijú.

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 6. Júna 2013, 19:26

Nebudem zakladať novu temu tak to dam sem, dnes na vecer som pozoroval medzi qeens L. fuluginosus prve samicky Lasius sp. asi umbratus, pretože bol tmavy, fotku snad netreba. Kolonie L. distriguendus sa v mojom okoli este nerojili.

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Štvrtok, 6. Júna 2013, 22:19

Tiež môžem potvrdiť Dendrolasius fuliginosus medzi Bernolákovom a Ivankou pri Dunaji

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 4. Júla 2013, 21:39

No počasie urobilo svoje, minule sa rojili tušim 28.6 a dnes je 4.7. a ešte nachádzam len prvé samičky takmer všade. V najblichšich dnoch čakám vrchol rojenia a medzi tím aj hniezda, ktore som pozoroval aj minuli rok a ktore kazdy deň pozorujem :D .

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Streda, 17. Júla 2013, 19:58

Dnes o 18:30, 16.7.2013 som spozoroval prvé samičky ako vylietajú z toho istého hniezda čo minule, aj na ôkol sa rojili... Už som ani nedúfal že sa vyroja, aj vegetácie bolo viac než minule :D , no vyletelo asi max 10 samíc, asi nebolo pre nich priaznivé počasie... Takže po hodine sa celá masa stiahla, a v najbližších dňoch sa normálne vyroja a ja budem pripravený...
Prílohy
Obrázok7.jpg
Obrázok6.jpg
Obrázok5.jpg
Obrázok4.jpg
Obrázok3.jpg
Obrázok2.jpg
Obrázok1.jpg

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 18. Júla 2013, 07:49

Hlavne maj pripravené množstvo pomocných robotníc , ideálne Lasius alienus ... ale či ho rozoznáš to neviem. Lasius alienus je taký malý Lasius niger ... hmm opticky ... L.niger je pomerne agresívny a pri dospelej kolonii sú robotnice docela veľké ... u L.alienus aj keď je kolonia väčšia sú robotnice stále také menšie ako u mladšej LN. Kolónie nedosahujú taktiež veľké rozmery... zväčša tvoria také malé prízemné hniezda v tráve.

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 18. Júla 2013, 09:05

Teras ráno sa idem pozrieť po tých mravcoch alienus v blízkosti miesta kde som našiel samičky, vlastne tá jedna má už aj robotnice tak si to skúsim prirovnať. Ja tieto druhy distriguendus zbierať už nebudem, lebo mam jednu ktora ma už kopu vajíčok, takže už nemože umreť ( :) ?). Ale idem hľadať iné druhy chthonolasius, aby som mal z každeho druhu čosi...

Tiez som rozmýšľal ze ich naberem vela ale asi by som potom pre nich nemal miesto, možno buducu sezonu...

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 18. Júla 2013, 09:18

tak ono čím viac otrokov , tým lepší rast pre ňu. Ono , ... každý Chthonolasius sa orientuje na inú stratégiu ... Lasius alienus je vcelku flexibilný otrok ktorý zaotročí pre všetký parazitické Lasiusy (je to taká F.fusca medzi Lasius) ... avšak taký L.distinguendus sa orientuje aj na Lasius platythorax. Ono, spoznáš to možno aj podľa toho, ktoré robotnice lovia na zemi... na LN si myslím nedovolia (alebo možno dovolia len im to nevýjde? treba odsledovať lebo neviem!)... no na mojom mieste kde som ich lovil lovili hlavne L.alienus.

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 18. Júla 2013, 09:23

Ok :D teras idem na otrokov večer na parazitov...

Ale navečer ešte nebudu dlho od povodnej matky, myslis ze ked ich dam cez obed do chladnicky z e to pomoze?

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 18. Júla 2013, 11:40

ak je to skutočne LA , tak sa im tie chthono samičky rýchlo prispôsobia. Ale ak chceš mať istotu , strč ich do chladničky a k takym vychladenim ju daj.
Stratu ich pachu urýchliš aj tým že oddelíš mravce od hniezdneho materiálu.

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 18. Júla 2013, 14:29

No, bol som na love, našiel som hniezdo na lúke, tie mravce by mohli byť aj La, badám u nich menšiu agresivitu než u nigerov, veľkosť neviem, ale sú úplne čierny a keď som sa na ne pozrel do svetla, neviem či sa mi to iba zdalo, ale hruď mali takú do tmavočervena ale neviem... V každom prípade otrokov mám :) ..

Napísať odpoveď