Camponotus ligniperdus

Daj nám vedieť ak uvidíš rojenie mravcov. Dátum,miesto a čas pomôže nadšencom v Tvojom okolí

Moderátor: Messorus

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Camponotus ligniperdus

Príspevok od užívateľa Messorus » Nedeľa, 8. Júla 2012, 22:17

Adrián to nevysvetlil úplne ale čo sa správania sa takýchto kolónií tak dostatočne.. Ide o to že v oligogýnnom hniezde sa nachádza viacero samíc, ale býva ich iba zopár(tj. cca max. 4). Navyše by som povedal, teda si aspoň myslím, že nie je veľa druhov, u ktorých nájdeme v hniezde viacero samíc- polygýnne hniezda. Pritom ale ak je druh monogýnny- jediná matka, tak sa udáva či je prísne(vtedy je oligogynnita netolerovaná a robotnice alebo matka druhú zabije) monogýnne alebo príležitostne polygýnne- takéto hniezda ale bývajú ale oligogýnne.... Dúfam že to trošku pomohlo :geek:

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 8. Júla 2012, 23:09

tak určite , aj keď sa uvádza v popisoch druhov vo vede , tak sa zvykne udávať mnohokrát že monogynne a ojedinele polygynne a to len z toho dovodu že možno niekedy pred 40 rokmi našiel niekto niekde koloniu ktorá mala 2 samičky a podal o tom správu.
To isté sa napríklad píše o Aphaenogaster subterranea , ktorých mám tu v lese milion ale polygynnu koloniu som videl iba 2x v živote.

Ešte som CH hniezda nerozoberal ani LF , lebo predsa je to trošku nedostupne stavané, ale tam tá oligoginita vzniká skôr na úkor že tie hniezda sa mnohokrát stretávajú a prekrývajú - u Lasius flavus pod koreňmi tráv sa (možno) tie pachy miešajú a tak tá tolerancia, ak sa pod zemou stretnú je veľká a tak môžu tie kolónie splývať - a samička Lasius flavus nie je zrovna jedna z tých ktorá by bežala zabiť sokyňu a tak vzniká oligogynné hniezdo (laicky popísané)

U veľa druhov je to len načrtnuté , ako sú napr. Chthonolasius ... niektoré druhy tohto podrodu sú pomerne zriedkavé a ešte zriedkavejšie na to aby sa vykopali a vysledovali či sú tam jedna alebo viac samíc ... a povedzme si že v laboratornom hniezde nemusí byť všetko pravda (prepáč p. Seifert)
To isté u Prenolepis nitens , nik nemá ani šajnu či sú len monogyn , oligo alebo poly... a dokonca ani to či dokážu byť dočasní paraziti u L.emarginatus ako sa všade horlivo spomína.

Asi jediný polygynny Lasius je s istotou Lasius fuliginosus.

Možno trepem, ale teplo ma zmordovalo natoľko že sa mi nechce o tom nič hľadať v literatúre :)

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Štvrtok, 12. Júla 2012, 15:56

:shock: Momentalny stav (12.7.2012) : 7 kukie, dalšia znáška vajíčok (cca do 30).

libol
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 22. Júla 2011, 12:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa libol » Sobota, 14. Júla 2012, 21:06

Já mám na tyhle potvůrky smůlu. Vůbec se mi je nedaří nikde u nás najít. V zahradách je to samý Lasius, Myrmica nebo Tetramorium. V lese samá Formica, ale Camponotus nic :-) Přitom by to nemělo být nic vzácného, takže buď jsem slepej jak patrona nebo jsou pěkně vychytralý :-)
Lasius emarginatus, Formica fusca, Lasiu cf. niger

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Nedeľa, 15. Júla 2012, 10:29

Počuvaj, ja apsolutne nič nemam- myslel som si. Tento rok som sa vybral na pozorovanie. Ale jedno je iste, nikdi nehladaj cez den v 30 C horučavach, lebo nič nenajdeš. Rano som naraz našiel 5 mravenisk CL. Ak tam mate luki, je to ako stvorene. Na okrajoch lesov s lukami je všetko. Tu je to pri tich lesoch sami Campo. A polyergus a pod.ani nehovorim. Ale je zase pravda že niekde to naozaj neni. Ja mam všetky Camponotusi kupovane, až na tento ktori som našiel 100-vkami neoplodnenich. Preto sa o nu tak staram. Napriklad mi mame koloniu emarginatus v kuchini a nemam ani 1 samičku. A ti ich zese maš.

Lovu zdar :) .

libol
Formica fusca
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa libol » Nedeľa, 15. Júla 2012, 21:37

Právě na přechodu lesa s loukami hledám a prd :-) Ale to snad přijde. Las. em. máme v domě taky, ale navíc i na dvoře, takže vloni po rojení to bylo vcelku lehké si jí "ulovit".

rudohor
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Nedeľa, 24. Apríla 2011, 18:38

Príspevok od užívateľa rudohor » Pondelok, 16. Júla 2012, 10:46

Asi je to nahoda, ale Camponotus ligni/herculeanus v mojom okoli sa da najlahsie najst na cintorinoch. Zije ich tam hodne, na chodnikoch sa lahko hladaju a trava je pokosena. Na rozhrani lesa a luky v nepokosenej trave sa hladaju podstatne tazsie.

libol
Formica fusca
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa libol » Pondelok, 23. Júla 2012, 14:08

Tak musím říct, že hledání bylo úspěšné :-) Teda zatím jen dvě hnízda. Jsou ve dvou starých vyvrácených pařezech asi 15 metrů od sebe, co jsou kořeny v zemi a uříznutý zbytek trčí vodorovně se zemí, na slunečné stráni, orientované na JZ. Jsou nádherně velcí, bylo tam dost major dělnic. Hezké pokoukání. Musím si udělat více času a prohledat pomalu okolí hnízd a zkusit najít nějakou samotnou letošní královnu. Kdyžtak si počkám na příští rok na rojení. :-)

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Pondelok, 23. Júla 2012, 15:53

Nech niečo najdeš, :) prajem ti- ja som včera našiel v dreve mladu mralovnu s kuklami asi C. herculeanus. Bolo to velmi pekne ako mala tu matersku komorku v dreve.

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Streda, 1. Augusta 2012, 17:52

Dnes, 1. 8. 2012, o 15:41 sa narodila 1. neretardovana robotnica. Pred tím 2 neštastne uhynuli, z nepochopeních dôvodou. Keď sa vyberie čoilen o 1 mm od kralovnej odfotim, lebo stale sa len schovava ako by sa bala...

SpatKiller
Pachycondyla apicalis
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 14:55

Príspevok od užívateľa SpatKiller » Nedeľa, 5. Augusta 2012, 19:51

Jzs :D "prva neretardovana robotnica" :lol: ...congratulation :lol:
INZERCIA: vymenim 5 ton severoslovenského krásneho bieleho snehu za 1 bratislavský plat.

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Pondelok, 6. Augusta 2012, 11:24

Neviem čo sa stalo naraz 5 plesnivych kokonov a teras 1 dalo by sa povedať neretardovana :) :( .

libol
Formica fusca
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa libol » Štvrtok, 18. Júla 2013, 07:57

Jak jsem sem výše psal o hledání CL, tak jedna taková řekněme úsměvná historka. Byl jsem běhat a i při tom běhu koukám hlavně v těchto měsících po zemi po mravencích. Ty lesní cesty jsou dobrý místo na hledání. A o víkendu si tak běžím do kopečka, tudíž tempo docela pomalé a najednou jsem zahlédl krásně tmavou a velkou královnu. Akorát neběžela, což vějšinou na nechráněném prostoru královny dělají a to mi bylo trochu divné. Tak jsem se těch pár kroků vrátil a on jí mrtvou táhl pavouk. Takže příště budu snad mít víc štěstí :-)

libol
Formica fusca
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa libol » Utorok, 30. Júla 2013, 11:17

Včera jsem navečer před těmi bouřkami kontroloval jedno hnízdo CL ve snaze někde v okolí najít královnu. Sice jsem žádnou nenašel, ale je super že v hnízdě jsou stále okřídlené samice a samci. Takže ještě asi nějaké rojení bude. Vloni touto dobou tam už žádné nevyrojené královny nebyly.

Jindra
Lasius niger
Dátum registrácie: Utorok, 24. Júla 2012, 12:47

Príspevok od užívateľa Jindra » Streda, 31. Júla 2013, 12:10

Malá technická: křídlatci C. ligniperda zůstávají v hnízdě přez zimu = to čekání na rojení může být trošku delší ;)
libol napísal:Včera jsem navečer před těmi bouřkami kontroloval jedno hnízdo CL ve snaze někde v okolí najít královnu. Sice jsem žádnou nenašel, ale je super že v hnízdě jsou stále okřídlené samice a samci. Takže ještě asi nějaké rojení bude. Vloni touto dobou tam už žádné nevyrojené královny nebyly.

Napísať odpoveď