Camponotus vagus [20.04. a 22.04. 2011]

Daj nám vedieť ak uvidíš rojenie mravcov. Dátum,miesto a čas pomôže nadšencom v Tvojom okolí

Moderátor: Messorus

Užívateľov profilový obrázok
Pavel
Formica fusca
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Apríla 2011, 22:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: Camponotus vagus [?]

Príspevok od užívateľa Pavel » Streda, 20. Apríla 2011, 23:41

Ahoj vespolek,
blahopřeji Frcovi a Skippymu ke krásným pozorováním. Je zajímavé,
že u největších druhů naší myrmekofauny (tedy alespoň druhy z podrodu Camponotus s. str. a rod Messor, také však i Camponotus aethiops, někdy C. piceus, výjimečně u sbg. Formica s. str.) okřídlení pohlavní jedinci přezimují. Občas to pozoruji i u rodu Myrmica (opakovaně u druhu M. rubra). Zajímavé je na tom ta skutečnost, že to není 100 % pravidlo, že se tyto druhy běžně rojí v průběhu léta či podzimu a přezimování křídlatců se týká jen určitého % hnízd (nečekejte tedy jarní rojení u každého hnízda C. vagus!!!). Dosud jsem nenašel práci, která by se tomuto fenoménu nějak extra věnovala. O to je cennější každé pozorování. Jen tak dál. K tomu co jste zaznamenali by bylo výborné pokusit se vypátrat, kam samci i samice odlétají (vzdálenost), zda vytvářejí velký roj z mnoha hnízd na nějakém vyvýšeném místě, zda se páří ve vzduchu (asi ne), nebo na zemi či vegetaci. Prostě každý záznam je důležitý.
Hezký den.
Pavel

Pavel
Formica fusca
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Apríla 2011, 22:50
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pavel » Štvrtok, 21. Apríla 2011, 00:00

macmatej napísal:Nakreslit mapu by nebol problem. Problem skor vidim v naplneni informaciami. To by niekto musel vo svojej oblasti preskumat celoplosne teren a spravne urcit vyskyt druhov. Dalsou otazkou je, ci by tieto informacie boli doveryhodne, ked to bude anonymne.
Ahoj,
nápad s mapou není vůbec špatnej, ale naráží to na velké problémy. Když pominu autorská práva k mapě a jistotu jejího dlouhodobého využívání, potom je to zejména správnost dat. Mapa či tabulka a databáze - to vše má smysl pouze když obsahuje výhradně validní, tedy správná data. Mapa či databáze s nejistými údaji - to je naprosto bezcenný zdroj prapodivných údajů. Aby byla v mapě či databázi shromážděna pouze kvalitní data, je třeba, aby údaje do ní vkládal (editoval) pouze jeden odpovědný člověk a ten by měl vycházet z naprosto jistých údajů. Tzn. všechny druhy by musely být 100 % určeny spolehlivým determinátorem. Přitom na 100 % lze z fotografií vyhodnotit pouze některé druhy, přitom fotky musejí být dokonalé. Většinu druhů je možno určit pouze podle fyzického materiálu. To prosím berte do úvahy při další možné debatě o společné mapě nebo databázi.
Hezký den.
Pavel

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 21. Apríla 2011, 17:23

Čo sa týka C.vagus.

Rojenie mám vypozorované už vcelku dobre , zbieram ich už ... povedzme 8 rokov. Práve dnes som sa snažil pozerať akým spôsobom a akým smerom sa snažia samičky letieť - nerojili sa síce ale vždy sa nájde zopár jedincov ktoré , možno aj nechtiac odídu z hniezda a vyletia "mimo čas"
Čo som si všimol , tak sa snažia letieť priamo za slnkom. Včera keď sa jedna kolónia rojila , tak vylietavali takmer priamo k slnku , možno 10-15° zapadnejšie od polohy slnka na oblohe (pri predstave že slnko bolo niekde na jjz)

Čo sa výšky týka , to je ťažko pozorovateľné ... letia pomerne prudko do výšky a možno aj keď mám na to dobrý zrak , po 15-20m výške není možné tu samicu vidieť letieť... - ani keby som namieril optiku. Každopádne sa mi zdá že pokračovala ďalej do výšky.

Kde sa pária samce a samičky je pre mňa stále záhada ... na zemi som ich nikdy nevidel sa páriť. Vždy som si myslel že to nejako dokážu vo vzduchu , ale neviem si to predstaviť. .... isté je , že po párení padajú volným pádom na zem a to prakticky hocikde - zvyčajne do 20 minút sa už dajú pozorovať prvé samičky na zemi zhadzujúce krídla.

Čo sa týka mojich hniezd , majú všetky alates na jar. Akurát sa menia pomery - niekedy majú viac samíc , inokedy samcov ... prípadne viac/menej okrídlencov, ako sa im podarí :)

Čo sa týka mapy. Tá mapa je v budúcnosti , už nad nou premýšľam dlho ale není čas sa do toho pustiť. V lete ale mám čas a je dosť možné že to stihnem nejako naprogramovať alebo vyriešiť inak.

Chcel som hlavne:
- fotky lokalít a hlavne prijímať vzorky z daných lokalít v liehu
- možnosť pridať značky na mapu ak chceme vidieť kde sa čo rojilo , kedy a pri akých podmienkach

Tie vzorky by tam pridávala len určitá skupina ľudí... resp by ich po Slovensku "zbierala" od tých ktorí ich tam našli. Už teraz máme skoro v každom kúte Slovenska nejakého chovateľa :) , a počítam že v budúcnu ich bude oveľa viac. Akokoľvek občas vykupujem nejaké samičky z roja od veľa ľudí , tak im nebude problém robiť zaslať poštou aj označené vzorky.
Určoval by ich niekto kompetentný a zároveň by sa nahadzovali do mapy/databázy.

Som to tak v základe napísal ... , chce to veľmi sofistikované riešenie a štruktúru už od začiatku.
Pointou by bolo či pre nás chovateľov , aby sa hocikto mohol pozrieť keď ide na dovolenku alebo pracovne niekam inde mimo domu , že ako tam daná krajina vyzerá a čo tam +/- žije.
Druhý dôvod je monitorovanie lokalít druhov , zlepší sa tam predstava o ich rozšírení v rámci krajiny a podobne (vhodné napr. na monitorovanie Formica)

Mapu by som rád zriadil vrámci ČSR.

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 22. Apríla 2011, 16:17

tak dneska nastal úplný roj ... , skúsim získať dáta od SHMU (ktorý teraz stránka nefunguje tak ako by sme chceli) , že aké boli hodnoty počas rojenia a história meraní počasia dva dni dozadu a dva dni dopredu.

Dúfam , že sa aj iným pošťastilo :) , ja som si nachytal

antibiotikum
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Novembra 2010, 18:54

Príspevok od užívateľa antibiotikum » Piatok, 22. Apríla 2011, 19:08

KEDY BY SA MALI ROJIT TU V DUDINCIACH??

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 22. Apríla 2011, 19:23

ak to pomôže , rojenie prebiehalo pomerne skoro , začalo o približne 12:00 a končilo o nejakej 12:30 ... pričom okolo 12:40 som našiel prvú bezkrídlu samičku ... a nachádzal som ich dosť do takej 18 tej - vtedy sa začínajú spolu so slnkom schovávať a ak tak hľadajú šťastie až na druhý deň

Samička odlieta :)
http://www.youtube.com/watch?v=NjkObAc9eu0[/video]

Tu je graficky zobrazený stav počasia okolo času rojenia (treba si vždy nájsť Fr o 12h, pripadne u niektorych udajov aspon ten Fr) , asi na to bude treba kliknut aby to bolo citatelne :)

- pokusim sa ziskat dodatocne udaj z aspon 48h vopred ... , pripadne korektnejsie informacie
Prílohy
vagus aladin.JPG
vagus aladin.JPG (209.19 KiB) 9442 zobrazení

dynastes
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Pondelok, 18. Januára 2010, 07:14

Re: Camponotus vagus [20.04. a 22.04. 2011]

Príspevok od užívateľa dynastes » Sobota, 21. Mája 2011, 08:10

Remetské Hámre, 15.5.2011 14,00 hod +-
dusno pred burkou ...
asi týžden predtým sedeli okridlenci na starých pňoch, no nevyleteli
15.5.201 som nasiel pod kúskami dreva 3 kráľovné
jedna na druhý deň už mala vajíčka ...
dve odišli do večných lovíšť (nevedno prečo)
ps : 3x60km = 1 kráľovná = stálo to za to !

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 26. Mája 2011, 19:33

22. apríla sa rojili , dnes je 26. maja a pozorujem u vacsiny mojiich samiciek prve robotnice. Ak ma matematika neklame , tak je to cca 35 dni od vajicka po robotnice.
Zda sa vam to rychlo? ... bude to asi tym ze som nechtiac vedla faunaboxu so skumavkami nechal vyhrevny kabel ... da sa povedat podla teploty lignocelu ze mozno mali cely cas okolo 28-30°C :idea: , samozrejme nechtiac.
Za celu dobu som ich nakrmil len 2x (!) a maju priblizne 5 az 8 kukiel + zopar larviciek a novych vajicok. Statistika je asi vierohodna , pozorujem to na vzorke ca 60 samic.

Scremsi
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Štvrtok, 31. Marca 2011, 21:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Scremsi » Štvrtok, 26. Mája 2011, 20:21

skippy ja si to nedokazem predstavit ako to zvladas 60 samic nenatocis video?

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Štvrtok, 26. Mája 2011, 22:42

tak , to je skôr taká verzia "veľkochovov" , keď pozrieš rôzne obchody ako antstore.net , ants-kalytta , world-of-ants , či mrowkoyad.pl ... , všade sa vyskytujú vysoké počty kolónii čo musia držať (nie pre veľký predaj , ale pre to že sa napr. roja v jeden deň roku a oni ich musia byť schopný dodať zákazníkom počas celého roka , aj v zime a držať dostatočný počet do ďalšieho obdobia roja).
Prípadne majú ľudí ktorí im pomáhajú (ja napr. občasne pre mrowkoyad.pl).
Keď budem mat v lete doma nejaké väčšie počty tak pofotím ako také niečo funguje a vyzerá :) ale to je téma off-topic.

Ale ak si zvedavý.... ja mám síce 60 C.vagus (priznám , že som ich našiel 106, čo je môj rekord ... minulé roky cca 20-45ks) , ale napr. ak sa dodáva Lasius niger do Antstore , odchytáva sa zvyčajne 3-6 tisíc samíc. Messor barbarus sa napr. chytá vo Francúzku (ca 8-10 tisíc samíc ročne).

dynastes
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Pondelok, 18. Januára 2010, 07:14

Príspevok od užívateľa dynastes » Štvrtok, 3. Mája 2012, 16:57

dnesny ulovok : 5x kralovna campo ... vagus
uz sa rojili, lebo som ich nasiel pod kuskami dreva, stihli zatial len male komorky, sotva sa v nich otocili ....
lokalita, kde som ich nasiel minuleho roku poriadne zarastla, brodil som sa travou ...
predpokladam, ze na druhy rok uz nenajdem nic, bude tam ako v pralese :(
ale aj tak to bol pekny den

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Sobota, 24. Mája 2014, 18:41

Okolo 16:00 sa rojili aj u mňa, ale našiel som len 2 matky z toho jednej sa moc nechce zhadzovať krídla...
Prílohy
Obrázok2.jpg

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 29. Júna 2014, 19:30

Paradoxná situácia nastala, keď som našiel mladú matku včera (28. júna), čo je dátum kedy by som s týmto nálezom v mojom regione nikdy nepočítal... je však možné že sa jej podarilo doletieť z Malých Karpát, iné vysvetlenie, ani jej úspešné oplodnenie nepoznám

peter.t.
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 18. Mája 2013, 13:36

Príspevok od užívateľa peter.t. » Pondelok, 30. Júna 2014, 23:59

Black magic :twisted: .
Elliptorina javanica,Axolotl mexicky,Pogona vitticeps,Achatina fulica,Princisia vanwaerebecki,Lucihormetica verrucosa,Pycnoscelus femapterus,Gyna lurida,Gromphadorhina portentosaPachnoda marginata,Lucihormetica verrucosa,Archimandrita tesselata,

Napísať odpoveď