report zo Zempl. Siravy

Daj nám vedieť ak uvidíš rojenie mravcov. Dátum,miesto a čas pomôže nadšencom v Tvojom okolí

Moderátor: Messorus

Užívateľov profilový obrázok
Sanko2
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2013, 15:40
Kontaktovať užívateľa:

report zo Zempl. Siravy

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Streda, 24. Júla 2013, 22:05

Zdravim,
poskytnem maly report z tyzdenneho pobytu na Zemplinskej Sirave...ak by nahodou niekto mal cestu nech vie co sa tam vyskytuje alebo co som objavil ja :)
lokalita: Zemplinska Sirava, Horka/cast Luc, okolie strediska Slnecny luc
GPS: 48.796179,21.971743
termin: 13-20.7 2013
prve dni bolo skaredo, takze o mravcekoch som mohol len snivat...potom ale ako vykuklo slniecko tak sa s nimi roztrhlo vrece...zial skumaviek bolo malo :)
spociatku som nachadzal kralovne Lasius flavus, Lasius emarginatus, Lasius umbratus, Lasius niger...vecer som pozoroval niekolko rojeni Lasius emarginatus, co bolo super lebo zahltili asi tretinu terasy a o hodinu po nich nebolo ani slychu...
dalsi den sa objavila aj kralovna Formica fusca...nastal vsak opacny extrem a horucavy boli dost neznesitelne...ale predsa len som mal stastie a nasiel som kralovnu Polyergus sp. (refuscens)...kedze som ale nevedel co to je presne za druh zial doma uz nevydrzala a posla...nastastie, v tomto pripade, som nasiel len jednu...
najvacsi zazitok vsak bol ked som objavil prvu kralovnu Camponotus truncatus...dalsi den som ich nasiel asi 10 v nocnych hodinach medzi 23:00-01:00...vsetky mali aj kridla ale riskol som to...nastastie 6 ich prezilo a snazia sa zhodit kridla...ale su to nesmierne citlive mravceky ktore aj bez sebemensej priciny umieraju, zato napr. Lasius tie vydrzia co sa da...
no a dalsi den sa slo domov...
taktiez som objavil aj hniezdo malickych zltych mravcekov, v blizkosti Lasius niger, nieco ako miniatura Lasius flavus...pod rovnakou dlazobnou kockou 15x15cm...dalsim zaujimavym objavom bolo hniezdo Lasius sp. kde po odkryti dlazobnej kocky 15x15cm som nasiel 15-20 kralovien, mnozstvo robotnic, kukiel vajicok, lariev...jednu kralovnu s par robotnicami som si ukradol domov...jej velkost je ale asi tretinova v porovnani s Lasius niger.
tak to je asi vsetko, nie su ale spomenute ziadne ine beznejsie druhy...
vsetky urcenia boli za pomoci popolvara cim mu velmi dakujem a verim ze tento maly report vam trochu pomohol...

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Re: report zo Zempl. Siravy

Príspevok od užívateľa lukas » Streda, 24. Júla 2013, 22:18

:) velmi ti zavidim, musel to byt skvely zazitok, ako opisujes tie druhy...

Tie malicke mravceky zlte pri tich L. niger by mohol byt Solenopsis...

Sanko2
Polyrhachis dives
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Streda, 24. Júla 2013, 22:29

dakujem...jj bolo super...najviac ma zaujali tie C. truncatus...len skoda ze su tak citlive...co ale mohlo byt sposobene aj tym ze som ich chytal pri svetlach na terasach a ludia sa tam casto par hodin predtym repelentovali proti komarom :(

no tie malicke zlte ...boli jasno zlte a bolo to tak malinke ze sa to zle pozorovalo aj 30x lupou ale bolo ich neskutocne vela... :)

peter.t.
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 18. Mája 2013, 13:36

Príspevok od užívateľa peter.t. » Streda, 24. Júla 2013, 23:07

Ja som našiel camponotus truntatus pred 2 tyždňamy a vajička nakladla až včera.zaujimave že som ju našiel pod listom po rannóm daždi.a prežila 2 cesty na dedinu a cestu tam a naspeť do chorvatska.ale veľ my sa ti zadarilo.gratulujem.budeš mať na predaj :?:.tolko druhov.niektore druhy som ešte nevidel.
Elliptorina javanica,Axolotl mexicky,Pogona vitticeps,Achatina fulica,Princisia vanwaerebecki,Lucihormetica verrucosa,Pycnoscelus femapterus,Gyna lurida,Gromphadorhina portentosaPachnoda marginata,Lucihormetica verrucosa,Archimandrita tesselata,

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 26. Júla 2013, 14:07

Ahoj, pekny vylet :) ... Camponotus truncatus , nemal som s nimi problém, ešte mi nehynuli, len je to dutinkový hnieždič tak treba podľa toho aj skúmavku vybaviť.
Ale áno roja sa v noci ... tak som rád že si to tak vychytal , majú tendenciu pristávať priamo na korunách stromov , takže si mal aj troška šťastia ;)

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Pondelok, 29. Júla 2013, 21:26

Ten žltý mini ,,Lasius" bol zrejme naozaj Solenopsis fugax, to sú takí malí zlodeji lariev a kukiel, vylučujúci aj odstrašujúce sektréty proti robotniciam Lasius. A ten plygýnny Lasius sp. je najskorej Tapinoma(u nás napr. T. erraticum), to sú veľmi pekné mravce ktoré majú radi slnko a teplo(ale pozor na sucho!) a často preto menia svoje hniezdo. Krásny druh, šanuj si ich ;)

Sanko2
Polyrhachis dives
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Pondelok, 29. Júla 2013, 22:27

Messorus dakujem velmi pekne za urcenie...ked som pozrel obrazky a posvietil si na nich 60 lupou tak to aj sedelo...este raz velmi velmi pekne dakujem...toto vediet tak im tie kralovny ukradnem dve :oops: inac nakladla peknu hromadu vajicok a krasne sa o ne stara...aj s tromi robotmicami co som jej ukradol z hniezda...
naozaj moooc dakujem....
tie zlte mikro mravce som nebral ... len tieto Tapinoma ma uchvatili kvoli mnozstvu kralovien co tam mali a viac menej som jednu kralovnu a tri robotnice zobral len na urcenie...ale budem sa o ne starat najlepsie ako budem vediet...dakujem

a dalsie poucenie je ze treba riadne pozerat "rozlisovacie" znaky...dakujem opat dalsie ponaucenie...

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Piatok, 2. Augusta 2013, 16:28

Keby si nevedel čo s tými Tapinoma, tak mám záujem :)

Sanko2
Polyrhachis dives
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Piatok, 2. Augusta 2013, 18:17

Messorus napísal:Keby si nevedel čo s tými Tapinoma, tak mám záujem :)
tak ja by som aj vedel co s nimi, ale nemam problem posunut ich dalej...viac dohodneme cez PM

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 3. Augusta 2013, 00:22

Máš dobre , u nás Tapinomy vymreli , neviem prečo , teda aspoň na mojom svahu... ešte tak pred 4 rokmi ich tu bolo veľa aj s Plagiolepis-mi

Sanko2
Polyrhachis dives
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Sobota, 3. Augusta 2013, 00:28

skoda toto vediet ... ukradol by som im z hniezda aj viac samiciek :( ale tak zas nechcel som to prilis drancovat a vzhladom na to ze som ani nevedel o co ide a toto bolo zobrate len na urcenie...ak sa o rok podari ist opat tak sa poohliadnem a nejake snad nejdem opat :)

Napísať odpoveď