camponotus nicobarensis od Popolvara

Blogy o chove Tvojej kolónie , zapisuj kroky a pridávaj fotografie do vlastného fóra
Ptak666
Lasius niger
Dátum registrácie: Sobota, 23. Februára 2013, 21:51

camponotus nicobarensis od Popolvara

Príspevok od užívateľa Ptak666 » Štvrtok, 15. Augusta 2013, 23:54

Zdravím Vás,

Tak už jsem se taky rozhodl napsat svůj deník o svém chovu mravenců.
Rozhodl jsem se pro chov druhu camponotus nicobarensis, jelikož to jsou mravenci
většího druhu a nemusejí se zimovat. Což pro mě bylo jednodužší.
Mravence jsem koupil od Popolvara a tímto bych mu chtěl dodatečně poděkovat
za SUPER obchod a hlavně za jeho trpělivost a spoustu rad ohledně chovu, jelikož
jako začátečník jsem byl úplně mimo.

24.4.2013 - Dorazily mravenci ke mě domů. 1 královna a 10 dělnic. Hned ten den jsem chtěl
mravence přestěhovat do akrylového formikaria, které jsem taky koupil od Popolvara. Jelikož
jsem nechtěl mít mravence ve zkumavce protože mi to přišlo nepraktické. Tak jsem hned propojil
formikarium se zkumavkou a čekal co se bude dít. Bohužel se nedělo nic ...

25.4.2013 - Jsem přišel z práce a hned jsem běžel ke zkumavce jak to vipadá. A co nevidím,
poslední mravenec nesl smotek vajíček do formikaria a byly všichni kompletní v tom akrylovém
formikariu. Nyní jsem se už mohl hezky kochat svými mravenci.

26.4.2013 - Přišel jsem opět domů z práce a namíchal jsem medovici a dal ji do malé misky k mravencům.
Pak jsem "zabil" cvrčka a taky jsem ho nabídl mravencům. Bohužel cvrček nebyl tak mrtvej jak jsem si
myslel. Nějakým záhadným způsobem ožil a začal dělat rozruh ve formikariu. Rozhodl jsem se jednat.
A tak jsem formikarium otevřel a domáčkl jsem cvrčka. A v tom zmatku mi jeden mravenec skočil do medovice.
Tak jsem nelenil a vytáhl ho. Bohužel druhý den v té mističce skončila jedna dělnice, kterou se mi
zachránit nepodařilo.

30.4.2013 - Jsem zahlédl ve formikariu první larvy

24.5.2013 - cca 20ks nových dělnic

27.5.2013 - Ve formikariu se vylíhla první velká "dělnice". Bohužel nevím jestli je to dělnice nebo třeba voják.
Jak jsem psal už výše, tak jsem úplný začátečník...

21.6.2013 - cca 35ks dělnic v kolonii

10.7.2013 - cca 50ks dělnic v kolonii

30.7.2013 - Jsem konečně dostavil "svůj" dům. Tak jsem si řekl, že by nebylo špatné postavit i nový dům mravencům.
Jelikož už se ty malé mrchy prokousávali ven s formikaria a vždy ty nejmenší dělnice řádily po stole a hledaly cesstu zpět.
Zvolil jsem ytongové formikariu, protože mi ytongu zbylo hodně ze stavby, tak že nebylo co řešit.

3.8.2013 - Jsem se rozhodl, že přestěhuji mravence do jejich nového domova. Z akrylového formikaria jsem sundal
všechny krytky a vložil jsem ho do arény a čekal co se bude dít. Bohužel se nedělo vůbec nic a mravenci se bály
vůbec vylézt ven z formikaria. Tak jsem zvolil drastičtější metodu a nad arenu jsem přiložil stolní lampičku
a začal jsem do arény svítit. V tu chvíli vyběhlo asi pět dělnic do prostoru a asi hledaly nové místo pro kolonii.
Po chvíli pozorování jsem si všiml, jak jedna dělnice zaběhla do vyschlého pařezu kde si našla jednu podélnou prasklinu.
Nevěnoval jsem ji moc pozornost a spíš jsem se soustředil na to, která dělnice najde hadici která vedla do jejich
nového domova. Po chvíli jsem si všiml, že k té jedné dělnici v pařezu se přidalí další dvě a nehybně
stály ve skulině. Pak se najednou rozeběhly k otevřenému formikariu a jako by přinesli dobré zprávy a všem
vyjecali že našli svůj nový domov. Najednou se kolonie ve formikariu začla "chaoticky" hýbat a každá dělnice
popadla vajíčko a už upalovala pryč... Až formikarium zůstalo prázdné. A všichni měly namířeno do toho pařezu.
Nemohl jsem to tak nechat a tak jsem lampičkou začal svítit na ten kus pařezu aby si ty mrchy malí našli něco lepšího.
V tu chvíli se otočily a mazaly na druhý konec pařezu, kam hned zalézaly s vajíčky a mizely v dutinách kořenu...
Na to už jsem neměl sílu a nechal to přírodě. Mohu říct, že jsem ještě nic takového neviděl a byl jsem rád
že jsem byl součástí. Pak už jsem jen stčil zapnout na chvíli telefona natočil zbytek přesunu mé malé armády.
(video sem hodím až mi konečně O2 zapojí internet). Mimochodem přesun od takzvaného polachu trval necelých 5min.

6.8.2013 - Jsem přišel z práce a řekl jsem si, že zkontroluji mravence. Bouchám do pařezu ale od posledně žádný pohyb.
Tak mě napadlo, že bych se mohl podívat do ytongu a HLE ... Mravenci tam byly komplet nastěhovaní... No, jak se mě se
ulevilo. Zatím se bojí a vůbec nevylézají ven. Jen občas pro potravu ale stejně nic moc...
Prílohy
IMG_0300.JPG
30.7.2013 - Formikarium
IMG_0250.JPG
10.7.2013 - cca 50ks dělnic
IMG_0231.JPG
21.6.2013 - cca 35ks dělnic
IMG_0210.JPG
27.5.2013 - První velká "dělnice"
IMG_0203.JPG
24.5.2013 - cca 20ks dělnic
IMG_0186.JPG
30.4.2013 - První larvy
IMG_0176.JPG
25.4.2013 - Přestěhováno ....
IMG_0175.JPG
25.4.2013 - Přestěhováno ...
IMG_0173.JPG
24.4.2013 - První den
IMG_0172.JPG
24.4.2013 - stěhování do formikaria

Ptak666
Lasius niger

Re: camponotus nicobarensis od Popolvara

Príspevok od užívateľa Ptak666 » Štvrtok, 15. Augusta 2013, 23:58

Bohužel jsem nevěděl jak se vkládají fotky a zjistil jsem, že se uložily sestupně od nejnovějšího data. Ale stejně je u každé fotky dané datum, tak snad si to dáte nějak dohromady ;)
Prílohy
IMG_0328.JPG
15.8.2013
IMG_0327.JPG
15.8.2013

Ptak666
Lasius niger

Re: camponotus nicobarensis od Popolvara

Príspevok od užívateľa Ptak666 » Piatok, 16. Augusta 2013, 17:37

Ptak666 napísal:Bohužel jsem nevěděl jak se vkládají fotky a zjistil jsem, že se uložily sestupně od nejnovějšího data. Ale stejně je u každé fotky dané datum, tak snad si to dáte nějak dohromady ;)
Prílohy
IMG_0323.JPG
Aréna

Napísať odpoveď