Moja prva Q - C. ligniperdus

Blogy o chove Tvojej kolónie , zapisuj kroky a pridávaj fotografie do vlastného fóra
Užívateľov profilový obrázok
Tititos
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Nedeľa, 10. Marca 2013, 19:19

Re: Moja prva Q - C. ligniperdus

Príspevok od užívateľa Tititos » Piatok, 26. Júla 2013, 11:29

Update:
24.7. 2013:
:arrow: C. Ligniperdus som našiel mŕtvu :( okolo nej bola taká tmavohnedkastá tekutina, deň predtým som jej dával medovicu ako aj ostatným herculeanusom a vyzerala v pohode, každopádne po tak dlhej dobe sa jej nepodarilo nič odchovať ďalej, ako len na vajíčko, zakaždým ich asi zjedla a niektoré zhnedli, pretože počet vajíčok som nevidel nikdy viac ako 5. :(
26.7. 2013:
:arrow: 4 x C.herculeanus - žijú, 2 z nich máju už 5+ pupae a prijali aj bielkoviny(octomilku) :) .
:arrow: Druhé dve máju stále len vajíčka a nič viac, bojím sa, aby neskončili ako ligniperdus, octomilku nezjedli. :(
:idea: V blízkej dobe čakám prvú robotnicu :D teším sa jak malý chlapec :D
Camponotus herculeanus x3, Lasius niger x1, Lasius flavus x2, Lasius sp. x1, Formica fusca x1, Formica cunicularia x1, Myrmica sp. x3

nero666
Formica fusca
Dátum registrácie: Pondelok, 28. Júna 2010, 14:50

Príspevok od užívateľa nero666 » Utorok, 13. Augusta 2013, 19:33

Ja som mal 2 camponotky.. Jedna mi umrela po roku, nedarilo sa jej nic odchovat, vajicko od druhej neprijala, dokonca ho odvrhla. Druha mala po roku len jednu robotnicu, tento rok sa jej dari, uz ma druhu, plus plno vajicok a pupae. cakam asi 5 - 7 prirastkov v blizkej dobe. Zeru, priberaju, nepohrdnu medovicou ani muskami. Ta co uhynula nechcela nic, vsekeho sa bala, ak mala vajicko, do dna ho zjedla, aj ked tam mala musku na polovicu. nechapal som.. no nic, taka je matka priroda zahadna.. tesim sa aspon z tej jednej.
Mal som: Lasius Flavus, Lasius Niger, Formica Rufibarbis, Myrmica sp. - snad sa im v prirode dobre pobehuje (vypustene)
Mam: Formica Cunicularia, Camponotus sp.

Dominik
Formica fusca
Dátum registrácie: Utorok, 27. Septembra 2011, 15:25

Príspevok od užívateľa Dominik » Utorok, 13. Augusta 2013, 20:42

To já mám Camponatku z tohoto roku a v posledních týdnech se jí narodilo potomstvo o 7 členech počítám že tak do devíti by mohli narůst ,, ale vajíček moc nemá jelikož sem jí teť stěhoval do nového formi. Tak doufám že se jí tam bude dařit i s potomkama. 8-)

dankooo
Formica fusca
Dátum registrácie: Utorok, 16. Apríla 2013, 12:46

Príspevok od užívateľa dankooo » Utorok, 13. Augusta 2013, 21:39

Ja som si kupil od skippyho a mala 3 robotnice a vajicka a kukly jedna po druhej robotnici mi pokapali a potom ako ona nevie otvorit kukly alebo aj tie jej pokapali .. nechapem lebo mam od neho aj c. vagusky a tie uz su 8 tak nechapem ..

lucas
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 27. Júla 2012, 08:12

Príspevok od užívateľa lucas » Štvrtok, 15. Augusta 2013, 08:58

četl jsem tady na webu, že C. ligniperdus je občas zrádnější v náhodném úmrtí.

Nemyslím si, že je nějak komplikovaná, ale jako u každého druhu je potřeba myslet na správnou vlhkost, teplotu, za každou cenu matku s pár dělnicema netahat někam do formikária a poskytnout jim klid. Někdy se stane, že matka klade napřesrok nebo později, v neposlední řadě klade po vlnách, ne soustavně, je potřeba trpělivost v začátcích, koneckonců je to na rozjezd pomalejší druh. A i tak můžete narazit na nevhodnou matku. Kukly jsem nikdy nepřidával, nebylo zapotřebí.

K těm bílkovinám, někdy je dobré zkusit malé roztrhnuté mušky když matka dlouho neklade, buď vezme nevezme, pak zkouším podávat mušky v období kdy jsou první larvy, tam mám většinou úspěch. Medovice dávám s mírou, dokázala by toho určitě sníst víc, ale myslím, že velký plný zadeček ničemu neprospívá.

Ligniperdusky chovám tři roky, pět kolonií a ťukám, zatím bez problému.

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Sobota, 17. Augusta 2013, 11:10

Aby bolo jasne s ligniperdus je amen, ako som uz pisal, takze teraz mam len herculeanusy.
Mam 4 Q
:arrow: 1. Q - má uz 5w, vajicka a aktuanle jednu larvu, pupae ziadne
:arrow: 2. Q - s nou boli viac problemy odkedy ich mam este len teraz sa jej podarilo mat pupae, ma ich 2 + vajicka
:arrow: 3. Q - tej sa dari najmenej ma stale iba vjicka nikdy som u nej nevidel doteraz larvu ani pupae
:arrow: 4. Q - tejto sa darí najlepsie ma 7w + vajicka a larvy, táto Q ma vadu, ma puknuté bruško, napriek tomu je asi najlepšia matka, ale bojim sa o nu najviac.

Planujem prelozit 1 a 4 Q do formi, najlepsie by pre mna bolo sadrove, mozem ich dat do sadry?

:idea: Okrem ineho borci :) chytil som Q tetramorium a má uz asi okolo 10 robotnic, ale su take blede stale do zlta alebo take akoby priesvitne, cakal som ze budu tmave ako Q. Kde je problem? alebo je taky druh tetramoria? su tak sfarbene dlhsiu dobu, takze to nebude tym ze su cerstvo vyliahnute su take uz vyse tyzdna, dik za rady.
Camponotus herculeanus x3, Lasius niger x1, Lasius flavus x2, Lasius sp. x1, Formica fusca x1, Formica cunicularia x1, Myrmica sp. x3

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Sobota, 17. Augusta 2013, 11:18

Robotnice Tetramorium sú neni žlté aspoň čo ja poznam na Slovensku.. Jedine logicke vysvetlenie bude ze su len este neni vyfarbené, ja mam koloniu Tetramorium s cca 20w a vzdy sa vyfarbili v priebehu cca 5 dni u mojej kolonie niger s cca 1000 w sa vyfarbia počas jednoho dna, ... Ale zase co som mal C. ligniperdus vacsie jedince boli blede aj rok...

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Streda, 21. Augusta 2013, 14:36

Tetramorium robotnice môžu byť aj nažltlé, videl som viacero hniezd už v živote kde boli až také hrdzavo sfarbené jedince :) alebo zmiešané

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Streda, 21. Augusta 2013, 19:25

to je presne moj pripad su hrdzave z 10w len jeden je cierny dam aj foto ked bude cas :D

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Streda, 21. Augusta 2013, 20:30

:o To musi byt zaujimave..

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Piatok, 23. Augusta 2013, 10:55

Dami a pani davam sem slubene foto Tetramorium...Rozhodol som sa urobit novu temu.
Tu je odkaz:
viewtopic.php?f=9&t=1132

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Pondelok, 28. Októbra 2013, 09:22

Zdravím Vás po dlhšej odmlke :D
Mravčeky mi žijú v pohode zhruba od polky septembra mi už nepribudli žiadne robotnice...Mám však otázku k zazimovaniu, mravce som už preložil z tepla cca z 25 stupňov na cca 19 a niekedy v novembri ich dám do pivnice kde je tak pod 10 stupňov. Otázka však je, že u väčšiny kolónii v skúmavkách nemám už vodu, teda je jej už len toľko, že je nasiaknutá len vata. Mám im pred zazimovaním doplniť vodu?

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Pondelok, 28. Októbra 2013, 11:42

Hybernácia našich druhov by mala začať začiatkom buduceho mesiaca. To bude ešte asi posunuté keď je teraz tak teplo...

Vodu určite doplň, je to veľmi dôležité ale daj pozor nech sa ti nerobia v skúmavke veľké kvapky od rosy...

L.

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Sobota, 1. Marca 2014, 15:37

Zdravím, opäť sa ozývam. Urobil som ako ste odporučili, doplnil vodu... mravce sú stále v pivnici, počas mojich pozorovaní som nemal pocit, že by kolónie úplne "vypli". Minimálne pohyb tykadiel som zaregistroval, občas aj pomaly pohyb jedincov.
Chcem sa opýtať, či ich mám ešte nechávať v pivnici zazimovať? Keďže táto zima bola celkom teplá a aj teraz sú už teploty dosť vysoké a vonku som už videl prvé mravce na prieskume a v pivnici mam teda teplotu už nad 10 stupňov.
Inak mam pocit, že tam mam nejakú stratu :(.
A ešte jedna otázka: je normálne, že vidím niektoré kráľovné ako keby v klbku???(Camponotus)
Zazimované mám všetky mravce(Camponotus, Lasius, Formica, Myrmica, Tetramorium...)

Marax11
Lasius niger
Dátum registrácie: Pondelok, 29. Júla 2013, 08:55

Príspevok od užívateľa Marax11 » Sobota, 1. Marca 2014, 17:58

Ahoj,
já už odzimoval všechno co mám. Ve sklepě stejně letěla teplota nahoru během dne na nějakých patnáct až sedmnáct stupňů, tak už to k ničemu nevedlo. A mají se k světu.

Napísať odpoveď