Moja prva Q - C. ligniperdus

Blogy o chove Tvojej kolónie , zapisuj kroky a pridávaj fotografie do vlastného fóra
Užívateľov profilový obrázok
Tititos
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Nedeľa, 10. Marca 2013, 19:19

Moja prva Q - C. ligniperdus

Príspevok od užívateľa Tititos » Štvrtok, 13. Júna 2013, 18:48

Zdravím Vás, tak sa mi to podarilo :)
Bol som s priateľkou na chate a po pol hodine mi po dlažbe pred chatou začal behať veľký mravec, sa radujem paráda to je kráľovná(kedže sa rojil tento druh tak som myslel, že to je Q C. L.), hneď sme ju s priateľkou odchytili, kedže som nemal nič do čoho by som ju dal poslúžila mi umelo-hmotná soľnička :D (nepoužitá) po hodinke som odchytil ďalšiu, dokonca som ju zachránil pred útokom jašterice, ktorá išla za ňou :D.

Dilema nastala asi okolo 7 hodiny kedy som fakt odchytil skutočnú kráľovnú C.L veľká okolo 2cm mohutná hruď aj bruško.

Faktom je, že aj tie dochytené dva boli nadmerne väčšie oproti ostatným mravcom okolia, napáda má že sú to robotnice C.L. pravdepodobne z rovnakého hniezda, ale tieto menšie sa nepodobajú na robotnice C. L. oproti fotkám, čo tu majú iný užívatelia z chovu. Neviem. Možno je to iný druh, napada ma formica :D ?.
Tak Vás prosím o identifikáciu tých menších. Kráľovná je určite C. L.
FOTO:
Kráľovná:(cca 20mm)

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Ten menší, má okolo 15mm, mne sa podoba na Q, na hrudi ma akoby jamky po krídlach ale zase ta stopka...neviem, ozaj len začínam a budem vďačný za rady.
Obrázok
Obrázok
Forum aj mravce.info si čítam, hádam som nič nepokazil, ako hniezdo som použil nábojnicu fľaše s vrchnákom, na ktorom su diery urobene ihlou, na konci je voda s vatou a samozrejme miska z liekov s medovicou, prihodil som aj nohu s cvrčka, kráľovná sa moc nehýbe trošku si dala medovice inak nič, je to normálne?

Ospravedlňujem sa za môj dlhý príspevok a možno hlúpe otázky, ale rád si dám poradiť a predísť tak úmrtiu týchto krásavcov :)
Camponotus herculeanus x3, Lasius niger x1, Lasius flavus x2, Lasius sp. x1, Formica fusca x1, Formica cunicularia x1, Myrmica sp. x3

popolvar
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Piatok, 11. Júna 2010, 23:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Moja prva Q - C. ligniperdus

Príspevok od užívateľa popolvar » Štvrtok, 13. Júna 2013, 19:45

Tá veľká je určite C. ligniperda.
Tie dve menšie sú parazitycké kráľovné Formica.
Pravdepodobne F. polyctena , tie by si mal ale pustiť. Sú chránené a ťažko sa chovajú.

peter.t.
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 18. Mája 2013, 13:36

Príspevok od užívateľa peter.t. » Štvrtok, 13. Júna 2013, 20:46

1 fotka je určite kralovna camponotus ligniperda.stimi formica bi som nesrandoval.je ich všade vela ale chovať ich nemôžeš.ja som chitil camponotus pred 3 tyždnami a už ma larvy. :|
Elliptorina javanica,Axolotl mexicky,Pogona vitticeps,Achatina fulica,Princisia vanwaerebecki,Lucihormetica verrucosa,Pycnoscelus femapterus,Gyna lurida,Gromphadorhina portentosaPachnoda marginata,Lucihormetica verrucosa,Archimandrita tesselata,

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Štvrtok, 13. Júna 2013, 20:54

Mal som ich pekne v skúmavke s vodou aj medovicou, ďakujem za identifikáciu a informácie, vypustím ich teda.
O Kráľovnú(C.L.) sa trošku bojím, moc sa nehýbe je to normálne? Väčšinou je na jednom mieste bez pohybu, ale žije, ráno mi dokonca vyliezla von a pobehala si trošku.
Camponotus herculeanus x3, Lasius niger x1, Lasius flavus x2, Lasius sp. x1, Formica fusca x1, Formica cunicularia x1, Myrmica sp. x3

Sanko2
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2013, 15:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Štvrtok, 13. Júna 2013, 21:44

idealne je ak by si ju prestahoval klasicky do skumavky prihodnych rozmerov...moze byt ze sa jej to zle vetra alebo ma malo vlhka...a nechat jej hlavne klud...
zial je velmi relativne co znamena "moc sa nehýbe"...oni v podstate nie su nejak pohyblive...cim viac prechadzok jej doprajes tym viac ju stresujes a tym viac ju to stoji potrebnej energie...stresuje sa aj v prilis velkom ako si to nazval "hniezde"...daj foto v com ju to vlastne mas ;)

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Štvrtok, 13. Júna 2013, 22:57

Takto na večer, čo som kukal tak behala pozerala to miesto, inak väčšinu času trávi pri napájačke.
Originálnu skúmavku nevlastním, ale ak bude treba zoženiem.
Obrázok
vetranie:
Obrázok

Sanko2
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2013, 15:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Piatok, 14. Júna 2013, 19:00

kludne to upchat vatou a zmensi jej priestor...ona tolko nepotrebuje :)

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Piatok, 14. Júna 2013, 21:12

Tak tie dve Formy som vypustil do prirody
No a dnes som bol s ocom na drevo a camponotusy behali v dreve ako muchy, vo vyske asi okolo 800m.n.m. pod klakom. Len mam pocit ze to mozu byt aj herculesy :D su cele cierne mam pocit.... Tak som.si domov doniesol este 4 inak ich tam mohlo byt viacej. Dvoch som striasol do lesa ale urcite v korbe daky ostali.
Ak by mal niekto zaujem.z okolia ziliny darujem dvoje. :)
Pochytal som ich na korbe avie mozno by vykladku ani neprezili. Ale jedneho som nasiel este v starom pni. :) dam sem aj foto zajtra.

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Sobota, 15. Júna 2013, 12:31

Dnes sa drevo ukladalo a našiel som ešte tri, ktoré som odniesol ďalej do trávy, až sa im nič nestane, jedna však mala natrhnuté bruško :(.
Žiaľ, keď som došiel domov o 10 a kontroloval som Q, tak jedna bola už bez pohybu :cry:
Zato ďalšia od včera nakládla už 2 vajčiaka.
Tá prvá nenakládla ešte nič, asi sa jej to zdalo veľké, ale upchal som jej to vatou a skrátil jej tak priestor.
Dnes mi možno brat donesie originál skúmavky, tak ich preložím, nech už majú kľud.
Jedna z nových, zdá sa mi tmavšia ako tá prvá, čo je Ligniperdus, nemôže to byť Herculeanus?
C.L. ma cervensi spoj hrud s bruskom, tento ma brusko cele cierne, naznak cervenej je len zo spodku hrude a zda sa mi aj matnejší z fotiek, čo mi vyhodil google by to mohol byt aj herculeanus, čo vy na to?
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Fotím Nikonom d5100 18-55mm + Reverzný krúžok...

popolvar
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Piatok, 11. Júna 2010, 23:00
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa popolvar » Sobota, 15. Júna 2013, 12:51

Určite je to herculeanus. Oni sa roja rovnako ako aj ligniperda.

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Sobota, 15. Júna 2013, 22:16

Tak sa ospravedlňujem za deň som tu toľko príspevkov dal, že až, pochopil som, že je lepšie aspoň po týždňoch robiť aktualizácie, tak len zhrniem par info.
:arrow: Presunul som ich pekne do skúmaviek originál plastových, ako som počul sklenené viac chladia.
:arrow: Každá kráľovná ma kvapku medovice.
:arrow: Provizórny stojan z polystyrénu na lepšiu manipuláciu.
:arrow: Tá v najväčšej je v skle, má už 4 vajíčka od včera, tak som ju neprekladal do menšej.
3 skúmavky sprava: C. Herculeanus a posledná na ľavo je C. Ligniperdus
Držte palce ;)
Obrázok
Naposledy upravil/-a Tititos v Nedeľa, 16. Júna 2013, 00:05, upravené celkom 1 krát.

Dreams
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 1. Júna 2013, 01:19

Príspevok od užívateľa Dreams » Sobota, 15. Júna 2013, 22:30

Pěkný, závidím. Já jsem dneska strávil 6 hodin po venku hledáním a nic jsem nenašel :(

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Streda, 19. Júna 2013, 10:54

Tak, už každá Q ma prvé vajíčka, papali aj medovicu.

Včera opäť na dreve :D , zas som videl asi 8 Q C. Herculeanus, domov som vzal ešte dve, takže ich mám 5, nemajte mi to za zlé, vzal som ich za účelom ak by niekto mal záujem tuna z fóra pre tých, čo nemali to šťastie ich nájsť, zatiaľ tie dve sú na odber. Môžme sa dohodnúť, viem ich doniesť aj na burzu Akva-Tera Trenčín 22.6.2013 napíšte mi PM ;)

Ak nie tak ich vypustím asi ;)

Tititos
Camponotus fallax

Príspevok od užívateľa Tititos » Streda, 10. Júla 2013, 11:13

:arrow: 8.7.2013 - Jedna Q(v sklenenej skúmavke C.H. 1) má už dve larvy
Doteraz mi ani jedna nechcela bielkoviny :(

dankooo
Formica fusca
Dátum registrácie: Utorok, 16. Apríla 2013, 12:46

Príspevok od užívateľa dankooo » Streda, 10. Júla 2013, 11:23

neviem preco ale aj ja co mam c. vagus , c. ligniperda , manica rubida , tetramorium , c aethiops , lasius sp. tak vsetky radsej sa nasaju do plna medovinou a ked im dam o dva dni nohu alebo časť cvrčka tak ho nejedia s nadsednim tak ako cucaju medovinu a to vsetky maju vajicka alebo kokony larvy alebo par robotnic

Napísať odpoveď