Experimentalni protiunikove reseni

Všetky Vaše kutilské nápady v chove mravcov, patenty, inovácie a nápady ktoré môžeme prediskutovať
ondr4
Dátum registrácie: Streda, 24. Septembra 2014, 10:47

Experimentalni protiunikove reseni

Príspevok od užívateľa ondr4 » Utorok, 10. Februára 2015, 16:32

ahoj,

rad bych se tu s vami podelil o muj experiment proti uniku mravencu z formikaria..

me protiunikove snazeni zacalo tim,ze jsem nanasel aviril steteckem na skelne steny formikaria - okamzite me to stekalo,nechtelo to drzet,hruza..

druhy krok byl nanaseni aviril steteckem na poklop formikaria zespodu - opet to dopadlo blbe,protoze olej nedrzel kruh a misty se celkem dost od sebe odklanel a stejne tak i kapal dolu,takze opet nezdar

treti krok - utesnil jsem mezirky mezi poklopem a stenami silikonem..silikon se presne vytvaroval proti nestejne vysce sten,takze nebyla tam ani mezirka pro tykadla mravencu..jenze pri predstave,ze mravencu bude v budoucnu hodne a jak oddelam poklop abych mohl manipulovat s obsahem,tak jsem mel strach,ze me zdrhnou..

take jsem zkousel tekuty teflon,jenze ani tekuty ani ve spreji me proste nefungoval..kdyz jsem sprejem nastrikal steny,tak nastrikana vrstva byla jeste nekolikrat hrubsi nez sklo..nejspise jsem to delal spatne nebo mel spatny teflon,ale za boha jsem se nemohl nikde docist,jaka znacka se pouziva a jaky typ..jednoduse opet vyhoreni

uz jsem zacinal byt opravdu zoufaly a premyslel jsem fakt o vsem,jak bych efektivne a nenarocne mohl "usmernit" mravence,aby nezdrhali..

a tak ve viru premysleni me napadlo reseni - na stenu jsem nalepil molitanove tesneni do dveri - jedna strana lepi a druha ma takovou sustici vrstvu..z obou boku je holy molitan (nebo pena)..oblepil jsem cely vnitrni obvod formikaria a do rohu jsem jeste pridal kousek nad, protoze jsem tam mel kousek mezirku..
na takto nalepene tesneni jsem zacal injekcni strikackou s jehlou nanaset aviril tak,aby cele tesneni bylo avirilem nasakle..nechal jsem to nacucat pres noc a i dalsi den jsem postupne nanasel nad tu penu,at olej vtece do vsech bublinek v tesneni..dulezite take bylo odstranit tu neprilnavou vrstvu na opacne strane,nez to lepi,protoze by to po tom jen stekalo a nenasaklo se to (z jednoho kraje jsem nozem kousek odrezal a potom pomalu ztrhl po cele siri,slo to bez problemu v celku)..

takhle nasakla pena mi neodpadava a drzi na stene,je 2-3 centimetry nad piskem,kde chodi mravenci a ani jednou jsem je nevidel,aby jen vylezly na stenu pod tesnenim..
je to porad ve fazi experimentu,ale doufam,ze mi to vydrzi dlouho..
samozrejme pocitam s tim,ze budu muset nanaseni opakovat,ale olej jen tak snadno nevyschne..

je to levne a relativne nenarocne reseni,od ktereho si slibuje 100% ucinnost a malo udrzby..

co si o tom myslite vy?

fotky jsou v odkazu
https://www.dropbox.com/sh/n6dunqltk19n ... JoYva?dl=0

Užívateľov profilový obrázok
RoboBA
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Nedeľa, 1. Apríla 2012, 22:58

Re: Experimentalni protiunikove reseni

Príspevok od užívateľa RoboBA » Streda, 11. Februára 2015, 19:54

Tak to je zaujímavý nápad, som velmi zvedavý ako to dopadne.
Messor barbarus, Gromphadorhina portentosa, Elliptorhina javanica
YouTube http://www.youtube.com/user/TheRoboBA/videos?view=0

ondr4

Príspevok od užívateľa ondr4 » Štvrtok, 12. Februára 2015, 16:45

je treti den ostreho nasazeni a zatim mohu potvrdit,ze nikdo olejove tesneni neprelezl..

idkyz je nemam spocitane a nehlidam je 24/7,tak ve formikarku jsou porad v hojnem poctu a verim,ze pokud by jeden utekl,utecou i ostatni..

takze zatim muzu prohlasit,ze to funguje :) a mile me to prekvapilo,jak jednoduse jde formikarko zabezpecit bez vedlejsich ucinku (kapani,stekani nebo uhyn mravencu pri namoceni do oleje)

doporucuji to vyzkouset a doufam,ze se vam to osvedci a bude vam tato bariera vyborne slouzit stejne jako me..

Užívateľov profilový obrázok
Bodye
Formica fusca
Dátum registrácie: Nedeľa, 6. Júna 2010, 19:50
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Bodye » Pondelok, 23. Februára 2015, 21:26

máš malou kolonii tak to funguje, já bych nalepil těsnění mnohem výš, kolonie cca. 1000 dělnic mi dokáže za noc vystavět i 3cm hromádku materiálu, a z té by přelezli hravě, a to nemluvím o mé největší kolonii 10000 dělnic, ta udělá za noc hromádku i přes 5cm :evil:
Camponotus sp., Messor barbarus, Messor wasmanni

ondr4

Príspevok od užívateľa ondr4 » Utorok, 24. Februára 2015, 17:37

ano,mam to nalepeny kratko nad zemi,ale to neni to,co jsem prezentoval..
az budu mit vic mravencu,tak udelam vetsi a vyssi sklo..

jinac dodavam,ze od zacatku jsem nezaregistroval zadne uniky,stale experiment velmi dobre funguje

Napísať odpoveď