Parazity Tyrophagus putrescentiae a sp.

Všetky Vaše kutilské nápady v chove mravcov, patenty, inovácie a nápady ktoré môžeme prediskutovať
Užívateľov profilový obrázok
popolvar
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Piatok, 11. Júna 2010, 23:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Parazity Tyrophagus putrescentiae a sp.

Príspevok od užívateľa popolvar » Sobota, 13. Apríla 2013, 00:24

Rozhodol som sa vyskúšať tú kyselinu mravčiu. Zatil si ju len objednam a neskor to skusim na mravcoch. Budem podávať informácie.

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Sobota, 13. Apríla 2013, 11:13

Super. Len odporučam malé percentá, tak do 20%, včela je predsa len pevnejší organizmus...

kladno
Dátum registrácie: Štvrtok, 6. Mája 2010, 15:36

Príspevok od užívateľa kladno » Sobota, 13. Apríla 2013, 12:25

To je právě ta chyba. Včela bude rozhodně méně odolnější vůči kyselině mravenčí než mravenec. 20% kyselina je skoro nic. Rozhodně bych zůstal u 65% kyseliny. Jen dávky se musí vyzkoušet. Včela úl velmi rychle vyvětrá. Popolvar to vyzkouší na malé kolonii ve zkumavce. Doporučil bych vložit cca 0,3x0,3mm toho houbičkového hadru na nádobí s kapkou kyseliny. Pak se ale musí mravenci pozorovat. Určitě je to rozruší, to je OK, pokud ale začnou být malátní, tak je potřeba kyselinu odstranit. Nejvíce to může poškodit larvy a hodně mladé mravence. Úplně nejlepší by byly pokusy na nějakých obyčejných druzích, kde by nevadily případné úhyny.

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 13. Apríla 2013, 12:47

radšej nech to otestuje na nejakej jednej-dvoch robotniciach a potom nech to spraví aj na kráľovnej. Mravec je odolný voči kyseline , ale nie moc dlho ... ak sa priestor nevyvetrá tak ho to docela rýchlo a efektne zabije ... to poznáme z chovu , ak máte napr Formica v skumavke a rozrušíte ich ... tak tam začnú kyselinovať a pozabíjajú sa tak.
Záleží taktiež od druhu mravca , Camponotus aspoň ako tak kyselinu používa ako zbraň tak bude mať vyššiu odolnosť ako nejaký iný rod čo sa spolieha na žihadlo napr. (hypotéza)

Sanko2
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2013, 15:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Sobota, 13. Apríla 2013, 22:52

no tak to mozem plne potvrdit...jednu robotnicu formica som niesol v skumavke ze doma kuknem a tak...samozrejme skumavka zle zastuplovana...resp., az moc dobre a 20 min cesta a bolo po robotnici a ten krasny smrad z toho :)

Dreams
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 1. Júna 2013, 01:19

Príspevok od užívateľa Dreams » Piatok, 28. Júna 2013, 21:43

Jak se vlastě tihle paraziti vezmou v formikáliu? Protože formikálium jsem zálival vaříci vodou a pak jsem to ještě dával na 240 stuňů do trouby. A ten písek co tam mám jsem dával taky do trouby.
Tak i přsto se mi tam může objevit ten parazit?

Sanko2
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2013, 15:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sanko2 » Sobota, 29. Júna 2013, 00:28

Ci konkretne tento druh to neviem, ale musis brat do uvahy to, ze to formikarium nie je sterilne...davas tam potravu, hmyz, je vystavene vonkajsiemu prostrediu, prudeniu vzduchu v miestnosti, ostavaju tam zvysky potravy a tak dalej...najcastejsou pricinou bude jednoznacne ten hmyz...mne sa to zavlieklo na mucnych cervoch a prisiel som o fomikarium, aj robotnice ... larvy sa zachranili aj kralovna vdaka popolvarovi a uz sa veselo kolonia rozrasta...

mne sa napr. v niektorych skumavkach udomacnili taky mali biely roztoci, podobny miniaturnemu kliestovi, ale na mravce nejdu len za zivia zbytkami...raz za cas zabudnem odstanit nezjedenu muchu a uz su tam...mnozi sa to pomerne rychlo ale da to aj lahko odstanit...staci to utriet...a su prec...i ked po case sa vratia ale pokial nijak neotravuju mravce tak to vobec neriesim...zaujimave, ze je to len v niektorych skumavkach :)

Dreams
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Sobota, 1. Júna 2013, 01:19

Príspevok od užívateľa Dreams » Sobota, 29. Júna 2013, 08:10

Strašně se toho bojím, pro mě jsou mojí mravenečci hodně pěkné spestřeení volného času. Takže když dojí a vše vytáhnu ven takbudu tomu zamezovat. A čím je krmit, abych tomu zamezil? Třeba ty jsi říkal že jsi to zavlekl moučnáma červama.
Muchy, koníci, pavoučci? To vše muže taky zavléct? Nebo než jím tam mněco hodím mám prohlednout hmyz jestli něco na nich není.

lucas
Formica fusca
Dátum registrácie: Piatok, 27. Júla 2012, 08:12

Príspevok od užívateľa lucas » Piatok, 19. Júla 2013, 09:13

různý roztoči a brebery se tam dostanou právě hmyzem, kterým krmíš své mravence.
Doporučil bych Ti hmyz co máš na krmení vždy zkontrolovat. Když něco někde objevím, raději jim to nedávám a poohlédnu se po něčem jiném. Ještě dělám jednu věc, a sice hmyz strčím na nějakou dobu do mrazáku...pro takovou větší jistotu, kdybych přehled nějakou breberu nebo jejich vajíčka (i když si nedělám iluzi, že bych tím zabil úplně vše).
A samozřejmě odstraňovat zbytky...

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Sobota, 26. Apríla 2014, 23:11

Tak vyzera to že mi ten parazit napadol mravce Myrmica , a prave tie zaujímave druhy... Najskor skusim cvrcka a potom mravciu kyselinu...
Prílohy
Obrázok1.jpg

Turbo43
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Štvrtok, 8. Augusta 2013, 15:14

Príspevok od užívateľa Turbo43 » Nedeľa, 27. Apríla 2014, 14:38

ide to úplne v pohode v suchu :) ja som sa tak zbavil roztočov u Odontoponer :)

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Nedeľa, 27. Apríla 2014, 15:21

No takže zistil som že mám napadnutých 6 kolónií. najskor som skusil mravčiu kyselinu ale, nejde to dole a mravce su potom polomrtve...

Ako si to robil, mám urobiť suchú skúmavku a dať tam vlhkého cvrčka, alebo iba sucho???

Turbo43
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Štvrtok, 8. Augusta 2013, 15:14

Príspevok od užívateľa Turbo43 » Nedeľa, 27. Apríla 2014, 18:06

Das si nejaku dozu alebo nieco podobne na spodok das malu vrstvu sadry a nehas ich tam krmis len minimalne ale chce to cas moje odontoponery to mali 2krat prvy raz mi s tym pomohol Popolvar a druhy raz som to spravil rovnako a vsetko zmizlo ......Tu kyselinu nedavaj zabije ich to najskor su jak na mol a potom ich svacne ale ak si ju pouzil mravce rychlo presun inde aby na nich neposobila ta kyselina......prajem vela stastia (prepacte za chyby pisem to na mobile :-)
)

lukas
Myrmecia pavida

Príspevok od užívateľa lukas » Nedeľa, 4. Mája 2014, 15:31

Všetky kolonie Myrmica až na jednu ktora nebola nakazena týmto prazitom mi zdochli v snahe vyliečiť ich. Najskor som skusil mravčiu kyselinu, ktora bola moc agresivna a po natreti zadočka mravca pomocou vaty jedinec zahynul do 24. hod., a to som skúšal 30 perc. aj 65 perc. kyselinu. tak mi zdochli 2 matky. Na ostatných kolóniach som skúšal ich dať do suchej nádoby zo sadrou, pričom som ich kŕmil tekutou potravou, do 3 dňoch zdochli všetky, hlavne mladé jedince zomierali ako prvé pri suchu... Včera pri kŕmení mi umrela jedna zakladajúca matka Temnothoraxu, nevedol som prečo sa tak stalo až kým som si nevšimol, že bola už dosť nakazená parazitom.. Dnes ma takmer je*lo keď som zistil že sú nakazené aj ostatné mravce myrmicinae, medzi nimi aj 2 kolónie S. debile a Manica rubida... Na tychto koloniach už nič skušať nebudem buď zomru same alebo sa parazit strati, ak ma ešte niekdo nejake napady nech napiše, vyskúšam, mňa nič nenapada....

Dufam že sa s nim nikdo nestretne, lebo hrozna strata mravcov...

Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 29. Júna 2014, 20:39

Nuž, treba sa z toho poučiť, mravce si treba všímať včas a treba zaistiť vyššiu hygienu chovu - to že sa vyskytli vo viacerých chovoch súčasne nie je náhoda, ale proste buď preliezli, alebo sa pri narábaní s chovom používali rovnaké nástroje na ktorých sa mohli či roztoče alebo ich inicálne štádiá preniesť.

Pokiaľ svoj problém nevyriešiš, odporúčam ti zamedziť styk s ostatnými chovateľmi (predajom/darovaním tvojho chovu) aby si nešíril potenciálne nakazené chovy ďalej.

A

Napísať odpoveď