Parazity Tyrophagus putrescentiae a sp.

Všetky Vaše kutilské nápady v chove mravcov, patenty, inovácie a nápady ktoré môžeme prediskutovať
Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Parazity Tyrophagus putrescentiae a sp.

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 26. Júna 2010, 12:11

Zdravim,

je mozne ze sa casom vo svojom chove mozete stretnut s tymto velmi neprijemnym parazitom ... v poslednych tyzdnoch mi dvaja zaciatocnici hlasia na Messor barbarus koloniach tento druh a preto osi o nich nieco napiseme.

Je to hotova zahuba. Osobne som ich mal v chove naposledy pred 3-4 rokmi ked mi napadli koloniu Myrmica rubra a este jednu samicku.

Vyzera asi takto:
Obrázok

...a takto na tele mravca:
Obrázok

Pripomina to klieste. Prisaje sa to na telo mravca a nechce sa to odlepit , saje to jeho vnutorne tekutiny a velmi rychlo sa to mnozi. Hrozne.

... to je dovod preco si treba mravce kontrolovat. Mozu sa dostat do teraria ci uz potravou , substratom , roznym sposobom.
Ako sa ich zbavit? ... ked uz robotnice vyzeraju vsetky tak ako na hornom obrazku , tak sa toho uz zbavit neda - koloniu treba najlepsie spalit a terarium kde boli odstranit.

Ked ich je este pomerne malo ... tak do tych 30 percent na povrchu tela , da sa s nimi bojovat.

Nasledovne:
1. treba spravit terarium suche , ale fakt suche (mravce ale krmime vlhkou potravou)
2. ak je moznost , tak k miestu kde mravce chodia jest alebo napr do vedlajsej komory dat
mrtveho cvrcka , aj keby ho mravce nemali celeho zjest , hlavne nech tam ta mrtvolka ostane tak asopn 1-2 dni = tie parazity ak na to narazia , tak sa tam budu
snazit dostat a uprednostnia to pred telom mravcov. Nasledne cvrcka vyberete a nasadite dalsieho. Treba to brat akonahle je vidiet ze na nom tie cvrcky su , aby sa na tom nerozmnozili , ale len usadili.
3. dalsou variantou je (popri 2.) odoberat postupne robotnice a davat ich na chvilu do samostatnej tuby , na ktoru svieti lampa - hreje. Parazit sa "zlakne" a odopne sa od tela mravca - takymto sposobom sa da redukovat aspon vacsia cast z tiel robotnic.

Dufam ze sa drviva vacsina z vas s nimi nestretne , no bohuzial sa to uz niektorym prihodilo.

A

MoMo
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Utorok, 16. Februára 2010, 00:08
Kontaktovať užívateľa:

Re: Parazity Tyrophagus putrescentiae a sp.

Príspevok od užívateľa MoMo » Nedeľa, 27. Júna 2010, 12:41

tak ja som nahodou nasiel aj video tak to tu hodim
http://www.youtube.com/watch?v=bn1PMXz_ ... re=related
Camponotus herculeanus , Formica sanguinea , Messor barbarus , Manica rubida

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Nedeľa, 27. Júna 2010, 14:43

az mi je zle ked to vidim

mat222.
Formica fusca
Dátum registrácie: Nedeľa, 1. Augusta 2010, 09:22

Príspevok od užívateľa mat222. » Piatok, 27. Augusta 2010, 19:40

A ako sa to prejavuje na začiatku?

Milos
Formica fusca
Dátum registrácie: Štvrtok, 22. Júla 2010, 11:28

Príspevok od užívateľa Milos » Piatok, 27. Augusta 2010, 21:10

Ja pridam video, ako to tento pan cisti, ale to sa da, len ak si ich vsimnete na cerstvo odchytenej kralovnej, alebo na malej kolonii, ktoru mate este v skumavke. Samozrejme, ze sa treba s tym dlho babrat a viac krat to robit.

http://www.youtube.com/user/NuptialFlig ... mPeCPj4oxc
Môj chov sa momentálne skladá z:
Crematogaster scutellaris, Messor barbarus, Messor capitatus, Messor minor, Oecophylla smaragdina, Pheidole pallidula, Pogonomyrmex barbatus

Johnny Nuclear
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Pondelok, 31. Mája 2010, 20:24

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Sobota, 28. Augusta 2010, 10:26

nejsou tyhle potvory náhodou blízce příbuzný s klíšťatama ?

atriplex
Formica fusca
Dátum registrácie: Nedeľa, 11. Júla 2010, 17:43

Príspevok od užívateľa atriplex » Sobota, 28. Augusta 2010, 10:56

Johnny Nuclear napísal:nejsou tyhle potvory náhodou blízce příbuzný s klíšťatama ?
Jsou to roztoči, stejně jako klíšťata, svilušky či svrab.

Johnny Nuclear
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Sobota, 28. Augusta 2010, 12:40

Hmm, pak možná ale jen možná v situacích kdy už nic nezabírá, by se mohlo nechat hnízdo napustit ředěným repelntem na klíšťata, jen těžko říct co na to mravenci

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 28. Augusta 2010, 14:29

mozno by sme to mohli skusit ... , v podstate tym nema dotycny chovatel co stratit

Milos
Formica fusca
Dátum registrácie: Štvrtok, 22. Júla 2010, 11:28

Príspevok od užívateľa Milos » Sobota, 28. Augusta 2010, 14:51

Ja som raz videl jeden dokumentarny film o mravcoch a tam ukazovali, ze mravce pouzivaju stvrdnutu zivicu zo stromov na ich ocistenie sa od parazitov. Teraz neviem, kolko druhov mravcov toto dokaze urobit, ale tiez by to stalo za pokus, ak by sa taketo nieco prihodilo...
Môj chov sa momentálne skladá z:
Crematogaster scutellaris, Messor barbarus, Messor capitatus, Messor minor, Oecophylla smaragdina, Pheidole pallidula, Pogonomyrmex barbatus

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Sobota, 28. Augusta 2010, 15:24

No ono k tej zivici... to robievaju len lesne Formica, vznikalo to dlhe tisicrocia kym sa tak adaptovali atd, sak evolucia, a vela druhov sa k ziviciam a silicam nema ako dostat...

atriplex
Formica fusca
Dátum registrácie: Nedeľa, 11. Júla 2010, 17:43

Príspevok od užívateľa atriplex » Sobota, 28. Augusta 2010, 19:48

Teoreticky by se nějaký "repelent" dal použít. Musel by to být čistý akaricid, tedy přípravek na hubení roztočů. Zcela jistě by v manuálu byla i zmínka, jak tento jed působí na včely. A jelikož včely i mravenci jsou blanokřídlí, mohli by přežít, pokud by bylo uvedeno, že včely ohroženy nejsou. Je to přímo na pokus pro diplomovou práci...

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Sobota, 28. Augusta 2010, 20:49

no vo vcelarstve je tato chemia proti roztocom a rozne metody ovela viac vyvinute , takze by sa mozno dalo poradit s nejakym vcelarom ci o tom nieco svoje nevie. Bolo by to fajn zohnat lacno tu "protilatku" a asi by sme spasili celu europu , lebo co som sa radil s inymi skvelymi chovatelmi , moc uspechov nezozali ...

Johnny Nuclear
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Sobota, 28. Augusta 2010, 21:08

atriplex napísal:Teoreticky by se nějaký "repelent" dal použít. Musel by to být čistý akaricid, tedy přípravek na hubení roztočů. Zcela jistě by v manuálu byla i zmínka, jak tento jed působí na včely. A jelikož včely i mravenci jsou blanokřídlí, mohli by přežít, pokud by bylo uvedeno, že včely ohroženy nejsou. Je to přímo na pokus pro diplomovou práci...
pak nezapomeň zmínit jméno autora nápadu :D :D :D

Nery
Camponotus fallax
Dátum registrácie: Pondelok, 8. Februára 2010, 21:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » Sobota, 28. Augusta 2010, 21:27

V naší republice jsou uznaná léčiva jen s obsahem fluvalinátu a nebo amitrázu, ani jedno není příliš ohleduplné, u včel které si matku mění jak se jim zachce to není problém,ale královna u mravenců je značně dluhověký živočich a tohle by jí jistojistě věk zkrátilo :(
spíš bych zapřemýšlel o biologických prostředcích - ve včelařině se s úspěchem používají kyseliny(ať už mravenčí,nebo šťavelová) v odpařeném stavu působí na roztoče velmi ničivě a mravenci by s tím teoreticky problémy mít něměli a nasadit se to dá snadno a hlavně dlouhodobě...chtělo by to vyzkoušet,jen doufám že nebudu nikdy musit :lol:
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Napísať odpoveď