Messor barbarus

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z trópov
Užívateľov profilový obrázok
Skippy666
Site Admin
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Messor barbarus

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Utorok, 25. Mája 2010, 16:12

Zdravim,

dnes si povieme o chove mravca druhu Messor barbarus.
Mravce tohto druhu nachadzame v juznej casti Europy , s najsevernejsim vyskytom v Slovinsku ci Francuzku a samozrejme teda okraj europskeho kontinentu popri Stredozemnom mori. Preto je oznacovany aj ako mediterranean specie.
Hniezdi v zemi , kde si vytvara pomerne clenite hniezda v obrovskych podzemnych komplexoch , na chladnejsich miestach su kolonie umiestnene pod kamenmi. Su lahko pozorovatelne , casto krat vidime ako tvoria velke dialnice smerom za potravou do terenu.

Messor barbarus sa radi medzi stredne velke druhy.

kralovna: 14-15mm
robotnice sa delia na 4 kasty:
- minor , najmensia kasta: 3-5mm
- media, stredne velka kasta: 5-8 mm
- major , vojak: 9-11mm
- submajor , vacsi vojak so zvycajne cervenou hlavou: 11-12mm

velkost dospelej kolonie: nieco okolo 2 az 5 tisic jedincov
hibernacia: mravce sa nemusia hibernovat , no odporucame aspon 2 mesiace pri teplotach pod 20°C , kralovna tak ci onak cez zimu vajicka nekladie

Messor barbarus sa roji jeden alebo dva krat do roka , zalezi na podmienkach. Ak teda dva krat , tak to byva napr. na juhu Francuzka na jar v Aprili alebo na jesen v Septembri/Oktobri. Roje byvaju masivne a zvycajne nachadzame desiatky samic hladajuce resp. kopajuce nove pribytky v zemine , hlavne po dazdi ked je zem makka.

Samice odchytene na jesen vacsinou volia taktiku preckania zimy a snazia sa potomstvo vychovat az na jar, na jar vyrojene samice samozrejme zacinaju s odchovom hned. Kralovna kladie do par dni po odchyte malu hromadu vajicok , z ktorych sa po kratkom case stavaju larvy. Cim vacsia teplota , tym sa potomstvo vyvija rychlejsie (idealne 26 az 30°C).
Messor je pomerne suchu odolny , no i tak davame pozor na vlhkost v hniezde , avsak nikdy neudrzujeme teraria plne vlhke! ... skodi to prave potomstvu.
Odchov zo samotnej kralovnej sa nie vzdy moze podarit a preto sa k mladym samiciam pridava obcas potomstvo z uz dospelej kolonie , ktore bez problemov prijima samicka a teda aj vyliahnute robotnice ich novu matku.

Kolonie Messor barbarus rastu exponencialnym tempom , maju pomerne pomaly zaciatok avsak po prvom roku chovu sa (ak sa dari) rast kolonie prudko zvysuje. Trojrocna kolonia moze obsahovat uz nieco cez 500 robotnic.
Mravce krmime hlavne semienkami , ktorych zasoby by mali byt uskladnene v komorach v hniezde neustale. Pozorujeme ako robotnice semienka otvaraju a rozzuvaju ich obsah a tvoria z neho hmotu , tkvz. mravci chlieb. Obcasne (trebarz 1-2x tyzdenne) podavame i nejaky ten hmyz , napr muchu , alebo svalovu cast cvrcka ci kobylky. Nepohordnu ani potravou najdenou doma , ci uz piskoty , kolac od babicky , vianocne sladke cesto alebo ine (treba skusat).

Vela stastia v chove :)

Ilustracny obrazok kralovnej s prvymi robotnicami a potomstvom.
Prílohy
mbarbarus2.JPG
mbarbarus2.JPG (43.38 KiB) 15080 zobrazení

macmatej
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Utorok, 27. Apríla 2010, 22:30
Kontaktovať užívateľa:

Re: Messor barbarus

Príspevok od užívateľa macmatej » Utorok, 25. Mája 2010, 16:27

Chov exotickych druhov ma laka hlavne preto, ze ich netreba zazimovat, alebo len kratko. Neviem si predstavit kam by som cez zimu narval formikarium velke ako akvarko.

mysiak
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 11:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Utorok, 25. Mája 2010, 19:16

macmatej napísal:Chov exotickych druhov ma laka hlavne preto, ze ich netreba zazimovat, alebo len kratko. Neviem si predstavit kam by som cez zimu narval formikarium velke ako akvarko.
na hibernaciu som cital jeden velmi zaujimavy nazor (zdroj fourmis.fr), ktory podla nich plati pre vacsinu bezne chovanych druhov, zevraj to maju odskusane uz niekolko rokov na desiatkach kolonii - larvy a kralovna hibernuje v zavislosti na obdobi a nie podla vonkajsej teploty. cize nie je vobec potrebne stahovat formikarium do chladnicky, pretoze aj ked mame v izbe napr. 22stupnov tak vyvoj lariev sa zastavuje a kralovna automaticky prestava klast nove vajicka. robotnice hibernaciu nepotrebuju vobec. zivot kralovnej by to malo skratit najviac o par rokov, co je pri predpokladanej dlzke zivota kralovnej okolo 15-20 rokov zanedbatelne. mnozstvo vajicok behom roka to neovplyvnuje vobec. samozrejme aj tu mame vynimky - napr. tetramorium, ktory kladie stale ak ma teplo, pripadne nejaky druh formicy, ktory potrebuje vystriedanie teploty na nastartovanie kladenia. messor, lasius, camponotus a pod. by mali byt v pohode.

myslim, ze chybne zazimovanie/prebudenie narobi viac skody ako ked nechame koloniu cely rok pri izbovej teplote.. priroda si vacsinou poradi sama a prisposobi sa aktualnym podmienkam :)

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Utorok, 25. Mája 2010, 19:57

nj tak nejako , preto som napisal

"hibernacia: mravce sa nemusia hibernovat , no odporucame aspon 2 mesiace pri teplotach pod 20°C , kralovna tak ci onak cez zimu vajicka nekladie"

... predsa pod tymi 20 stupnami aspon zasymulujeme to mierne ochladenie na juhu europy ... a taktiez ta aktivita mravcov Messor je takmer nulova pri tejto teplota takze ta samicka skutocne spi.... , ale su chovatelia ktori nezimuju vobec a nerobi im to problem , larvy nerastu , vajicka nekladie kralovna atd.. :)
Ono staci ak to terarko viac navlhcite cez zimu , ten ytong (ak teda) sam o sebe viac chladi potom , pripadne v podstate len odpojite vyhrevnu foliu :roll:

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Utorok, 25. Mája 2010, 21:07

Ja som svoj barbarus zimoval prvú zimu čo som mal kolóniu, pri takých 10°C, potom pri kolísavých od 18 do 12°C, a potom tút poslednú zimu 09/10 pri 3 až 6°C a všetko v pohode :)
Co vravia myrmekologovia, ze si musia oddychnut a pripravit sa hlavne vajecniky, ktore sa zimou a hibernaciou samotnou zatiahnu, a to je to podstatne na celom obdobi zimneho kludu....
U Tetramori, Formic a Lasiusov sa ale stava, ze po dobrej chladnej hibernaci sa im extremne zvacsia vajecniky ze maju zadocek ako keby boli stale nazrate, a to potom znasaju skoro ako matky v dospelych koloniach

Johnny Nuclear
Camponotus vagus
Dátum registrácie: Pondelok, 31. Mája 2010, 20:24

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Utorok, 29. Júna 2010, 12:19

chci se zeptat když kupujete barbaruskám směsi pro ptáky / hlodavce nehozí, že jsou ta semena nějak chemicky upravená a že by mohly mravencům uškodit ?

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Utorok, 29. Júna 2010, 12:27

nemyslim si to ... , Messor barbarus sa chova tymto sposobom uz dlhe roky a zatial neviem o tom ze by niekto postrehol nejake negativne ucinky , taktiez otazka znie , cim by to tak mohli nebezpecnym upravit a voci comu? ... suchym semienkam nehrozia plesne , ked su urcene na vykrmenie nevymacaju sa v hnojivach ... , neviem :)

Johnny Nuclear
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Utorok, 29. Júna 2010, 12:33

opatrnost nadevše ;)

Johnny Nuclear
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Utorok, 29. Júna 2010, 15:25

tak mám koupenou směs pro papušky, jsou tam slunečnicová semínka, spusta prosa a .. ehm asi ječmen nebo pšenice... bude králvona schopná si ta semínka otevřít, nebo jí mám radši něco otevřít já ?

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Utorok, 29. Júna 2010, 15:37

lepsie bude ak jej das nejaky cerstvy chlieb ... to je uz rozmleta obilnina a je to aj trochu vlhsie a samicky to radsej skrmuju ako semienka.

Johnny Nuclear
Camponotus vagus

Príspevok od užívateľa Johnny Nuclear » Sobota, 10. Júla 2010, 15:48

Tak bohužel během mého pobytu na slovensku mi královna doma uhynula:cry: . No co už, při odchovu samoté královny je tam vždy riziko.

1stefi11
Odontoponera transversa
Dátum registrácie: Nedeľa, 13. Júna 2010, 12:48

Príspevok od užívateľa 1stefi11 » Pondelok, 12. Júla 2010, 21:48

Mne sa stalo to isté :( len zo dňa naden

Skippy666
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Skippy666 » Piatok, 16. Júla 2010, 19:57

http://rapidshare.com/files/407316085/SAM_0681.AVI.html
- video zo stahovania vyse 1000 clennej kolonie Messor barbarus z akvaria do akvaria cez spajdlovy most (vid obrazok mostu)
Na videu je vidiet ... "rush hour" :D a kralovna hladajuca cestu

... most nic zlozite , s lepiacou paskou som zlepil tri spajdle ktore som na okrajoch nalomil a spravil tak trojnozky ... a modlil som sa aby sa to v noci nezosypalo
Prílohy
SAM_0679.JPG
SAM_0679.JPG (179.74 KiB) 14888 zobrazení

mysiak
Harpegnathos venator
Dátum registrácie: Streda, 7. Apríla 2010, 11:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mysiak » Piatok, 16. Júla 2010, 22:40

ako si ich vyhnal zo stareho hniezda a co s tymi co sa odmietli prestahovat (ak nejaky)? :)

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Piatok, 16. Júla 2010, 22:47

Moje barbarusky netreba presviedcat, bud idu vsetky alebo ani jedna, uz si ich v tomto dobre poznam :) A do Adrianovho formikaria ich netreba dvakrat vhanat.. ;)

Napísať odpoveď