Pachycondyla astuta/diacamma rogosum

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z trópov
Gh0st
Dátum registrácie: Štvrtok, 22. Septembra 2016, 17:48

Pachycondyla astuta/diacamma rogosum

Príspevok od užívateľa Gh0st » Utorok, 14. Marca 2017, 07:17

Ahoj!
Mám v pláne si kúpiť královnú pachycondyli alebo diacammi máte nejaké doporučenia na ich chovanie?
A bolo by ich možné chovat v akrylovom hniezde ak spodok a steny hniezda pokryjem mixom lignocelu a piesku?(ten by tom použil aj do rény)

Užívateľov profilový obrázok
Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pachycondyla astuta/diacamma rogosum

Príspevok od užívateľa Messorus » Štvrtok, 11. Mája 2017, 00:03

Ahoj, Diacamma sa pokiaľ viem, rozmnožuje odnožami kolónie, ktorú opúšťa plodná robotnica, tzv. gamergáta + skupinka neplodných robotníc (ca 30). Z Ázie väčšinou prichádzajú výkopky, tj staré kolónie vykopané s prírody (Diacamma máva do 200 robotníc v kolónií) alebo oddelky robotníc so zopár gamergátami.

Oba mravce sú Ponerinae, dravé mravce opatrené žihadlom, na to pozor! Sú zaujímavé na chov a pozorovanie, pri správnych podmienkach a pravidelnom kŕmení hmyzom a sladkými šťavami bezproblémové. Ale kŕmenie hmyzom musí byť pravidelné, ponerine sú notorické tým že pri nedostatku potravy zožerú alebo skŕmia časť potomstva. Inak sa larvy aktívne hýbu a vyvíjajú celkom rýchlo, len teda pozor na prešľapy.

Hniezdo by som pre oba druhy odporúčal ytong/sadra, priložené k stene sklenenej nádoby a potiahnuté napr. vrstvou betónu pre zníženie odparu vody. Ako max 0,5cm vrstvu substrátu do arény by som použil rašelinu+piesok, môže byť aj záhradná hlina alebo lesná hrabanka, ale z hyg. hľadiska by som ich prepiekol v rúre/mikrovlnke. Radi kopú a tunelujú tak ako všetky mravce.

Pachycondyla cf. astuta sú pomerne jednoduché, pár rokov dozadu som kolóniu odchoval z matky, v plastovej krabičke s vlhkou rašelinou/hrabankou a kúskami machu ako úkrytmi. Vlhkosť hrabanky ca 75%, teplota 24-26°C a dobré vetranie (!). Ak si dobre spomínam, nemali by ako ostatné ponerini liezť po skle/plaste, takže v podstate môžeš mať v kryte väčšie otvory.

Inak všetky tieto tropické druhy potrebujú dobré vetranie, pretože pri vyššej teplote a vlhkosti sa v chovoch objavuje akási plieseň, mravcom začnú odchádzať zadné nohy a skrúcajú sa im tykadlá, takéto jedince sa pohybujú do kruhu a na začiatku sa to prejavuje tým že sa zdržujú, nocujú mimo kolónie. Predpokladám že to v snahe nenakaziť zvyšok....

Napísať odpoveď