Pheidologeton diversus

Otázky,odpovede a informácie o chove druhov z trópov
Užívateľov profilový obrázok
Dreams
Odontoponera transversa
Príspevky: 265
Dátum registrácie: Sobota, 1. Júna 2013, 01:19

Pheidologeton diversus

Príspevok od užívateľa Dreams » Utorok, 25. Júna 2013, 02:55

Zdravím,

dám tu nějaké informace o tomhle druhu :) Sice ho nemám, ale vše budu čerpat z internetu a ze skušeností jiných chovatelů :)

Pheidologeton diversus

Je to druh převážně se vyskytujíci od Indie po jihovýchodní Asií, na Tchaj-wanu a Filipínách.

Velikost / dělení cast

Dělnice - 1,3 až 2,3 mm - je to největší část hnízda 80% colonie. Plní veškeré funkce od pečovaní o potostvo, pečovaní o královnu, tak naošení potravy. U královny jsou speciálni dělnice, které jsou něco mazi vajoky a dělnicema. ty jí chrání a pečují o ní. Vpřipadě ohrožení na ní vylezou a úplně královnu zakryjí tělem.

Major - 8 až 12 mm - funkuje něco mazi delníkem a vojákem, přvážně chraní královnu, funkují jako zasobárny potravy a nebo venku na výpravách jako řezačky

Super voják - 13 až 20 mm - To samé jako major, ale má mnohem vetší hlavu plnou svalů, dokáže hodně toho překousnout. Taky funkuje jako zasobárna potravy.

Královna - 20 až 25 mm - udržuje hnízdo plné postomstva :) V hnízdě může být více královen. Po oplodnění záleží na nich jestli se vrátí zpátky do hnízda nebo se rozhodne založit novou kolonií. Nebo nevé královny se společně spojí a koupu si jedno hnízdo. A jak to byvá u jiných druhů že pak ta nesilnější zabije ostatní tak u toho mravence to neplatí. Jsou spolu od začátku až dokonce kolonie.

Samci - 15 až 20 mm - paří se s královnou, většinou 7-8 samců na jednu královnu


Všeobecné informace

Tento druh je velmi dravý, dělá dlouhé stezky za potravou, sní vše co jim příjde do cesty. Nejsou nijak vybíraví. Jejich jídelniček jsou ruzní brouci, menší savci, semínka, ovoce, vše co jím příjde do cesty.
Mají ve zvyku si skladovat semínka jako Messor.
Dělnice jsou více agresivní, tento druh nikdy neustupuje a ať je jejích utočník sebe větší vždy na něj zautočí. Sice nemají žihadla,ale jejich kousnutí je hodně nepříjemné. Super voják dokáže i překousnou lidskou kůži.
Kolonie může s jednou královnou obsahovat až 10 000 mravenců. Ale s více kralovnama klidně přesahují 50 000 jedinců. Když je v okolí dost potravy tak v kolonií může být až 15-18 královen (byli o tom záznamy), to už je super kolonie :)
Když v okolí dojde jídlo, tak je celá kolonie schopná se přestěhovat o kus dál kde je dostatek jídla.

Tento druh potřebuje hodně vlhkosti (70-80%) a dostatek tepla a světla. Potom se i velmi rychle množí. Do 3 měsícu může mít jedna královna 300 až 500 dělníků.

Chov doma
Tento druh je velmi obtižný na chov, potřebuje svoje podmínky jinak rychle hyne. Vysokou vlkost, dostatek světla a tepla. Hlavně hodně prostoru. Je to druh co dělá dlouhé ztezky za potravou. Potřebuje neustály přísun potravy.
Navadí mu ytongové hnízda, která se dají udržet snadno vlká. Celý prostor v terárku musí být vlhký jinak do jednoho dne umřou dělníci.

Když si budete objednávat tento krásný druh mravence, nejlépe si ho objednete 500 až 1000 dělníkama + ať tam jsou i major (funkují jako nádrže/sklad pro potravu). Protože pro ně cesta je dost destrukční a ve zkumavce nemají dobré podmínky tak první měsíc hynou ve velkém. Po měsicí je královna schopná naklast a udělat novou várku dělniků. Sama nedokaže přežit.
Jestě informace, díky velikosti dělníkům snadno tento druh utíka i malýma skulinkama. takže to chce vše mít pořádně zatěsnené :)
Když už máte ustálenou kolonií a pořádně se vám rozrůstá tak nemáte vyhráno. Mnoha chovatelům zahynula i úspěšná kolonie během 1 roku. Je to způsobeno tím, že jí udržují stálou teplotu. Ale tento druhe je zvyknutý že přes zimní období klesá teplota přes noc na 15-20 stupňů, přes den mají zase kolem 30°c. Tohle obodobí trvá max 2 měsíce, kolonií to sice stimuluje a nerodí se tolik jedinců, ale pomáha to že si odpočinou a pak se jim zase daří :) Takže to chce mít teploměr a termostat.

Tak hodně štěsti při chovu ;)

Tady jsou obrázky (zdroj google):

Královna s prvníma dělnicema
Obrázok

Královna obklopena speciálníma dělnícema
Obrázok

Super voják s dělnicema
Obrázok

Super voják
Obrázok

Yutube chov doma
http://www.youtube.com/watch?v=nLIJemgr6go[/video]
Text k u videa:
Pheidologeton diversus. In this video i am showing the nest of my P. diversus colony which i own since 26-20-2010. You will get a view of all chambers of the y-tong nest. Notice the amount of brood in some chambers.

At the moment i got 3 queens and i think about a 1000-1500 workers. They have been eating a lot lately. This can be judged from the amount the brood they have. I think they have at least 1000 larvae or pupae. I have not seen any eggs, but the amount of brood they have is enormous.


PS: snad se vám to bude líbit, moje prvotina. Ať se tu jenom neptám a taky něčím užitečným přizpívám. Když tak chyby opravím (psal jsem to ve 3 ráno :D ), hlavně jestli jsem někomu pomohl s chovem :)

Napísať odpoveď